Запитання та відповіді щодо порядку надання населенню житлових субсидій
Як обрахувати сукупний дохід непрацюючого пенсіонера, який у році, за який береться дохід, не працював у січні – серпні, а з вересня отримує пенсію?
Якщо особа мала різні статуси протягом періоду, за який враховуються доходи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід у відповідності до статусу особи у цьому місяці.
У наведеному випадку за вересень – грудень 2015 року до доходу враховується пенсія, а за січень – серпень 2015 року враховується за кожний місяць дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи у відповідному місяці.
Пенсіонер зареєстрований як фізична особа-підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування та є платником єдиного податку першої групи. Дохід від підприємницької діяльності відсутній. Чи враховувати, окрім пенсії, дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму?
Так, враховувати, оскільки підприємницька діяльність – це окремий вид діяльності, дохід від якої для призначення субсидії обчислюється розрахунково (незалежно від отриманих (неотриманих) доходів).
Заявник – підприємець II групи єдиного податку з вересня 2015 року. З січня по серпень заробітну плату отримував на підприємстві. Як правильно обчислити дохід?
За кожний місяць попереднього року враховується дохід відповідно до групи платника єдиного податку (у наведеному випадку – З прожиткових мінімуми для працездатної особи).
Якщо стало відомо, що склад сім’ї змінився (збільшився) в лютому місяці, а заявник звертається за перерахунком субсидії в квітні – з якого часу проводиться перерахунок субсидії: з місяця звернення чи з наступного місяця після змін у складі сім’ї (тобто з березня чи з квітня)?
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (п. 14 Положення). Термін такого повідомлення встановлено з урахуванням того, що уже з місяця, наступного за місяцем змін, має бути перерахований розмір субсидії.
У наведеному випадку громадяни вчасно не повідомили про те, що склад сім’ї змінився, і перерахунок субсидії з березня не був виконаний. Якщо це призвело до надмірного нарахування субсидії за березень, сума надміру нарахованої субсидії повертається громадянином до державного бюджету. З квітня здійснюється призначення субсидії на новий термін з урахуванням нового складу зареєстрованих осіб.
Якщо одержувач субсидії в середині опалювального сезону приніс довідку про зміну опалювальної прощі, з якого місяця перераховувати субсидію?
Субсидія перераховується з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулися зміни.
Після призначення субсидії не надаються будь-які пільги, чи лише пільги по доходах?
У разі призначення субсидії пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються (п. 4 Положення).
Це означає, що у термін дії субсидії не надаються будь-які пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу, що визначені діючим законодавством. Починаючи з травня 2016 року, після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2016 № 319, розрахунок субсидії проводиться без урахування зазначених пільг.
Чи мають право на призначення житлової субсидії сім’ї, які проживають в одному житловому будинку, при цьому особові рахунки на газопостачання відкрито на кожне домогосподарство окремо (2 лічильника), а на електропостачання – 1 лічильник (один рахунок) на двох власників?
Якщо особи, зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), сплачують за житлово-комунальні послуги на розділені особові рахунки, субсидія може призначатися окремо за розділеними особовими рахунками, виходячи з кількості зареєстрованих осіб, які сплачують за послуги на такі рахунки, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства (п. 7 Положення).
Це означає, що субсидія кожному із домогосподарств може бути призначена лише на ті послуги, на які розділено особові рахунки.
У наведено випадку обом домогосподарствам субсидія призначається на оплату газопостачання.
Як здійснюється повернення коштів, якщо заявник добровільно повідомляє органи соціального захисту населення про отримані ним доходи, які не були відображені в декларації (аліменти, допомога по безробіттю, соціальні допомоги, компенсації, що виплачували інші УСЗН) та по яких відсутня інформація в ДФС?
Надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, – з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію (п. 20 Положення).
Наприклад, субсидія призначена в лютому 2016 року. У квітні 2016 року заявник повідомляє, що в декларації не зазначив один або декілька видів доходів. Заявник має повернути надміру нараховану суму субсидії за лютий і березень 2016 року. З квітня 2016 року надання раніше призначеної субсидії припиняється.
Слід зазначити, що нормативно-правові акти з питань надання житлових субсидій не обмежують право заявника подати нову заяву на призначення субсидії у тому ж місяці, в якому припинено надання раніше призначеної субсидії.
