Запитання та відповіді щодо порядку надання населенню житлових субсидій
1.Чи включається до доходу при нарахуванні житлових субсидій грошова компенсація за пільгове забезпечення продуктами громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи?
Так, включається, оскільки зазначена компенсація не входить до переліку доходів, які відповідно до п. 8 Положення не включаються до сукупного доходу для призначення житлової субсидії.
2.Чи враховується в дохід допомога на дітей, які перебувають під опікою (піклуванням)?
Так, враховується. Не враховується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка надається відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-виховате- лям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 81.
3.При призначенні житлової субсидії ДБСТ і прийомним сім’ям чи враховуються до сукупного доходу грошове забезпечення батьків-вихователів та інші виплати, які отримують вони на дітей(пенсії, аліменти тощо)?
Не враховується державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка надається відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 81. Інші виплати, які отримують батьки-вихователі і прийомні батьки, включаються до сукупного доходу (крім тих, які п. 8 Положення визначено такими, що не включаються до сукупного доходу – благодійна допомога, частина допомоги при народженні або усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово тощо).
4.Заявник отримує кошти на санаторно-курортне лікування від фонду соціального страхування від нещасних випадків. Чи включаються ці кошти до доходу?
Так, включаються, оскільки зазначена грошова виплата не входить до переліку доходів, які відповідно до п. 8 Положення не включаються до сукупного доходу для призначення житлової субсидії.
5.Особа має пенсію за вислугою років, розмір пенсії менший за прожитковий мінімум для працездатних осіб. У дохід беремо розмір пенсії чи два прожиткових мінімуми?
З метою визначення права домогосподарств на призначення субсидій непрацездатними особами слід вважати осіб, які втратили і працездатність, а саме: осіб, які досягли встановленого законом V пенсійного віку, осіб, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та осіб, які визнані інвалідами в установленому порядку, незалежно від факту працевлаштування цих осіб. Непрацездатними також є діти до 18 років.
Ураховуючи зазначене, громадянин, який отримує пенсію за вислугою років, є непрацездатною особою і його доходи не підвищуються до розміру двох прожиткових мінімумів для працездатної особи.
6.Чи можливо призначити субсидію на загальних підставах заявнику, який протягом 12 місяців перед зверненням придбав житлове приміщення на підставі договору міни або спадщини, у випадку якщо ДФС надає дохід від здійснення такої операції?
Положенням передбачено, що на загальних підставах субсидія не призначається зокрема тим, хто протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю або оплатив послуги на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Цивільний кодекс встановлює, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За договором міни кожна із сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. У разі нерівноцінності обмінюваного майна сторона, яка отримує товар більшої вартості, може компенсувати іншій стороні різницю відповідною сумою (здійснити доплату грошима).
Отже, у випадку придбання житла, за яке сторона договору міни здійснює доплату на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн., субсидія може бути призначена за рішенням комісії.
7.Якщо відповідь з ДФС – військове забезпечення, код 185, є ще зарплата.Що з ними робити? Чи потрібні довідки про перебування в АТО?
До сукупного доходу сім’ї не враховується грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям, працівникам утворених відповідно до закону військових формувань, отримані у період безпосередньої участі в АТО (в довіднику ознак доходів код 185). Щоб виокремити період участі в АТО, необхідна довідка із зазначенням таких періодів.
8.За субсидією звертається громадянин, який протягом 20156 року перебував в АТО. У домогосподарстві проживає також неповнолітня дитина та батько заявника віком 68 років, який не отримує пенсію і не має інших доходів. Як розрахувати дохід такому домогосподарству?
Якщо учасник АТО до призову працював – враховуємо компенсацію середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період. Якщо не працював – до сукупного доходу включаємо місячний дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму за кожний місяць (за рішенням комісії – один прожитковий мінімум).
9.Чи доводити до прожиткового мінімуму дохід студентів денної форми навчання, які проживають у гуртожитку і не отримують стипендії?
Якщо середньомісячний дохід таких студентів протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
10.Чи потрібно доповнювати до прожиткового мінімуму дохід неповнолітньої особи, яка є студентом денної форми навчання, проживає в гуртожитку і не отримує стипендію?
Ні, оскільки така особа є непрацездатною.
11.Чи мотивується включення до доходу одного прожиткового мінімуму студенту, який навчається на контрактній основі, зареєстрований з батьками, але проживає в орендовані квартирі в місті, де він навчається, при зверненні батьків за призначенням субсидії?
