Культура: У Дрогобичі відбулася науково-мистецька презентація давніх рукописів про Святого Миколая
15 грудня 2016 р. в Галереї сакрального мистецтва музею «Дрогобиччина відбулася науково-мистецька презентація на тему: «Ой хто, хто Миколая любить»: давні рукописи про Святого Миколая», яку організували науковці Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка та музею «Дрогобиччина».
Модератор презентації – декан історичного факультету ДДПУ ім. І. Франка, професор Леонід Тимошенко зосередив розмову не тільки на походженні Києвохристиянської традиції, але й на науковому дискурсі, який сьогодні існує довкола теми «Почаївський богогласник. 1790-1791 рр.”
Властиво, видання антології давньої української богослужбової пісні було темою презентації професора, завідувача кафедри музикознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Юрія Медведика. Важливо зазначити, що завдяки співпраці з німецькими колегами, Ю. Медведику вдалося опубліковано повний текст цього унікального видання у Німеччині.
Серед десятків українських пісень, які увійшли до «Богогласника», була й пісня-кант «Ой хто, хто Николая любит», походження котрої вперше в українській науці презентувалося на рівні давніх рукописів.
Богдан Лазорак – кандидат історичних наук, доцент кафедри давньої історії України та спеціальних історичних дисциплін Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, науковий співробітник музею «Дрогобиччина» презентував один із давніх текстів цієї пісні, який датується XVIII ст., і був віднайдений в архівних матеріалах Миколаївського братства Державного архіву Львівської області.
Зустріч була дуже цікавою і живою. Запрошені також наголосили на важливості видання «Богогласника» українською мовою, адже повернення пісенної традиції є запорукою збереження обряду.
Приємно зазначити, що презентація відбулася в унікальній атмосфері серед давніх ікон, мальованих у Києвохристиянській традиції і сьогодні зберігаються у музеї «Дрогобиччина».