У Дрогобичі вдруге відбулася подія міжнародного значення — Церемонія нагородження Лауреатів Міжнародної премії імені Івана Франка. ФОТО

0:00 28 Серпня 2017

У неділю, 27 серпня, у 161 річницю від дня народження Івана Франка, у Дрогобичі відбулася подія, яка зібрала видатних науковців України, Польщі, Австрії, Словаччини, відомих франкознавців, громадськість, родину Великого Каменяра — Івана Франка та високоповажних гостей — церемонія нагородження Лауреатів Міжнародної премії імені Івана Франка 2017 року.

Цьогоріч церемонія нагородження у Дрогобичі відбувалася вдруге і премію було вручено двом Лауреатам. У номінації “за вагомі здобутки (досягнення) у галузі україністики” золотий знак, диплом та грошову винагороду здобув професор Віденського університету, президент Міжнародної асоціації україністів – Міхаель Мозер. У номінації “за вагомі здобутки (досягнення) у галузі соціально-гуманітарних наук” нагороду вручили Академіку, почесному професору Львівського національного університету імені Івана Франка – Олегу Шаблію.

Організатор Церемонії вручення Міжнародної премії Івана Франка — Міжнародний фонд імені Івана Франка спільно з Дрогобицькою міською радою.

Нагородження Лауреатів проводив голова правління Міжнародного фонду Івана Франка, онук Івана Франка — Роланд Франко.

Вітав почесних гостей та дрогобичан у Франковому краї міський голова Дрогобича Тарас Кучма, який у своєму виступі зазначив про те, що дві події, які святкуються цими днями в Україні, а на Дрогобиччині особливо, — День Незалежності та 161 річниця від дня народження Івана Франка, на перший погляд, не мають нічого спільного, але це не так, бо Україна відновила свою державність значною мірою завдяки титанічній праці велетів українського духу — Тараса Шевченка та Івана Франка.

«Іван Франко — це та постать, яка об’єднує українців і створює Україну. Нині ми переживаємо найдраматичніший період новітньої історії. Але зараз у нас є чітке усвідомлення того, що ми сини народу, що вгору йде… Є сини свого народу, які захищають цілісність України на Східних її кордонах, є українська церква, є українська державна мова. Є сама держава і сучасна українська політична нація. В утвердженні незалежності та суверенітету нас зараз підтримує весь світ. Пророчі слова українського Велета надихають наших воїнів на захист кожного клаптику української землі від російської агресії. Франко і Франкове слово є опорою і натхненням для нашого громадянського і європейського поступу», — наголосив Тарас Кучма.

Також міський очільник подякував ініціатору запровадження церемонії вручення Міжнародної премії — Міжнародному фонду імені Івана Франка, що знову і знову заявляє про Франка, Франкове слово та Дрогобич на міжнародному рівні.

З вітальним словом до присутніх звернулись також голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, ректор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Надія Скотна та директор Міжнародному фонду Івана Франка Ігор Курус.

Ігор Курус зазначив, що діяльність і місія Фонду знайшли підтримку серед українських і закордонних вчених, зокрема у Канаді та Європі. Так, у 2017 році до комітету премії було подано 21 наукову роботу з 16 вишів 4-х країн: Австрії, Ізраїлю, Польщі та України. До складу номінаційних комітетів та Ради експертів увійшли 49 вчених з 11 країн світу, зокрема з Великої Британії, Канади, Німеччини, Австрії, Польщі, Чехії, Хорватії, Словаччини, Ізраїлю, Італії, США та України.

Також привітали учасників члени міжнародного журі — професор Ягеллонського університету, доктор соціологічних наук Лешек Корпорович і професор Львівського університету, доктор філологічних наук Ярослав Гарасим, які представляли лауреатські роботи.

Церемонія завершилася виконанням Державного Гімну України, після чого усі учасники взяли участь у покладанні квітів до пам’ятника Івану Франку, який розташований поруч з будівлею Народного дому.

Перед початком церемонії делегація у складі представників місцевого керівництва, зокрема міського голови Дрогобича Тараса Кучми, прибула до садиби Івана Франка у селі Нагуєвичі, де відбулося покладання квітів до пам`ятника Великого Каменяра.

Зазначимо, що проведення церемонії нагородження Міжнародної премії імені Івана Франка стало своєрідною візитівкою Дрогобича, адже велична подія такого рівня могла б відбуватися у Києві чи Львові. Проте сукупність дій, пророблених керівництвом міста, стала результатом того, що тепер Церемонія проводитиметься завжди у Дрогобичі.

Нагадаємо, Міжнародну премію імені Івана Франка започатковано Міжнародним фондом Івана Франка у 2015 році. Її заснував онук українського письменника Роланд Франко. Міжнародна премія вручається у двох номінаціях: “за вагомі здобутки (досягнення) у галузі україністики” та “за вагомі здобутки (досягнення) у галузі соціально-гуманітарних наук”.

У 2016 році відбулася Перша церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка, де першим лауреатом (у номінації “За визначний особистий внесок у розвиток суспільно-гуманітарних наук”) став кир. Любомир Гузар, Верховний Архієпископ-емерит Української Греко-католицької церкви, кардинал Католицької церкви, за монографію “Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму“.

Перейти до вмісту