Зменшення втрат води та економія електроенергії: КП «Дрогобичводоканал» про важливість заміни застарілих мереж

Останнім часом держава активно лобіює впровадження енергоощадних проєктів, пов’язаних із встановленням сонячних електростанцій. Стратегія побудована на тому, що сонячні електростанції допоможуть водоканалам працювати на альтернативній електроенергії. Десь поза увагою залишається факт: «головним болем» усіх українських водопровідних підприємств сьогодні є зношений стан мереж, які є спадком радянського минулого.
З цього приводу фахівці КП «Дрогобичводоканал» мають власну думку і одноголосно вважають, що енергоощадною технологією номер один для водоканалу сьогодні є не що інше як заміна мереж.
На виконання ЗУ «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації» Кабмін видав Постанову №845 від 21 жовтня 2015 р. «Про затвердження примірного енергосервісного договору». Згідно з цими законами, суб’єкт господарювання укладає із спеціалізованою компанією енергосервісний договір щодо встановлення сонячної станції. Компанія встановлює сонячну електростанцію, а підприємство зобов’язується впродовж 12-ти років сплачувати їй вартість електроенергії, виробленої станцією.
Термін експлуатації сонячної станції 20 років. Окупність проєкту 4,5 роки. Виходить, що за 4,5 роки спеціалізована компанія окупить свої вкладення, а водоканал ще 7,5 років (аж до 12!!!) сплачуватиме їй за отриману електроенергію.
Важливо, що енергосервісний договір не включає операційних витрат на обслуговування сонячної електростанції. Вони становлять 1,5% вартості проєкту. До цього ж раз на 5-ть років потрібна заміна двох інверторів. Їхня вартість – 1,2 млн грн. Не варто забувати, що з кожним роком сонячна електростанція зношується у межах 1%. Тому за 20 років при ідеальному сервісному обслуговуванні вона буде працювати лише на 80%. Напрошується риторичне питання: як при умові покриття витрат тарифом на 70%, як це є наразі, водоканал зможе своєчасно платити за отриману електроенергію та водночас знайти кошти на дороге утримання і обслуговування сонячної електростанції?
Сонячна електростанція не може бути альтернативним, а лише доповнювальним джерелом живлення для об’єктів водоканалу. Потреби підприємства в електроенергії для виробничої діяльності значно більші ніж зможе акумулювати ця електростанція.
За розрахунками КП «Дрогобичводоканал», підприємству при реалізації такого проєкту вдасться зменшити витрати електроенергії на 13,5%. Але ці відсотки «пожеруть» старі труби, якими транспортується вода. Тому ефекту від впровадження такого проєкту підприємство не отримає. Відсоток зношеності мережі сьогодні становить 60-70%. Він буде зростати, якщо знехтувати пріоритетністю цієї проблеми. Такий принцип господарювання призведе до ще більшої збитковості водоканалу.
Для КП «Дрогобичводоканал» прийнятною є грантова пропозиція щодо встановлення комбінованої сонячної електростанції.
Реагуючи на вимоги часу, підприємство обладнало альтернативне джерело живлення на водозаборі «Уріж». За допомогою двох генераторів є можливість забезпечити населення водою у разі блекауту впродовж 2- 3-х днів. Втім це альтернативне джерело передбачено використовувати лише на випадок потреби.
У підсумку на підприємстві наголошують, що енергоощадним безальтернативним проєктом для водоканалу є оновлення мереж. При заміні мережі відбувається зменшення втрат води та відповідно – економія електроенергії. Торік підприємство це довело на практиці. На вулиці Самбірській навпроти колишнього АТП проведено заміну аварійної ділянки водопроводу діаметром 300 мм, яка пролягала під руслом річки. Втрати води були приховані: вони потрапляли в річку, не виходячи назовні. Як результат вдалося досягнути економії електроенергії на водозаборі «Уріж», звідки безпосередньо транспортується вода. Після заміни згаданої ділянки мережі економія становить 922 тис. грн на місяць, 240 тис.кВт/рік або 1900 тис. грн/рік.
Асоціація водоканалів України, яка аналітично узагальнює проблеми водопровідних підприємств, також заявляє: інженерно-технічний алгоритм осучаснення водопровідного господарства потрібно розпочати саме із заміни мереж. В оновлення мереж підприємство мало б вкладати кошти з власного прибутку. Оскільки тариф покриває собівартість послуги на 70%, то, підприємство не те що не отримує прибутку, а ще й є збитковим.
Питання оновлення радянських комунікацій водоканалів ніколи не стояло на порядку денному держави з часів незалежності України. Сьогодні бачимо деякі зміни у цьому напрямку – держава презентувала Програму відновлення України III, профінансованої Європейським інвестиційним банком. КП «Дрогобичводоканал» брало участь у цій програмі і подавало на затвердження проєкт «Реконструкція водопровідних мереж по вул. Трускавецькій». На водопровідно-каналізаційну інфраструктуру передбачалося 1,7 млрд грн. У межах реалізації програми на розгляді було більше ніж 250 проєктів з усієї України на загальну суму 8 млрд грн. Львівська облдержадміністрація подала 38 пропозицій на суму 1,5 млрд грн.
Днями відбулося засідання експертної групи, на якому підтримано чотири проєкти Львівщини. Пропозиція КП «Дрогобичводоканал» не увійшла до переліку відібраних, проте за рейтингом оцінювання отримала 9-те місце з 38-ми. Участь у цій програмі стала корисним досвідом, враховуючи який підприємство надалі продовжує пошук джерел фінансування проєктів щодо заміни мереж.
На фоні такої ситуації підприємство не применшує значимість впровадження енергоощадних технологій завдяки сонячній енергії. Та вважає, що вони здатні поліпшити діяльність водопровідно-каналізаційного господарства. Втім ці технології спричинять економічний та господарський ефект лише після заміни застарілих мереж та обладнання. На сучасному етапі для водоканалу такі проєкти матимуть те саме значення, що й сонцезахисні окуляри для хворого, який потребує лікування життєво важливого органу.
Інженерно-технічна рада КП «Дрогобичводоканал»