Воєнний стан: за держзраду і диверсію каратимуть довічним ув’язненням з обов’язковою конфіскацією майна

13:29 5 Березня 2022

3 березня під час пленарного засідання Верховна Рада України ухвалила ряд законів, які посилюють кримінальну відповідальність за колабораціонізм, пропаганду агресора та мародерство.

Зокрема було затверджено укази президента України «Про загальну мобілізацію» та «Про використання Збройних Сил України та інших військових формувань», проголосовано ряд законів щодо відповідальності за колабораційну діяльність, посилення відповідальності за виготовлення та поширення пропаганди агресора, посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, а також про посилення відповідальності за мародерство.

Верховна рада затвердила указ президента про загальну мобілізацію, яку Володимир Зеленський підписав ще першого дня війни. А також указ президента про використання Збройних сил України інших військових формувань для протистояння збройній агресії (№7115).

Радою було внесено зміни до законодавчих актів щодо забезпечення відповідальності осіб, які вчиняли колабораційну діяльність (№5143). Колаборантам заборонили бути уповноваженими особами на виборах та кандидатами на місцевих виборах; вступати до лав ЗСУ та інших військових формувань.

Іншим законом №5144 парламент встановив кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність. Кримінальний кодекс України доповнили новою статтею 111-1 «колабораційна діяльність», якою передбачити кримінальну відповідальність за співпрацю з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та її збройними формуваннями. Відповідно до внесених змін таких осіб будуть на 15 років позбавляти права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю за колабораційну діяльність.

Рада заборонила виготовляти та розповсюджувати інформаційну продукцію, спрямовану на пропагування дій держави-агресора (№5101).

Прийнято зміни до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо додаткового регулювання забезпечення діяльності правоохоронних органів у складних умовах воєнного стану (№7118), а також зміни до закону «Про судоустрій та статус суддів» щодо зміни підсудності судів (№7117). Закони потрібні, щоб суди та правоохоронні органи могли ефективно працювати в умовах воєнного стану.

Народні депутати посилили відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану» (№7116).

За держзраду і диверсію в умовах воєнного стану каратимуть довічним ув’язненням з обов’язковою конфіскацією майна.

Також було прийнято закон «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» (№7120).

Під час воєнного стану громадяни України, іноземці та особи без громадянства можуть брати участь у протистоянні російській агресії, отримати вогнепальну зброю та боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, встановлених МВС.

Перейти до вмісту