Активісти Дрогобича дослідили культурне розмаїття громади міста. ФОТО

20 Червня 0:00

15 червня 2019 року у Молодіжному просторі Дрогобича в рамках проєкту «Український Букет Народів» відбулася дослідницька майстерня культурного різноманіття.

Під час майстерні, яка включала в себе тренінгову та дослідницьку частини(безпосередньо картування громади), тренерка Олеся Архіпова з’ясувала з учасниками та учасницями поняття «ідентичність», «конфлікт» і «добросусідство»: «Ми розібрали, що таке ідентичність і як вона працює у суспільстві, як представники різних ідентичностей можуть конфліктувати через різні цінності. Наприклад, мусульмани та іудеї – це політичний конфлікт. Після того ми перейшли до основ конфлікту і як він проявляється. З’ясували, що конфлікт може бути видимим і невидимим». Олеся зазначила, що добросусідство може проявлятися в різних площинах.

Матеріальна площина – це коли не заходять на твою територію фізично, не порушують кордонів. А є територія культури, ідентичності людини.

Після тренінгової частини учасники(-ці) картування об’єдналися у невеликі групи і кожна створила таблицю, в якій позначила: групи, з якими є конфлікт у місті, історії конфлікту, історії взаємодії і добросусідства. Після цього на орієнтовну карту міста нанесли історії конфлікту та історії добросусідства. Серед груп, з якими є конфлікт у місті, учасники та учасниці включили громаду поляків, євреїв, кримських татарів. Були також історії взаємодії. Наприклад, коли переселенці організували вперше в Дрогобичі велопробіг, або коли римо-католики і греко-католики об’єдналися, щоб створити «Різдвяну ніч».

«Було дуже цінно під час майстерні почути про мій шлях в Дрогобичі. Коли ми жили з сім’єю в цьому місті, ми робили всі події про традиції кримськотатарського народу від душі. Ми хотіли розповісти дрогобичанам про себе, по свою культуру, про мій рідний Бахчисарай», – поділився Амет Бекіров, регіональний координатор проєкту, голова правління громадської організації “АРЕКЕТ”, представник культурного центру у Львові.

На наступний день, 16 червня, учасники майстерні та всі охочі відвідали другу Інтеркультурну зустріч Змінотворців. Це подія, на якій люди з різних сфер познайомилися один з одним для можливих майбутніх проектів чи співпраці, обмінювалися ідеями та досвідом. Інтеркультурна зустріч відбулася у форматі «ланч довіри».

«Родзинкою» зустрічі став майстер-клас з плетіння Мандали. Ідея «Мандала Birlik» (в перекладі з кримськотатарської «єдність») виникла в дитячому клубі «Çiçek» («Квітка») у Львові. Сама ідея співзвучна з проєктом «Український Букет Народів», адже в багатьох культурах є мистецтво плетіння. Майстер-класом плетіння «Мандали Birlik» ініціатори показують суть і головну ідею багатокультурного проєкту.

Враженнями від майстерні та нетворкінгу ділиться Яна Мельник — дрогобичанка, активістка ГО “Український молодіжний Прорив”, членкиня організації “Християнський освітній простір”: «Так, це було дуже круто — печиво зі смачним полуничним варенням, кава і спілкування. Я думала, що у Дрогобичі немає такої людини, яку я не знаю, проте виявилося, що на нетворкінгу я познайомилась з кримським татарином і переселенцями. Коли вони сказали, що у місті вже 5 років, я замислилася про те, як довго триває війна і люди й досі не можуть повернутися до власної домівки. Разом з тим вони сказали, що їм в Дрогобичі добре і вони розвиваються».

Яна зізнається, що донедавна сама не вміла плести «Мандалу Берлік»: «Амет Бекіров дав поштовх діяти, повірив в мене і ця підтримка дала можливість навчити людей того, чого сама не вміла. На воркшопі ми говорили про єдність та ідентичність, а вже власне на майстер-класі ми показали цю єдність в дії. У мене вийшло провести майстер-клас! Плели хлопці та дівчата, малеча і дорослі; обмежень не було. Це була справді єдність – «Мандала Берлік»».

За результатами проекту буде видано інтеркультурний путівник, який підсилить багатокультурний імідж міста, туристичну привабливість та стане інструментом представлення Дрогобича на всеукраїнському та міжнародному рівнях.

Проект Український Букет Народів

Чат-бот Гаряча лінія
Перейти до вмісту