Враховується до сукупного доходу при нарахуванні житлової субсидії одноразова матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб?
Ні, не враховується, оскільки п. 8 Положення визначено, що до сукупного доходу не враховується одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності.
Чи входить до сукупного доходу при призначенні субсидії відшкодування по кредиту по Державній програмі з енергозбереження «Тепла оселя», що становить 70 % від суми кредиту?
Отримувач субсидії скористався програмою пільгового кредиту на утеплення житла, встановлення вікон і т.д.
Чи буде сума кредиту, яка повертається державою, включатися до сукупного доходу заявника?
Сума кредиту, яка відшкодовується державою відповідно до Державної програми з енергозбереження, не включається до сукупного доходу при призначенні житлової субсидії.
Що стосується визначення права на отримання субсидії у разі здійснення купівлі товарів на умовах кредиту, то розглядається сума першого внеску.
Якщо сума першого внеску при купівлі товарів у кредит перевищує 50 тис. грн., то субсидія, як виняток, може бути призначена на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій. Такі рішення приймаються, виходячи з конкретних обставин, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства
Як враховувати дохід у вигляді заробітної плати, якщо заявник працює на 0,5 ставки?
Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з нарахованих особам доходів, без урахування податку з доходів фізичних осіб (п. 8 Положення).
Якщо при цьому середньомісячний дохід особи протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, залишається меншим від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у розрахунок субсидії за кожний місяць включається місячний дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.
Як розрахувати дохід домогосподарства, яке складається з двох студентів (подружжя) денної форми навчання, які не отримують стипендію?
Для студентів, які мають батьків, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) самі та навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах і не одержують стипендію, середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді (п. 12 Положення).
У наведеному випадку, ураховуючи те, що студенти, маючи батьків, проживають окремо від них, у розрахунок субсидії за кожний місяць періоду, за який обчислюється сукупний дохід, включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Рішення комісії, виходячи з одного прожиткового мінімуму, приймається на один період?
В окремих випадках за рішенням районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються, для осіб, які проживають у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді (п. 12 Положення).
Оскільки прийняття такого рішення відбувається на підставі доходів домогосподарства за конкретний період з урахуванням конкретних життєвих обставин сім’ї, на наступний період субсидія призначається на загальних підставах.
12.Якщо у 2015 році рішення про призначення субсидії на СГТП приймалося комісією з урахуванням фактично проживаючих осіб, чи необхідно у 2016 році виносити це питання на розгляд комісії за заявою одержувача? Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Разом з тим, якщо у попередньому календарному році субсидія надавалася на підставі рішення комісії, таке рішення переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю або оплатив послуги (одноразово) на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
При автоматичному призначенні субсидії на наступний період з’ясувалось, що протягом попереднього терміну отримання субсидії відбулися зміни у складі сім’ї.Які дії управління? Чи необхідно перераховувати субсидію за період до автоматичного призначення субсидії на наступний період?
За зверненням від 27,05,2015 було призначено субсидію з травня 2015 року по квітень 2016 року. При розрахунку розміру субсидії враховувалися троє осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні. При автоматичному призначенні субсидії на наступний період з травня 2016 року з’ясовано, що у вересні 2015 року зареєстровано ще одну особу, про що отримувач субсидії не повідомив.
Які в такому випадку мають бути дії управління? Яким мають бути дії в такому випадку: людина померла в грудні, а повідомлення про зміну складу сім’ї надали лише в травні?
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок неповідомлення громадянином про зміни (складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб5 їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг на суму більше 50 тис. грн.), повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію (п. 20 Положення).
Отже, якщо через неповідомлення громадянином про зміни у складі зареєстрованих осіб була надміру перерахована субсидія, зайве нараховані кошти повертаються з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулися зміни.
Якщо надмірне нарахування коштів субсидії не відбулося (тобто якщо у разі своєчасного повідомлення громадянином про зміни розмір субсидії залишився б незмінним або навіть збільшився), підстав для перерахунку раніше наданої субсидії немає.
Призначення субсидії на наступний період в обох вищезазначених випадках має здійснюватися з урахуванням нового складу зареєстрованих та їх доходів (подається нова декларація).