У Дрогобичі українізують пам’ятник солдату Григорію Геврику: що буде з постаментом?

2 Червня 14:17

У Дрогобицькій громаді триває процес дерусифікації та декомунізації. Окрім перейменування радянських назв вулиць та топонімів, які носять імена осіб російського походження, триває робота над позбавленням громадського простору від комуністичної символіки, радянських постаментів та пам’ятних знаків, які можуть асоціювати нас з ідеологією ворожого сусіда.

Процес декомунізації у Дрогобичі розпочався з демонтажу Меморіалу слави радянських воїнів «Вічний вогонь», згодом – було позбавлення міста від московського патріархату та робота над перейменуванням вулиць в громаді, яка триває досі.

З червня 2022 року у Дрогобицькій громаді працює спеціальна комісія з питань проведення заходів дерусифікації та перейменування і присвоєння назв вулицям, провулкам, паркам, скверам у межах Дрогобицької міської територіальної громади.

Комісією було напрацьовано: перелік назв вулиць, які підлягають перейменуванню в процесі дерусифікації:

– пропозиції назв та інформаційні довідки,
– проведено відкриті консультації з громадою,
– перейменовано низку вулиць Дрогобича, Стебника та сіл громади, деякі вулиці перебувають в процесі перейменування.

Окрім перейменування вулиць, на порядку денному комісії постало й питання існування в Дрогобичі пам’ятника дрогобичанину Григорію Геврику, який досі представлений широкому загалу в якості «героя радянського союзу».

В процесі розгляду цього питання, було проведено відкриті електронні консультації з громадою та скеровано звернення до Інституту національної пам’яті та Інституту українознавства імені Крип’якевича НАН України.

Керуючись рекомендаціями, отриманими від Інституту українознавства ім. Крип’якевича НАН України, висновками місцевих істориків та краєзнавців, неодноразовими зверненнями мешканців мікрорайону вулиці Горішня Брама, комісією було прийняте рішення – зберегти пам’ятник дрогобичанину Григорію Геврику на вулиці Горішня Брама у м. Дрогобич, провівши роботи з декомунізації постаменту. Зокрема:
– Позбавити пам’ятник радянської символіки
– Змінити існуючий напис на напис «Дрогобичанин Григорій Геврик – герой Другої світової війни».

Станом на сьогоднішній день напрацьовано правдиву історичну довідку про дрогобичанина Григорія Геврика, розміщену на сайті музею «Дрогобиччина».

КП «Служба муніципального управління» працює над виготовленням нової таблички та проведе очищення пам’ятника від комуністичної символіки. Окрім надпису «Дрогобичанин Григорій Геврик – Герой Другої світової війни» табличка міститиме QR-код, з посиланням на історичну довідку про Григорія Геврика.

Роботи над українізацією постаменту дрогобичанина тривають. Результат роботи буде додатково оприлюднено на порталі Дрогобицької міської ради.

Перейти до вмісту