Музей “Дрогобиччина”: “Країна Франкіана” у музеї “Дрогобиччина”

0:00 1 Червня 2018
«…Вже шостий рік поспіль у нашому місті наприкінці травня відбувається літературно-мистецька академія «Країна Франкіана». Музей «Дрогобиччина», як співорганізатор, традиційно готує свою програму в рамках цього фестивалю. Однією із перших таких імпрез була виставка лауреата Шевченківської премії, Заслуженого художника України Євгена Безніска. Презентували також роботи відомих художників, творчість яких була тісно пов’язана із спадщиною Франка: Софії Караффи-Корбут, Зеновія Кецала, Петра Марковича. Особливим був і документальний проект на ексклюзивних матеріалах із музейних фондів «Іван Франко і його школа» про історію, педагогів нормальної школи, в якій навчався наш великий земляк», – з цієї ретроспективи розпочала урочистості директор музею Алла Гладун.
 Цьогоріч музейна «Франкіана» була представлена двома експозиційними проектами. Першим із них була виставка творів унікальної гуцульської художниці та письменниці, казкарки, фольклористки та етнографа Параски Плитки-Горицвіт (1927–1998рр.), яку величають народним філософом та «Гомером Гуцульщини». Її ікони, етнографічні та фантастичні ілюстративні цикли, витинанки та рукописи із своєї фондової збірки надав музей Івана Франка в Криворівні. Цією подією розпочалася суботня «Франкіана» у Палаці мистецтв.
Одразу ж після відкриття виставки відбулась презентація книги “Дрогобич Івана Франка” за участю її автора – Володимира Галика, кандидата історичних наук та доцента Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка. Надзвичайно важливо, що такі заходи не лише знайомлять шанувальників та молодь із тематичними новинками, а дають можливість зустрітись разом історикам та франкознавцям, культурним діячам та науковцям для спільного обговорення та узгодження дискусійних питань та подальшої наукової та творчої співпраці. Участь у обговоренні взяли професор Михайло Шалата, декан історичного факультеру професор Леонід Тимошенко, професор Омелян Вишневський, а також літературознавці, історики, краєзнавці, громадські діячі: Євген Пшеничний, Роман Пастух, Степан Яким, Петро Сидорчук…, а також студентська молодь.
 
Завершила вечір ще одна цікава презентація, яка довела, що навіть такі загальновідомі та тиражовані твори Івана Франка як «Лис Микита» можна щоразу відкривати по новому. Свіже видання казки презентувала упорядник і редактор – професор Галина Сабат, котра розповіла про його концепцію, – книга доповнена науковими коментарями, котрі призначаються вже для дорослого читача і занурюють його історичний та літературознавчий контекст. Разом з тим, чудова художниця Наталя Звіжанська по-новому проілюструвала франкову казку, зробивши її більш актуальною і для візуального сприйняття сучасної дитини.
Найвелелюднішою, та експозиційно яскравою стала виставка трускавецького художника, голови Спілки трускавецьких художників та волонтера Олега Олексина «FRANKO FOREVER», яка вже наступного дня – у неділю, святково завершила цьогорічну музейну «Франкіану».
Музей “Дрогобиччина”

Перейти до вмісту