Зберегти військовий ПДФО у громадах, – сесія міської ради скерувала звернення до Президента, Кабміну та Верховної Ради України

10:02 15 Вересня 2023

Дрогобицька міська рада скерувала звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо необхідності збереження в 2024 році ПДФО військовослужбовців у місцевих бюджетах громад.

Під час сесійного засідання звернення зачитала начальниця фінансового управління, депутат міської ради Оксана Савран. Його підтримали одноголосно всі фракції міської ради.

З початком повномасштабної війни росії проти України змінилось суспільство. Змінились пріоритети й в управлінні державою, а зокрема – громадами. Чимало запланованих проєктів відкинули на другий план. Пріоритетом стала підтримка Збройних сил України та добровольчих формувань.

Найбільшим джерелом наповнення місцевих бюджетів є надходження від податку на доходи фізичних осіб. Після початку війни, військовослужбовці, які базуються на нашій території, стали на захист Батьківщини та були мобілізовані в зону бойових дій, відповідно наша громада отримала додаткові податкові надходження. Cтаном на 01.09.2023 року до бюджету Дрогобицької міської територіальної громади надійшло 183 млн. грн. «військового» ПДФО. Завдяки цим надходженням вдалося облаштувати відповідним обладнанням кластерну міську лікарню №1 та Стебницьку лікарню для лікування та реабілітації військових як тепер, так і в майбутньому після завершення бойових дій. Сума видатків на дані потреби склала близько 132 млн. грн. На цільові програми підтримки військових та інших підрозділів скеровано 43 млн. грн., заплановано виділення ще 9 млн. грн.

Значна допомога надається внутрішньо переміщеним особам, зокрема забезпечення їх житлом та підтримці сім’ям безвісти зниклих військовослужбовців. Діють програми соціальної допомоги для родин військовослужбовців, зниклих безвісти та загиблих (програма пільгового харчування дітей в школах та садочках, програма спеціалізованої стоматологічної ортопедичної допомоги, адресна грошова допомога родинам загиблих захисників, забезпечення санаторно-курортними путівками ветеранів війни, членів сімей загиблих, забезпечення права пільгового проїзду ветеранам війни та членам сімей загиблих захисників).

У разі прийняття змін в частині зарахування до Державного бюджету податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, беручи до уваги показники цього року, у 2024 році бюджет громади може недоотримати понад 260 млн. грн. Це призведе до недофінансування важливих заходів і програм у сфері житлово-комунального господарства, благоустрою, соціального забезпечення, галузей освіти та охорони здоров’я, створення належних умов для розміщення внутрішньо переміщених осіб та життя звільнених військовослужбовців.

Слід відмітити, що понад 4 000 мешканців нашої громади було мобілізовано до лав Збройних сил України, а це в свою чергу зменшить надходження до нашого бюджету.

Враховуючи вищевказане, з метою забезпечення ефективного функціонування бюджетної сфери та життєвонеобхідних потреб жителів територіальної громади, просимо Вашого сприяння щодо збереження в 2024 році розміру зарахування податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів на рівні 64% та діючої норми щодо зарахування до місцевих бюджетів утриманого податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу.

Для недопущення неналежного для військового часу використання коштів, гарантуємо 70 % «військового» ПДФО з бюджету громади скеровувати на потреби військових частин та інших оборонних підрозділів, – йдеться у тексті звернення.

Беручи до уваги показники цього року, у 2024 році місцевий бюджет Дрогобицької громади може недоотримати понад 270 млн. грн. за умови вилучення «військового» ПДФО.

Аналогічне звернення раніше скерувала й Асоціація міст України.

Перейти до вмісту