Книга в бібліотеці: „Майстер мініатюр Пересопницького Євангелія – Федуско, маляр з Самбора”

16:03 3 Вересня 2021

460 років тому у Пересопницькому монастирі (нині Рівненщина) завершено написання Пересопницького Євангелія. Це відбулося 29 серпня 1561 року.

Ця пам’ятка вважається одним із символів української нації – на ній під час інавгурації складають присягу президенти України.

Пересопницьке Євангеліє й досі привертає увагу дослідників.

Манускрипт – це чотири Євангелія, кожному з яких передують покажчик глав і передмова. Текст книги поділено на глави, які починаються з короткого змісту викладу глави. Пам’ятку прикрашають чотири майстерно виконані мініатюри євангелістів. Кожну з мініатюр виписано на суцільному золотому тлі різнокольоровими фарбами. Малюнки прикрашено рослинним орнаментом.

Тривалий час ім’я майстра, автора мініатюр, залишалося невідомим. Встановив його художник із Дрогобича Лев Скоп. Чималий досвід роботи реставратором ікон допоміг йому вивчити авторський почерк різних художників і точніше датувати ікони. З-поміж робіт реставратор вирізнив стиль одного з найкращих українських ренесансних художників того часу – Федуска із Самбора. З його творів Лев Скоп реставрував з дрогобицьких храмів ікони «Параскева П’ятниця» та «Страсті Господні».

Це все описано в книжці «Майстер мініатюр Пересопницького Євангелія – Федуско, маляр зі Самбора» (видавництво «Коло») яка  вийшла тисячним тиражем і присвячена 450-літтю від часу створення пам’ятки. До слова, формат цієї книжки відповідає оригіналу Пересопницького Євангелія.

Книга „Майстер мініатюр Пересопницького Євангелія – Федуско, маляр з Самбора” є спільним проектом музею „Дрогобиччина” і видавництва «Коло». Пориньте в історію кращих пам’яток українського рукописного мистецтва! Завітайте до  бібліотеки – філії  №3 для детальнішого ознайомитися з пропонованим виданням.

Скоп Л. Майстер мініатюр Пересопницького Євангеліє – Федуско, маляр зі Самбора / Л. Скоп. – Дрогобич : Коло, 2011. – 80 с. : іл.

Перейти до вмісту