Сьогодні День української писемності та мови

9:44 27 Жовтня 2023

День української писемності та мови, який традиційно святкували 9 листопада, цього року має нову дату. У зв’язку із переходом на новий календар свято вперше відзначаємо 27 жовтня, у День пам’яті преподобного Нестора Літописця, який започаткував писемну українську мову.

Українська мова – одна з найбагатших та наймилозвучніших мов світу. Вона походить від єдиного праслов’янського кореня, а не від давньоруської мови, що розділилася на українську, білоруську та російську мови. Формуватися українська мова почала у VI столітті, цей процес тривав до XVI століття.

Цікаві факти про українську мову:
• в українській мові – близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді ця цифра зараз в рази більша;
• найбільш уживана літера в українській мові – літер “п”, на неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана – літера “ф”;
• українська мова – найбагатша на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово “вороги” – “вороженьки”;
• “Заповіт” Т. Г. Шевченка – рекордсмен серед переведених творів, його переклали 147 мовами;
• найстарішою українською піснею вважається – “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш”.

Цьогоріч за традицією у День української писемності та мови українці писатимуть радіодиктант національної єдності. Він стартує об 11:00 год. Послухати диктант можна – на Суспільному Мовленні, на хвилях Українського Радіо та Радіо Культура, наживо в ефірі телеканалу Суспільне Культура, на YouTube-каналі Українського Радіо, на Facebook-сторінках Суспільного.

Усіх, хто писатиме радіодиктант закликають робити фотографії та відео із цієї події. А також публікувати фотосвітлини в соціальних мережах із гештегом #радіодиктант2023.

Долучитися до написання радіодиктанту можна з будь-якої точки світу.

Авторкою цьогорічного радіодиктанту-2023 стала українська поетеса та перекладачка Катерина Калитко. Назва тексту — “Дороги України”.
До методичної роботи над радіодиктантом також долучилася мовознавиця, докторка філологічних наук Лариса Масенко.

Читатиме радіодиктант актор театру та кіно Олексій Гнатковський, який зіграв Івана Довбуша у фільмі “Довбуш”.

Текст радіодиктанту національної єдності оприлюднять у понеділок, 30 жовтня, об 11:00 — на сайті Українського радіо та Суспільного Культура.

Додамо, цьогоріч радіодиктант єдності проводять уже 23-й рік поспіль. Радіодиктант започаткувала команда Українського радіо у 2000 році. Головна мета — об’єднати всіх українців як в Україні, так і за її межами, а не перевірити знання.

Перейти до вмісту