Батькам на замітку: важливість відповідального підходу до виховання дітей

10:21 15 Грудня 2023

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Виховання дитини цікава і клопітка щоденна праця. Тут не вийде взяти вихідний чи піти у відпустку. Батьки повинні розуміти, що буде дуже важко, але від цього залежатиме майбутнє дитини.

Дитяча психіка дуже вразлива. Слід відповідально підійти до методів виховання. Ніколи не кричіть на дитину і не карайте фізично. Це не принесе позитивних результатів, а тільки розвине агресію, злість, невпевненість в собі.

По-перше, від підвищення голосу і грубих висловлювань в організмі виробляється гормон стресу. Дитина не може ні думати, ні робити висновки. Вся інформація просто блокується, тому висновків ніяких не буде.

По-друге, така модель поведінки простежується у підлітків під час спілкування з іншими дітьми. Вони вирішують спірні питання криком, образами, бійками. У маленьких дітей виникає затяжна депресія.

Доведено, що самооцінка дитини дуже страждає, якщо на неї кричати. З’являються різні комплекси.

Зазвичай проблема поганої поведінки дитини криється в самих батьках. Не слід після кожної помилки підвищувати голос чи ображати дитину. Всі особисті труднощі і невдачі не переносьте на стосунки з дітьми.

Зламана річ чи погана оцінка – не привід принижувати гідність маленької особистості. Також не слід завищувати очікування щодо успішності та поведінки. Ніхто не ідеальний. Дозвольте дитині бути собою і не намагатися вгодити вам.

Іноді діти роблять погані вчинки саме з метою, щоб батьки звернули на них увагу: бути покараним все ж краще, ніж бути забутим. Проводити час разом – значить віддати дитині свою увагу сповна. Форми спільного дозвілля в кожній сім’ї різноманітні: читання казок, бесіда за сімейною вечерею, гра у футбол, ремонт машини, допомога на дачі тощо. І як би ви не були зайняті, хоча б кілька годин на тиждень подаруйте не лише хатнім справам, телевізору, іншим своїм уподобанням, а передусім – своїй дитині. Більшість дітей почуваються самотніми,  страждають від депресій, стають схильними до суїциду через нестачі спілкування з батьками. Дитина повинна відчувати, що її люблять, цінують, поважають, дитина повинна бачити, що її потребують, що з нею хочуть спілкуватися.

Найкращі стосунки в сім’ях засновані на демократичному стилі виховання, коли відверто обговорюються та враховуються думки і почуття дитини, коли панує атмоcфера взаєморозуміння та любові.

Шановні батьки!

Дотримуючись цих простих правил, ви неодмінно покращите стосунки зі своїми дітьми, зможете зрозуміти їх точніше, а вони – вас. Адже в сім’ї має панувати злагода, любов, повага і взаєморозуміння. І починати слід із себе. Якщо ви запровадите такі cтосунки у своїй сім’ї, то вам буде легше знаходити розуміння своїх чад, а вони йтимуть до вас за допомогою, а не шукатимуть її деcь за домом і у шкідливих звичках, цінуватимуть вас, допомагатимуть.

Служба у справах дітей

Перейти до вмісту