У відділі правового забезпечення ДМР розвіюють чутки про вилучення у дрогобичан земельних ділянок, розміщених під гаражами

23 Липня 0:00

Останнім часом серед жителів міста Дрогобича, особливо, які є членами гаражних кооперативів «Мрія» (вул. Є.Коновальця) та «Газовик» (вул. Самбірська), впевнено поширюються чутки, про те, що місцеві органи влади будуть «відбирати землю під гаражами та виганяти власників гаражів», внаслідок цього, жителі заявляють, що готові перекривати рух на вулицях міста та виходити на протестні акції.

У зв’язку з такою ситуацією у відділі правового забезпечення ДМР звернутись до мешканців міста з роз`ясненнями.

Першопричиною, яка могла породити дані чутки, були дії виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, щодо впорядкування в місті Дрогобичі земельних відносин та приведення таких у відповідність до чинного законодавства України.

Так, відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, «використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону».

Стягнення коштів, несплачених користувачами за використання земельних ділянок і які підлягають поверненню власнику землі, відбувається на підставі норм чинного законодавства, зокрема, глави 83 Цивільного кодексу України. Так, «особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно» (ст. 1212 ЦКУ). «Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов’язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави» (ст. 1214 ЦКУ).

На розпорядження міського голови виконавчими органами Дрогобицької міської ради проводиться інвентаризація земельних ділянок в м. Дрогобичі. На даний час в результаті проведення інвентаризації, було виявлено наступних землекористувачів, якими неукладено договори оренди та, відповідно, безпідставно збережено кошти у виді неоплаченої орендної плати за користування земельною ділянкою, а саме:

– ОК «Газовик» (земельна ділянка площею 48485 кв.м., сума збитків становить 1 703 331,00 грн.); – ГО «Мрія» (земельна ділянка площею 23000 кв.м., сума збитків становить 801 899,08 грн.) – ОК «Жигулі» (земельна ділянка площею 6387 кв.м., сума збитків становить 462 055,95 грн.); –  ВАТ «Дрогобицька Фарба» (земельна ділянка 58 577 кв.м., сума збитків становить 1 992 534,81 грн.); – ПрАТ «Львівобленерго» (земельна ділянка площею 3199 кв.м., сума збитків становить 48 694,70 грн.); – ПрАТ «Львівобленерго». земельна ділянка площею 1456 кв.м., сума збитків становить 22 597,42 грн.); – ПрАТ «Львівобленерго». земельна ділянка площею 14385 кв.м. –сума збитків становить 212 630,67 грн. (зроблено акт обстеження, затверджено на виконкомі, готується договір оренди); –  ОК «Милосердя» (земельна ділянка площею 22703 кв.м., cума збитків становить 841 857,13 грн.);

–  ОК «Гаражний автолюбитель» (земельна ділянка площею 23536 кв.м., сума збитків становить 830 415,13 грн.).

Виявлені особи спричинили збитки місцевому бюджету у вигляді несплаченої орендної плати за користування земельними ділянками. Внаслідок недоотримання місцевим бюджетом коштів орендної плати за користування землею, була суттєво обмежена можливість органів місцевої влади щодо повноцінного фінансування проектів розвитку інфраструктури міста, здійснення благоустрою міста загалом та мікрорайонів, де розташовані об’єкти зазначених вище землекористувачів, зокрема.

Процес повернення безпідставно збережених коштів у виді неоплаченої орендної плати передбачає здійснення комісією по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам дій, згідно встановленої процедури, затвердження актів визначення збитків на виконкомі міської ради, направлення землекористувачам листа для добровільного повернення коштів, і в разі не сплати боргу, звернення в суд для примусового стягнення коштів.

Так, наприклад, рішенням Господарського суду Львівської області було вирішено стягнути з ГО «Мрія» на користь Дрогобицької міської ради 801 899,08 грн. збитків та 13 615,18 грн. судового збору. В результаті виконання даного судового рішення ГО «Мрія» додатково понесло витрати, у вигляді виконавчого збору в розмірі 10% від суми боргу. Одночасно, Дрогобицька міська рада пішла на зустріч боржнику, і ухвалою Господарського суду Львівської області від 31.01.2019р. було затверджено мирову угод між ГО «Мрія» і Дрогобицькою міською радою, згідно якої погоджено розстрочення оплати збитків та судового збору до 30.11.2023р.

Інші землекористувачі вирішили не доводити справу до судового розгляду і сплатити нараховані суми в добровільному порядку. Так, 03.07.2019р. між Дрогобицькою міською радою і ПрАТ «Львівобленерго» було укладено договори про добровільне повернення Дрогобицькій міській раді безпідставно збережених коштів, які підлягають поверненню власнику землі.

Необхідно зазначити, що метою проведення дій по впорядкуванню земельних відносин в м.Дрогобичі, не є вилучення даних земельних ділянок із користування їх теперішніх користувачів, а лише приведення цих відносин у відповідність до чинного законодавства. Дрогобицька міська рада прагне вирішувати будь-які спірні питання в позасудовому порядку за принципами доброзичливості та взаєморозуміння, відкрита до діалогу та пропозицій землекористувачів, в тому числі, щодо розтермінування боргових зобов’язань на строк, достатній для безпроблемного погашення боргу.

Орган місцевого самоврядування міста Дрогобича виступає за неухильне дотримання законності всіма землекористувачами на території нашого міста. Кошти, які надходять до місцевого бюджету у вигляді орендної плати за користування землею повертаються в громаду нашого міста у вигляді відремонтованих доріг, шкіл і дитсадків, встановлених парків та скверів, допомоги соціально незахищеним верствам населення тощо.

На підставі викладеного звертаємось до землекористувачів не забувати про їх обов’язок використовувати землі міста виключно в порядку і на умовах встановлених чинним законодавством, а мешканців міста просимо підтримати дії Дрогобицької міської ради щодо необхідності неухильного дотримання закону усіма суб’єктами права.

Відділ правового забезпечення ДМР

Чат-бот Гаряча лінія