Знайти роботу попри все: як у громаді можуть допомогти переселенцям з роботою, навчанням та грантами

10:48 31 Жовтня 2023

У Дрогобицькій громаді проживають понад 8 тисяч переселенців. Це враховуючи як дорослих, так і дітей. Більшість – приїхала до громади досить давно – майже з початку повномасштабного вторгнення росії та вже пережила перший шок від переселення. Наразі переселенці шукають роботу у громаді за неповний 2023 рік працевлаштовані 337 з тих, хто звернувся до Центру зайнятості.

Але частина ще у пошуку роботи та має багато невирішених питань. Які, зокрема, пов’язані й із самозайнятістю. Тож Дрогобич.City спільно з Активною громадою міста Дрогобич та адміністрацією чату “Переселенці Дрогобич” організували зустріч для переселенців з представниками Центру зайнятості.

Чи вдається переселенцям знайти роботу та що цьому перешкоджає

Перед зустріччю редакція провела опитування, використовуючи Google Форму. Отримали близько 33 відповідей про те, чи шукали переселенці роботу, та чи вдалося її знайти.

Здебільшого, форму заповнювали жінки – понад 80%. Шукають роботу, переважно, у віці 35 – 45 років, та від 45 років.

Дрогобич.City

Дрогобич.City
Результати опитування

Як зазначила частина опитаних, більшості так і не вдалось знайти роботу за місцем проживання. Причина – відсутні вакансії, низька зарплата та відмова через статус ВПО.

На зустрічі на всі питання відповідала фахівчиня з профорієнтації Дрогобицької філії Львівського обласного центру зайнятості Марина Грицай.

Марина Грицай про роботу у громаді та можливість навчанняМарина Грицай про роботу у громаді та можливість навчанняАвтор: Дрогобич.City

Як зазначила Марина Грицай, одна з вагомих проблем стосовно працевлаштування – відмінність між фахом переселенців і наявними вакансіями у громаді. Здебільшого, промисловість зосереджена у східних регіонах, як і аграрна сфера. А у Дрогобицькій громаді немає таких підприємств, які б забезпечили всіх робочими місцями чи то дали б бажану зарплату.

“Коли на облік приходить людина, яка у Маріуполі отримувала зарплату майже 50 тисяч гривень то, звісно, альтернативну зарплату запропонувати у Дрогобицькій громаді фактично неможливо”, – зазначає Марина Грицай.

Тому людей дещо дивує, коли їм пропонують нижчу зарплату, ніж та, яку вони звикли отримувати. Але результат пошуку роботи все ж є: лише з січня по жовтень 2023 року у Дрогобицькій філії Львівського обласного центру зайнятості допомогли знайти роботу 337 переселенцям.

“Так чи інакше ейджизм буде присутнім і ми з цим стикатимемось”

Якщо ти жінка за 40 років і ти переселенка — вважайте маєте “комбо” яке ускладнює пошук роботи.

На зустрічі говорили про те, що роботодавці відмовляють у працевлаштування переселенцям через статус ВПО. Власне на цю тему неодноразово фахівці Центру зайнятості проводили зустрічі з роботодавцями та наголошували на цінності кадрів, на компенсації за працевлаштування переселенців. Таких виплат може бути 2: по 6 700 на місяць.

На зустрічі присутні переселенці, які у пошуку роботи, так і ті, хто створив ФОП та працевлаштував людейНа зустрічі присутні переселенці, які у пошуку роботи, так і ті, хто створив ФОП та працевлаштував людейАвтор: Дрогобич.City

Також говорили про те, що потік кадрів може бути високим через різні причини: виїзд за кордон, пошук кращих умов чи більшої зарплати. Тому переселенці мають такий ризик переїзду, як і місцеві.

“Зрештою ми переселенці, у багатьох з нас, вже немає дому. І ми будемо його шукати там, де буде робота”, — зазначила одна з присутніх.

Обговорили й ейджизм, який, на жаль присутній серед роботодавців. І хоч не має бути обмежень за віком, роботодавці продовжують толерантно відмовляти кандидатам через їх вік.

Говорили про ейджизм і його постійну присутність у трудових відносинахГоворили про ейджизм і його постійну присутність у трудових відносинахАвтор: Дрогобич.City

Зауважили, що досвід та постійне самовдосконалення відіграють немалу роль у професійності кандидатури, тому орієнтуватись лише на вік – помилково.

