Продовжуємо знайомство з музейними експонатами. “Скарби графа Лянцкоронського”.

10:51 16 Червня 2020
У відділі європейського мистецтва музею «Дрогобиччина» експонуються твори живопису, скульптури, графіки, з якими ми Вас ознайомлюємо, а також цікаві взірці декоративно-ужиткового мистецтва. Зокрема, у нашій сьогоднішній розповіді йтиметься про панно на шовковій основі, яке має назву – маката. Вона служила оздобленням інтер’єру у маєтку родини графа Кароля Лянцкоронського у його літній резиденції в Роздолі. Як видно зі світлини початку XX ст., на якій зображена вітальня палацу в Роздолі, таких макат в колекції графа було чотири. Пізніше вони були розпорошені по музеях колишнього Союзу. У нашому музеї зберігаються дві з цих пам’яток, які були в дуже занедбаному, знищеному стані – внаслідок руйнації полотна та первинних швів відбулася втрата частини фрагментів. Одне з панно вже вдалося врятувати завдяки Національному науково-дослідному реставраційному центру і воно зайняло своє місце у європейському відділі мистецтва нашого музею, друге ще перебуває на реставрації в Києві.
 Уважне вивчення пам’ятки дозволяє припустити, що панно – майстерна імітація китайських зразків, було виготовлене в Європі (остання третина XVIII ст.) і відповідало тодішній моді на китайське мистецтво. Основа твору – атласне полотно кольору морської хвилі, яке складається з одинадцяти зшитих між собою частин, з часом вигоріло і набуло перлистого відтінку. Тематика сюжетного наповнення – екзотичні та фантастичні тварини і рослини, зображення людей різних рас, які виконані у змішаних техніках аплікації, живопису на атласі, вишивки гладдю, настилом, у прикріп.
 Для аплікації використані різні види парчі, шовкові та вишивані тканини, оксамит. Також серед художніх засобів, застосованих при виготовленні макати, був клейовий живопис- зокрема, це зображення облич та рук. Повна відсутність квіткових орнаментів чи наповнень, які були широко поширені в Європі в той час,теж говорить про те, що твір, очевидно, був виконаний у період романтизму і водночас належить до стилю «chinoseri», або як стиль «орієнтальна картина – маката».

Інформація музею “Дрогобиччина”.

Перейти до вмісту