Загроза реформі децентралізації в Україні та втрата коштів за програмою допомоги від європейських партнерів Ukraine Facility: у ВР втретє взялися за законопроєкт № 4298
Запропонована друга редакція законопроєкту №4298 суперечить завданням Ukraine Facility, не враховує застереження Конгресу Ради Європи, а також ігнорує всі зауваження Асоціації міст України та згортає реформу з децентралізації – про це у колонці низки незалежних ЗМІ заявила Оксана Продан – народний депутат VII та VIII скликань, радниця голови Асоціації міст України.
Оксана Продан зазначає, що цей законопроєкт від 2020 року має “довгу і не дуже гарну історію постійних маніпуляцій й порушень Регламенту ВРУ”. В лютому за законопроєкт, підготовлений народним депутатом від “Слуги народу” Віталієм Безгіним, проголосував підкомітет ВРУ, очолюваний ним же. Тож тепер законопроєкт знову готуються винести на розгляд найближчими днями.
-
Коротко про суть нової редакції законопроєкту №4298. В кожній області створюється новий регіональний орган нагляду, видатки на який ляжуть на плечі кожного платника податків. Новий орган нагляду буде 27-м в списку контролерів і наглядачів за громадами. Він одночасно регулюватиме галузеві питання, призначатиме керівників підприємств, реалізовуватиме державну політику в регіоні, контролюватиме місцеве самоврядування й матиме право зупиняти рішення місцевих рад без суду. Запровадження запропонованої редакції №4298 суперечить всім зобов’язанням України в частині продовження реформи з децентралізації, порушує Європейську хартію місцевого самоврядування та повертає умови самоврядування в часи регіоналів, – наголошує Оксана Продан.
Ухваленням цього законопроєкту парламентарі начебто вирішили “виконати” індикатор Плану для Ukraine Facility, який передбачає реформування територіальної організації виконавчої влади з метою продовження реформи децентралізації. Але положення законопроєкту, навпаки, призведуть до згортання децентралізації і, відповідно, фінансування за програмою Ukraine Facility – підкреслює радниця голови АМУ.
Автори законопроекту свідомо перенесли всі відверто негативні для України і кожного українця норми в прикінцеві та перехідні положення. Зроблено це з метою ошукати як європейських партнерів, так і українських громадян. На сайті парламенту досі відсутня офіційна версія нової редакції проєкту №4298, яку автори вчергове пропонують парламенту до розгляду. Розрахунок на те, щоб ніхто в Україні та ЄС не встиг прочитати проєкт в цілому до його розгляду, – вважає народний депутат VII та VIII скликань Оксана Продан.
Радниця голови Асоціації міст України переконана, що потрібно створити відкриту робочу групу для підготовки комплексного законопроєкту про розмежування повноважень, який є наступним, на 2026 рік, індикатором в цій сфері.
Також за словами Оксани Продан, місцеві держадміністрації (МДА) не реформуються, в них зберігаються галузеві повноваження. Це не координація, а повноцінне управління, до якого додається право нагляду та зупинки без суду рішень муніципалітетів. Ця сукупність ставить під загрозу реалізацію рекомендації європейців щодо громад-юридичних осіб.
А по-друге, законопроєкт зберігає норми, до яких висловлював застереження Секретаріат Конгресу Ради Європи – про велику кількість повноважень МДА. А також відтерміновує на невизначений час вимогу про розмежування повноважень. І по-третє, законопроєкт ігнорує всі зауваження АМУ та згортає реформу з децентралізації.