Про відзначення 25-річчя заснування Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ: Прес-конференція Владики Григорія Комара та протоієрея Романа Андрійовського. ФОТО

26 Травня 0:00

Цими вихідними у Дрогобичі відзначатимуть 25-річчя заснування Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ. Саме з цього приводу у п’ятницю, 25 травня, відбулася прес-конференція за участю Владики Григорія Комара — єпископа-помічника СДЄ та протоієрея Романа Андрійовського — проректора Дрогобицької духовної семінарії.

У неділю, 27 травня, о 18:00 у приміщенні Музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича відбудеться Святкова академія з нагоди 25-річчя Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ.

У понеділок, 28 травня, о 12:00 у Катедральному соборі Пресвятої Трійці відбудеться Літургія за участі Блаженнішого Святослава.

«Та людина, яка дякує і вміє подякувати Богові, заслуговує на нові дари», — саме так Владика Григорій охарактеризував відзначення 25-річчя СДЄ.

Окрім того Владика Григорій наголосив, що відзначення 25-річчя Єпархії не обмежуються двома днями, адже заплановано й низку інших заходів: зустрічі з дітьми, учнями, молоддю, медиками, представниками влади; проведення відпочинкових і освітніх таборів для молоді та інші події.

Відтак владика розповів короткий екскурс створення Єпархії та продемонстрував для представників ЗМІ Грамоту Кардинала Любачівського, в якому йдеться про заснування СДЄ УГКЦ.

Про Самбірсько-Дрогобицьку Єпархію

Єпархія була створена 12 липня 1993 року Божого грамотою світлої пам’яті Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського, Глави УГКЦ. Нова адміністративна одиниця УГКЦ охопила 6 районів Львівської області (загалом 6,9 тис. кв. км ) Дрогобицького, Мостиського, Самбірського, Сколівського, Старосамбірського і Турківського. На даний час до територіальної структури єпархії входять 20 деканатів: Бориславський, Висоцький, Добромильський, Дрогобицький, Дублянський, Лішнянський, Меденицький, Мокрянський, Мостиський, Підбузький, Рудківський, Самбірський, Сколівський, Славський, Старосамбірський, Судововишнянський, Трускавецький, Турківський, Тухольківський і Хирівський.

Перший Шематизм єпархії (1998) зафіксував такі статистичні дані. Храмів які були повернені УГКЦ налічувалося 237; не повернутих – 184; знищених в період від 193 ) р. по 1998 р – 44; починало будуватися 59 храмів. Кількість населення на території єпархії тоді сягала 618 тис. чоловік, з яких 408489 були греко-католиками, а обслуговувало їх 200 священослужителів у 471 населеному пункті 18 деканатів.

Шематизм 2014 р. так фіксує статистику Самбірсько-Дрогобицької єпархії: 316 священнослужителів; 468 храмів з яких повернуті УГКЦ – 234, з почерговим богослужінням – 32, збудованих громадами УГКЦ – 177 та 25 ще будувалися (неповернутих до УГКЦ залишалися 166 храмів); кількість парафій – 227 з 455 громадами, з них матірних – 153, дочірних – 184 та 118 духовних станиць у 533 населених пунктах.

Упродовж 1994-2011 рр. єпископом Самбірсько-Дрогобицької єпархії був владика Юліян Вороновський, який відійшов до вічності 28 лютого 2013 р. З 24 грудня 2011 р. єпископом Самбірсько-Дрогобицьким є владика Ярослав Приріз. 22 серпня 2014 р. єпископом-помічником єпархії став владика Григорій Комар.

Також Владика Григорій роз’яснив значення Ювілейного року зіславшись на Ювілейне послання Преосвященного Владики Ярослава Приріза з нагоди 25-річчя СДЄ УГКЦ.

Значення Ювілейного року

14 січня декретом владики Ярослава, єпископа Самбірсько-Дрогобицького, відбулось проголошення Ювілейного року з нагоди 25-ліття Самбірсько-Дрогобицькій єпархії. Ювілейний рік триватиме з 14 січня 2018 року Божого по 13 січня 2019 року Божого.

У декреті єпископа говориться, що Самбірсько-Дрогобицька єпархія як одна зі спадкоємиць давньої єпископської кафедри Київської Церкви була створена 12 липня 1993 року Божого грамотою світлої пам’яті Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського, Глави УГКЦ.

У своєму посланні з нагоди Ювілейного року владика Ярослав зауважує, що у 2018 році єпархія згадує ще кілька пам’ятних дат: 1030-річчя Свято-Володимирового Хрещення Русі-України та п’яті роковини від смерті першого єпископа Самбірсько-Дрогобицької Єпархії — Владики Юліана (Вороновського).

Подія Хрещення Русі-України пригадує те, що Самбірсько-Дрогобицька єпархія, хоч і є відносно молодою, проте постала вона не на порожньому місці, а як спадкоємиця однієї з найдавніших єпископських катедр України — Перемишльсько-Самбірсько-Сяноцької.

«Народна мудрість каже: «Хто знає своє минуле, той має майбутність». Ми пам’ятаємо славну історію древньої Перемишльської єпархії та вдячні її провідникам-єпископам, численним представникам її духовенства, монашества і мирянства за переданий нам дар міцної та свідомої християнської віри. Ми сподіваємося, що Господь і надалі щедро посилатиме ревних працівників на Христовій ниві — гідних спадкоємців древніх духовних традицій»,— йдеться в посланні єпископа Самбірсько-Дрогобицького.