Якщо такий студент включається до складу домогосподарства за місцем його реєстрації під час призначення субсидії батькам, Його дохід не доводиться до розміру прожиткового мінімуму.
Студенту буде враховано дохід на рівні прожиткового мінімуму у разі, якщо він звернеться за призначенням субсидії на орендоване ним житло.
12.Чи потрібно доводити до про прожиткового мінімуму соціальні виплати(тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, допомога на дітей, над якими установлена опіка чи піклування, державна допомога малозабезпеченим сім’ям), які не прописані у Положенні?
Якщо працездатні особи, які отримують такі соціальні виплати, не мають інших доходів та/або їх середньомісячний дохід залишається меншим за розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, у розрахунок субсидії за кожний місяць включається місячний дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
В окремих випадках за рішенням комісій для осіб, які проживають у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
Фактичні розміри враховуються для таких соціальних виплат: допомоги при народженні (усиновленні) дитини, до досягнення дитиною трирічного віку, по догляду за дитиною-інвалідом віком до 18 років, інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, допомога по безробіттю.
13.Заявник у 2015 році отримував мінімальну заробітну плату, За виключенням ПДФО його середньомісячний дохід менше прожиткового мінімуму. При розрахунку субсидії його дохід збільшується до двох прожиткових мінімумів?
Для працездатних осіб (крім осіб, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах і проживають разом з батьками чи іншими членами родини; осіб, призваних на строкову військову службу), середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
В окремих випадках за рішенням районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються, для осіб, які проживають у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді (п. 12 Положення).
14.За призначенням субсидії в січні звертається орендар. Договір оренди від 17 січня. З якого місяця можна призначити субсидію?
Субсидія може бути призначена з січня до кінця опалювального сезону, але не довше як до закінчення договору оренди житла.
15.Чи можна призначити субсидію, якщо сім’я проживає у недобудованому будинку за договором оренди?
Субсидії призначаються лише на житлові приміщення (будинки). У випадку, коли житловий будинок не здано в експлуатацію, субсидія може бути призначена за рішенням комісії індивідуальному забудовнику. Тому немає можливості призначити субсидію особі, яка проживає на підставі договору найму (оренди) житла у будинку, який не здано в експлуатацію.
16.Чи проводити перерахунок субсидії без звернення громадян, якщо про смерть однієї із зареєстрованих у складі домогоспо- дарства осіб повідомили органи РАЦС?
У разі зміни складу зареєстрованих має проводитися призначення субсидії на новий термін з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулися зміни.
Якщо помирає одна із зареєстрованих осіб, можуть змінитися джерела доходів сім’ї (наприклад, може бути призначена пенсія у разі втрати годувальника). Тому таке призначення субсидії має відбуватися на підставі заново поданої домогосподарством декларації про доходи і витрати.
17. Якщо одержувач субсидії здійснив продаж квартири, чи припиняється надання субсидії з наступного місяця?
Якщо продана квартира, на яку була призначена житлова субсидія, надання субсидії має бути припинено з місяця, наступного за місяцем продажу.
Якщо одержувач субсидії здійснив продаж іншої квартири, отриманий ним дохід від продажу квартири має бути врахований при призначенні субсидії на наступний термін.Надання субсидії в такому випадку не припиняється.
18. Субсидія призначена з травня 2016 року, розмір на неопалю- вальний сезон становить 5 гривень. Пільговик відмовився від субсидії, йому надано право на пільгу на 12 місяців. Чи може він у жовтні 2016 року написати заяву про відмову від пільги і звернутися за субсидією?Громадянин отримує пільгу на оплату житлово-комунальних послуг в неопалювальний сезон. Чи має він право звернутися за субсидією з жовтня місяця на опалювальний сезон?
Громадянин, який отримує знижку вартості житлово-комунальних послуг відповідно до пільг, має право в будь-який час звернутися за призначенням житлової субсидії. У такому разі, якщо житлова субсидія буде призначена, пільги не будуть надаватися з місяця, з якого призначено субсидію.
19.Двокімнатна квартира згідно рішення суду поділена між подружжям.За субсидією звертається дружина.На яку площу розраховувати субсидію на всю чи за рішенняи суду?
У наведеному випадку субсидія призначається на площу, виділену за рішенням суду, але не більше, ніж на соціальну норму житлової площі.
20.За однією адресою зареєстровано два домогосподарства особові рахунки розділено не на всі послуги.Одне з домогосподарств користується пільгою, друге звертається за субсидією.Чи можна такому домогосподарству призначити субсидію на всі послуги, чи враховувати при цьому пільгу, яка надається першому домогосподарству?