Проте ефективних шляхів протидії ейджизму наразі не зазначили.

Знову стати студентами та отримати другий диплом? Так, це можливо

Трапляється так, що важко отримати роботу за своєю спеціальністю. Це може бути пов’язане з переїздом, неактуальністю обраної професії, або бажанням змінити спеціальність. Для цього Центр зайнятості видає ваучери на навчання.

Ваучер на навчання можна отримати лише один разВаучер на навчання можна отримати лише один разАвтор: Дрогобич.City

Їх можуть отримати:

  • переселенці;
  • учасники бойових дій;
  • люди з інвалідністю;
  • звільнені з військової служби;
  • люди, які мають встановлений факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;
  • люди, які отримали поранення, каліцтво, контузію або захворювання під час воєнного стану в Україні, або окремих її місцевостях, під час служби, трудової або іншої діяльності, проживання на відповідній території;
  • люди, які не підпадають під жодну з перерахованих категорій, але мають вік 45 років й вище.

 

 

Розмір ваучера на навчання не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Сьогодні – це 26 840 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.

Більше інформації про ваучери на навчання можна отримати на сайті Центру зайнятості

 

Ваучер дає право на наступний крок у навчанні. Наприклад, якщо маєте диплом бакалавра, то можна подати документи в магістратуру й отримати потрібний фах, якщо це дозволяє наявна база знань.

Також людина, яка є стоїть на обліку Центру зайнятості, може пройти курси з отримання певної кваліфікації. Таке навчання відбувається на базі закладів освіти для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та (або) їх проживання у цей період.

Навчають спеціальностей, які не потребують довготривалого курсу, як от: перукар, манікюрник, кухар, швачка, водій автотранспортних засобів, продавець, касир, бармен тощо.

Долучитись до таких курсів можна на замовлення роботодавця, який готовий працевлаштувати вас за умови, що ви пройдете цю кваліфікацію. Навчатись на комерційних курсах коштом Центру зайнятості не можна.

Як вести ФОП та отримати гранти на власну справу

Підприємці, які потребують допомоги у веденні ФОП, можуть звернутись за допомогою до консалтингового центру, куди входять працівники Центру зайнятості. Тут дадуть поради з ведення ФОП, формування бізнес-плану та навіть можуть допомогти підготувати документи під грант.

Нараз підприємці можуть отримати грант “Власна справа” на ведення бізнесу. Умова – працевлаштування.

Як отримати грант "Власна справа"Як отримати грант “Власна справа”Фото: dcz.gov.ua

 

Якщо ФОП працевлаштовує одну особу, то може розраховувати на фінансування від 50 до 150 тис. грн. Якщо ж двох – від 50 до 250 тис. грн.

Грант можна повністю витратити на закупівлю виробничого обладнання або використання комерційної концесії. За іншими категоріями витрат є ліміт:

  • на маркетинг та рекламу — не більш ніж 10%;
  • на орендну плату нежитлового приміщення – не більш ніж 25%;
  • на закупівлю програмного забезпечення, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов’язаних з реалізацією бізнес-плану, а також на свійських тварин, насадження, посівний матеріал – не більш ніж 50%;
  • на лізинг устаткування – не більш ніж 50%. При цьому лізинг особистих транспортних засобів, зокрема авто та мотоциклів, грант не покриває.

Щоб отримати грант, потрібно відкрити спецрахунок у банку, уповноваженому на реалізацію програми. Також ФОП має працювати протягом 3 років, оформити найманих працівників не більш ніж за 6 місяців після зарахування коштів. Працівників потрібно працевлаштувати мінімум на 24 місяці. Якщо працівник протягом цього часу звільняється, то на його місце потрібно знайти заміну.

Детальна інформація за грантом “Власна справа” за посиланням.

На зустрічі, яка відбулась на базі Молодіжного простору, активно та жваво обговорювали питання. Присутні на ній були жінки, які зацікавлені у зайнятості, але поки що не мали вичерпної відповіді про те, як можуть отримати допомогу й підтримку та де саме.

https://drohobych.city/articles/320162/znajti-robotu-popri-vse-yak-u-gromadi-mozhut-dopomogti-pereselencyam-z-robotoyu-navchannyam-ta-grantami?fbclid=IwAR2pZkRVeSwpCXSwrJGDFx949ukNcn-5-FAy6M7QeIqF3w6nS2eewW2RNXk

Перейти до вмісту