У 2018 році духовенство й вірні єпархії споминатимуть також п’яті роковини переставлення першого правлячого архиєрея нашої єпархії — владики Юліяна. «Його геройське свідчення віри в часи переслідувань, надзвичайна пастирська ревність, коли наша Церква поставала з попелища катакомб, велика любов до Бога і свого народу стали тими наріжними каменями, які Боже Провидіння поклало у фундаменти новоствореної єпархії, запевняючи їй динамічний зріст і розвиток», — говориться в посланні владики Ярослава.

За словами владики Ярослава, Ювілейний рік започатковується для того, що подякувати Богу і прославити Його «за численні дари і благодаті, якими Він неустанно супроводжує Самбірсько-Дрогобицьку єпархію, а також щоб висловити належну вдячність усім тим, хто спричинився до зародження, відновлення і розвитку її церковних організмів».

Ювілейний рік — це нагода подякувати Богові за кожного вірного. «Всі ви — священнослужителі, богопосвячені особи, миряни -—є найбільшим Божим даром для нашої єпархії», — говорить владика Ярослав.

На завершення Владика Григорій продемонстрував присутнім Ювілейну ікону, яку намальовано з нагоди 25-річчя Єпархії.

Ювілейна ікона

З нагоди 25-ліття єпархії було намальовано ювілейну ікону, на якій зображено Пресвяту Богородицю Покровителькою усієї Христової Церкви, в тому числі й місцевої Церкви – Самбірсько-Дрогобицької Єпархії. По обох сторонах Богородиці зображено постаті двох ангелів, які не тільки представляють «небесні сили безтілесні», але й є частиною Тріумфуючої Небесної Церкви.

Пречиста Мати Божа і Мати Церкви стоїть на хмарах, які символізують небесний світ, і своїм Омофором покриває Божий люд Земної Воюючої (Мандрівної) Церкви, який символічно представлений вірними різних станів і родів занять – єпископ, священик, диякон, селянин, робітник, військовий, чоловіки, жінки, діти, молодь, старші, неповносправні. Над цими особами, які тримають в руках розгорнутий сувій з уривком богослужбового гімну «Діва десь предстоїть у церкві і з ликами святих невидимо за нас молиться Богу…» (Богородичний, гл.З), височіють куполи та видніється фасад катедрального собору Пресвятої Трійці у Дрогобичі (зліва) і прокатедрального храму Покрови Пресвятої Богородиці у Самборі (справа) – двох головних храмів Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ, які репрезентують усі храми Єпархії, в яких вірні збираються на літургійну молитву. що з розрізнених індивідуумів чинить їх частиною Христового Тіла – Церкви.

На полях ювілейної ікони розміщено 6 Богородичних ікон з офіційних відпустових місць Єпархії – Самбірська, Билицька, Пацлавська (Губицька) (зліва, зверху вниз), Гру шівська, Рудківська, Тишківська (справа, зверху вниз). Під ними зліва – ікона преподобних священномучеників Северина (Бараника), Якима (Сеньківського) і Віталія (Байрака), які душпастирювали і загинули на території Єпархії; справа – ікона священномучеників Йосафата (Коциловського) та Григорія (Лакоти), правлячого архиєрея і єпископа-помічника Перемиської Єпархії, однією зі спадкоємиць якої є Самбірсько-Дрогобицька Єпархія УГКЦ. Ці священномученики постраждали з рук безбожної радянської влади за вірність Христу і Його заповіді «Щоб усі були одно» (Йо. 17,21) та є молитовними заступниками Божого люду Єпархії.

Про функціонування Дрогобицької духовної семінарії розповів її проректор, протоієрей Роман Андрійовський.

«Дрогобицька духовна семінарія унікальна тим, що на відміну від інших утримується Єпархією», — зазначив протоієрей Роман Андрійовський.

Також протоієрей Роман Андрійовський розповів, що серед багатьох напрямків діяльності, які сьогодні презентовані у семінарії, одним із них є видавнича діяльність. В межах відзначення 25-річчя Єпархії було надруковано низку видань: –    Ювілейне послання Преосвященного Владики Ярослава Приріза з нагоди 25-річчя СДЄ УГКЦ; –    Збірник акафістів до Пресвятої Богородиці; –    Реколекційні науки; –    Наукові записки. Проте, основним виданням є книга «Самбірсько-Дрогобицька Єпархія УГКЦ: історичні віхи та духовні скарби. 25-літньому ювілею присвячується (1993-2018)».

Книга «Самбірсько-Дрогобицька Єпархія УГКЦ: історичні віхи та духовні скарби. 25-літньому ювілею присвячується (1993-2018)»

3 нагоди 25-літнього ювілею Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ Дрогобицька духовна семінарія підготувала нове науково-популярне видання. Чергова книга, що днями вийшла з друкарні, містить коротку історію єпархії, починаючи від її джерел у древній Перемишльській єпархії і аж до сучасних днів.

У книзі читач також знайде інформацію про духовні святині єпархії – про блаженних священномучеників (ієромонахів Северина Бараника, Яким Сеньківського та Віталій Байрака, а також Йосафата Коциловського та Григорія Лакоту), які тут прославилися; про чудотворні ікони та відпустові місця (Биличі, Грушів, Пацлав, Рудки, Самбір, Тишковичі), а також Ювілейне послання владики Ярослава (Приріза) з нагоди 2.5-ліття Самбірсько- Дрогобицької Єпархії.

На завершення прес-конференції присутні журналісти мали змогу поспілкуватися на цікаві їм питання, отримавши відповіді як від Владики Григорія Комара — єпископа-помічника СДЄ, так і протоієрея Романа Андрійовського — проректора Дрогобицької духовної семінарії.

Перейти до вмісту