Ураховуючи те, що особові рахунки розділено не на всі послуги, домогосподарство, яке не користується пільгами з оплати житлово-комунальних послуг, має право на призначення субсидії на оплату тих житлово-комунальних послуг, на які у нього відкрито особові рахунки.
21. Положенням передбачено надання житлової субсидії орендарю на підставі договору найму житла, якщо йому нараховується плата за житлово-комунальні послуги. Яким документом потрібно підтвердити даний факт?
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2016 № 319 доповнено норму п. 6 Положення щодо призначення за рішенням комісії субсидії особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, умовою щодо нарахування цій особі плати за житлово-комунальні послуги.
Зазначене викликано тим, що у випадках, коли за відсутності засобів обліку комунальних послуг кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб відрізняється від кількості осіб, які орендують житло, ускладнюється розрахунок житлової субсидії через невідповідність вартості послуг. Таким чином, плата за послуги має нараховуватися на ту кількість осіб, які орендують житлове приміщення. При цьому не вимагається відкриття особових рахунків на сплату послуг на особу, яка орендує житло.
Інформація щодо кількості осіб, на яких нараховується плата за послуги без лічильників, надається організаціями – надавачами цих послуг на запит ОСЗН.
22.Якщо в термін дії субсидії була здійснена покупка більше 50000 грн., з якого часу припиняється субсидія? Субсидію призначено на період грудень 2015 року – листопад 2016 року. Отримувач субсидії здійснив витрати на суму понад 50 тис.гривень (16.05.2016 р. придбав автомобіль).Яким чином це вплине на отримання субсидії?
Нормативними актами з питань надання житлових субсидій не передбачено припинення надання субсидії у разі здійснення купівлі товарів на суму більше 50 тис. гривень. Факт такої купівлі впливає на право на призначення субсидії на наступний термін. У такому випадку субсидія на наступний термін може бути призначена за рішенням комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов проживання.
23.Чи входить до переліку послуг, сплачених одноразово на суму більше 50 тис. грн., внесена застава за рішенням суду, розмір якої становить 100 тис. гривень?
Входить, оскільки така оплата не включена до переліку послуг, які є виключенням.
Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис.гривень(п.5 Положення).
24.Договір купівлі – продажу: продажна ціна – 48000 грн., ринкова ціна для оподаткування – 69000 грн. Чи вважається це покупкою на суму більше 50000 грн.?
Згідно з пунктом 172.3 статті 172 Податкового кодексу дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається, виходячи з ціни, зазна- ченої в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.
Отже, оціночна вартість об’єкта застосовується для цілей оподаткування доходу, а для визначення права на призначення субсидії враховується ціна об’єкта, зазначена в договорі купівлі-продажу – 48 тис. гривень.
До відома: Згідно зі статтею 691 Цивільного кодексу України покупець зобов’язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.
25.Чи впливає на право на призначення субсидії отримання будинку у подарунок за договором дарування?
Пунктом 5 Положення передбачено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю або оплатив послуги на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Інші обмеження щодо майнового стану(наявність у власності двох житлових приміщень, двох автомобілів тощо), які діяли до 1 травня 2015 року, скасовано постановою КМУ від 28.02.2015 р. № 106.
Крім того, вартість майна, отриманого у спадщину або у подарунок, не включається до сукупного доходу.
26.Якщо сім’я при зверненні за субсидією не вказала дохід у вигляді орендної плати, які дії управління: робиться перерахунок субсидії чи повертаються всі кошти нарахованої субсидії?
Надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, – з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію (п. 20 Положення).
У наведеному випадку заявником повертається сума надміру нарахованої субсидії.
27.Людина, яка отримала субсидію готівкою за 2016 рік, продає житло у 2016 році і реєструється в іншому помешканні. Планує оформити субсидію на інше житло в опалювальний період. Чи має вона на це право?
У наведеному випадку надання раніше призначеної субсидії на житлово-комунальні послуги (якщо є) припиняється з місяця, наступного за місяцем продажу житлового приміщення.
Нормативно-правовими актами з питань надання житлових субсидій не обмежується право сім’ї на призначення субсидії за новим місцем реєстрації.
За консультацією та довідковою інформацією звертатися в управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради щоденно (без обідньої перерви) 8 – 17 год., п’ятниця 8 – 15:45 год. (каб. № 8, 9, 11)
Адреса:82100, Україна, Львівська обл., м. Дрогобич, пл. Ринок, 1, УП та СЗН Дрогобицької міської ради
Телефони гарячої лінії: 3-57-80, 41-06-14
Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради