Зрив аукціону: до чого призводять маніпуляції в земельному законодавстві та як від цього страждає бюджет громади?

16:19 25 Жовтня 2024

Наприкінці серпня 2024 року Дрогобицька міська рада на своєму офіційному сайті опублікувала статтю під назвою «Житловий будинок чи комерційна нерухомість? Тривають судові спори за проїзд ділянкою комунальної власності».

Якщо не вникати в юридичну термінологію, то головною метою, яку переслідував орган місцевого самоврядування був продаж земельної ділянки, площею 0,0779 га – шляхом проведення відкритого аукціону з дотриманням вимог законодавства і як результат наповнення місцевого бюджету.

Нагадаємо, що у 2024 році всі без виключення місцеві бюджети зіткнулися з низкою викликів, спричинених зокрема вилученням військового ПДФО, що суттєво вплинуло на доходи територіальної громади.

Вищезгадана земельна ділянка, власником якої є Дрогобицька міська рада, є предметом розгляду у двох судових справах. Спір полягав виключно в тому, що за твердженням позивачів вона служить проїздом/частиною проїзду до їхніх житлових будинків. Хоча в оприлюднених нещодавно відео, які є у вільному доступі в соціальних мережах – очевидно, що житлову нерухомість використовують під комерцію, що потребує окремого вивчення питання в частині перегляду тарифів на комунальні послуги.

Міська рада мала намір провести процедуру торгів через систему ProZorro ще 01.03.2024 р, однак, у зв’язку із прийняттям Ухвали суду від 21.02.2024 року, була змушена їх відмінити.

Однак Дрогобицькою міською радою було доведено всі аргументи в апеляційному суді. Відтак Львівський апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу Дрогобицької міської ради та скасував накладений Дрогобицьким міськрайонним судом арешт, внаслідок чого довгоочікуваний аукціон з продажу земельної ділянки комунальної власності несільськогосподарського призначення площею 0,0779 га, кадастровий номер 4610600000:01:068:0283, зі стартовою ціною лоту 562 438 грн (без ПДВ) таки відбувся.

Свої цінові пропозиції подали 4 учасники, а саме,  у третьому раунді запропонували такі суми: 20 535 654 грн., 18 546 765 грн., 3 000 100 грн., 3 000 000 грн.

Як результат, земельна ділянка, стартова ціна якої була півмільйона гривень, завершилась фінальною ставкою переможця у розмірі – 20, 5 млн. грн. Під час торгів вартість землі виросла в десятки разів. Переможцем став ФОП Кравців Михайло Мирославович.

Проведення відкритих аукціонів через єдину електронну торгову систему мінімізує значну частину корупційних ризиків, обумовлених недоброчесністю та можливістю технічно впливати на хід торгів.

Однак, на жаль, проведення відкритого аукціону не гарантує організатору стовідсоткове підписання договору переможцем. Згідно з практикою проведення публічних торгів через електронний майданчик ProZorro, відмова переможця свідчить про вірогідність корупційної змови, а також про можливу участь в торгах технічних учасників – метою яких було штучне накручування ставок задля відлякування потенційного покупця від купівлі конкретного лоту.

Тобто той, хто справді хотів би придбати землю на аукціоні за реальну та справедливу ціну, вже не може цього зробити. А технічні учасники аукціону після штучного нарощення вартості земельної ділянки в ході торгів, потім відмовляються від укладення договору та сплати відповідної суми до бюджету.

Такі недобросовісні дії учасників торгів призводять до зриву аукціону та втрати коштів, які мали б поступити до бюджету громади.

Важливим є той факт, що такі маніпуляції не проходять безкоштовно. Переможець торгів повинен сплатити гарантійний внесок. В даному випадку мова йде про понад 168 тисяч гривень, які повинен сплатити переможець – ФОП Кравців.

Такою є ціна перешкоджання в продажі земельної ділянки та зриву земельного аукціону. До слова, за такі гроші сьогодні можна придбати півтора десятки дронів, які могли б підсилити позиції наших захисників.

Та найважливішим є те, що в результаті бюджет громади недоотримує кошти, заплановані від проведення аукціонів. Кошти, які в подальшому можна було б скеровувати на виконання важливих робіт в громаді та закриття запитів, які надходять від військових підрозділів.

В той час, як дехто збирає кошти та об’єднує зусилля для підтримки воїнів, декому, на жаль, важливіші земельні маніпуляції.

Перейти до вмісту