На малій Батьківщині Франка презентували книгу «Країна солі і нафти»
У Нагуєвичах презентували книгу українських та польських науковців «Країна солі і нафти», яка описує історії 140 мандрівок Дрогобиччиною у 1768-1914 роках. Презентація двомовного видання відбулася цими днями у ДІКЗ “Нагуєвичі” за участі авторів – Богдана Лазорака (Україна, Дрогобич), Беати Скварек (Польща, Лєгніца) та Тетяни Лазорак (Україна, Дрогобич), а також рецензента з української сторони дрогобицького науковця Леоніда Тимошенка.
Для написання книги автори опрацювали численні літературні твори, листи, щоденники, спогади, мапи, а також газетні матеріали. Понад 250 сторінок займають унікальні світлини, гравюри, картини тих часів.
Розпочали презентацію спільною молитвою, яку провів о. Василь Полянко. Знаний на Дрогобиччині волонтер отець Василь зазначив, що між Польщею та Україною існує гарна співпраця, як між науковцями так і в мистецтві. Відтак в такій синергії народжуються нові титанічні праці.
Під час презентації «Країни солі і нафти» її співавтор директор ДІКЗ “Нагуєвичі” Богдан Лазорак розповів про особливість та наповнення видання.
Науковець згадав про дві подорожі цісаря Франца Йосифа І у 1851 та 1880 роках до Дрогобича та Борислава – їх опис переносить уяву читача в індустріальну добу цього часу. Але, звичайно ж, особливий акцент зроблено на мандрівки Івана Франка, який, по суті, був першим в нашому регіоні українцем, що їх практикував та популяризував. Тож автори серед інших описали та нанесли на мапу туристичні маршрути родини Франків, які відтворені за описами подорожей письменника у 1869, 1874 та 1884 роках, а також маловідомим описом його сина Петра Франка під час мандрівки до Урича у 1911 році.
Думками про роботу над книгою поділилася й докторка Беата Скварек. Пані Беата розповіла про те, як розпочалася спільна робота над проєктом «Від землі Вітелона до землі Івана Франка». А завершила свій виступ пані доктор словами: «Під час роботи над цією книгою я дізналася багато цікавого про Дрогобиччину. І бажаю, щоб війна в Україні якомога скоріше закінчилася вашою перемогою і ми будемо мати та реалізовувати ще нові спільні проєкти».
Цікавою була розповідь співавторки книги Тетяни Лазорак про єдину відому на сьогодні жінку-мандрівницю польську письменницю Юзефу Добяшевську, яка у червні 1872 року описувала свої подорожі Дрогобиччиною.
«Країна солі і нафти» – це не лише пізнавальна література, яка розширює кругозір та допоможе пізнати минувшину. Це книга про вагомий внесок у формування бази даних про мандрівки столицею соляного та нафтового промислу – Дрогобичем та його околицями, з їхніми унікальними культурними пам’ятками та ментальним надбанням різних національних громад доби імперії Габсбургів та доби Івана Франка.