Ботулізм: правила, які допоможуть вберегтись від хвороби

14:43 6 Червня 2024

Держпродспоживслужба нагадує, що влітку збільшується ризик харчових отруєнь і, зокрема, захворювання на ботулізм, яке є вкрай небезпечним і навіть смертельним, якщо вчасно не почати необхідне лікування.

За оперативними повідомленнями Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Україні з початку 2024 року взято участь у розслідуванні 24-х випадків ботулізму з 27 постраждалими, серед яких один летальний.

Захворювання виникає раптово після вживання не доброякісних продуктів: риби (в’яленої, соленої, копченої), м’ясних продуктів (шинки, ковбаси), маринованих грибів і огірків, овочевих і фруктових консервів, що готувалися в домашніх умовах і зберігалися при кімнатній температурі.

Основними симптомами ботулізму є порушення зору, відчуття «сітки» перед очима, відчуття сухості в роті, розлад мовлення, ковтання.

У більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил:

  • для консервування використовувати тільки свіжі доброякісні без ознак псування продукти;
  • суворо дотримуватись правил стерилізації банок, кришок та режимів теплової обробки продуктів в домашніх умовах;
  • домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано не більше року;
  • бажано вживати консерви тільки промислового виготовлення, оскільки технологія та рецептура їх приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму і з проведенням відповідного лабораторного контролю;
  • не їсти консерви при найменшій підозрі на її недоброякісність, не використовувати продукцію із здутих банок;
  • швидко і ретельно чистити рибу, обов’язково видаляти з неї кишки;
  • купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;
  • сировину перед консервуванням необхідно ретельно промивати чистою проточною водою для видалення залишків ґрунту;
  • не купуйте рибу та рибну продукцію у невстановлених (незареєстрованих) операторів ринку, що реалізують свою продукцію через інтернет мережу та в місцях стихійної торгівлі.

При появі перших ознак захворювання потрібно негайно звернутися до лікаря. Вчасно введена протиботулінічна сироватка допоможе врятувати життя хворому. Хворобу легше попередити, ніж лікувати.

 

Дрогобицьке районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби у Львівській області

тел.(032)4412906

Перейти до вмісту