За діалог та впорядкування стихійної торгівлі у центрі міста, — підсумки Круглого столу, який відбувся у Дрогобицькій міській раді. ФОТО. ВІДЕО
Впорядкувати стихійну торгівлю у центрі Дрогобича та налагодити діалог з торговцями — рекомендації, які висловили мешканці міста під час Круглого столу «Покупці, влада, бізнес: Як знайти спільну мову?».
Захід відбувся в межах співпраці Дрогобицької міської ради, Українського кризового медіа-центру та програми USAID #ВзаємоДія!
Участь у Круглому столі взяли активні мешканці міста, представники бізнесу, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, заступники міського голови — Ігор Герман, Володимир Коцюби, Василь Качмар, керівник КП «Дрогобицький ринок» Володимир Білоган, експерти у сфері торгівлі та охорони здоров’я, представники Дитячого парламенту міста, журналісти та представники ЗМІ.
Модератором Круглого столу виступила представниця Українського кризового медіа-центру Юлія Гриценко.
Впродовж двох годин, у вівторок, 20 серпня, дрогобичани разом з керівництвом міста, дирекцією ринку та експертами радилися, яким чином впорядкувати стихійну торгівлю, адже продукти харчування «з асфальту» — це в першу чергу небезпека для здоров’я, а в тім є порушенням чинного законодавства України.
Відтак директор ринку Володимир Білоган зазначив, що на території ринку створено додаткові 26 місць для торгівлі овочами та 80 — для реалізації молочної продукції. Для того, щоб зайти у ринок торговцю і реалізовувати свою продукцію необхідно сплатити 10 гривень в день.
Експертом з вирішення проблеми стихійної торгівлі виступила Світлана Іченська — голова ГО «Спілка підприємців, орендарів та власників Сумської області», яка розповіла, що у Сумах цю проблему вирішували з 2003 року. За цей час було облаштовано додаткові ринки. Щодо думки, що стихійники — це в більшості люди, для яких торгівля — єдиний шанс вижити, то це спекуляція з боку зацікавлених осіб. Також експертка зазначила, що у протистоянні організованій стихійній торгівлі зусилля об’єднали місцева влада, підприємці та поліція. Поліція може конфісковувати товар і притягати до відповідальності порушників за Статтею 160 «Торгівля з рук у невстановлених місцях» Кодексу України про адміністративні правопорушення. У цій статті зазначено, що торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях — тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої. Торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами – тягне за собою накладення штрафу від шести до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.
Щодо стихійної торгівлі, яка несе пряму загрозу споживачам, в ході Круглого столу Зоряна Ворончак завідувачка дитячого інфекційного відділення КНП «Дрогобицька міська лікарня» зазначила, що молочні продукти «з асфальту» — це пряма загроза здоров’ю, в першу чергу дітей, яким батьки купляють ці продукти. Так Зоряна Ворончак навела статистику захворювання дітей, які потрапляли до дитячого інфекційного відділення впродовж 2016-2019 років. За статистикою у 2016 році було зафіксовано випадки 167 харчових отруєнь та 224 ротовірусних інфекцій, у 2017 році — 209 харчових отруєнь і 251 ротовірусних інфекцій, у 2018 році — 11 випадків сальмонельозу, 197 харчових токсикоінфекцій та 240 ротовірусних інфекцій. У липні цього року зафіксовано 43 випадки харчових токсикоінфекцій та 10 випадків ротовірусних інфекцій.
Крім того, Зоряна Ворончак наголосила на важливості не лише облаштування належних умов для реалізації молочної продукції, а й вміння покупцем правильно обробляти ці продукти перед споживанням, зокрема дітей.
Також в ході Круглого столу було представлено результати опитування мешканців щодо ставлення до стихійної торгівлі у центрі міста.
Представники Дитячого парламенту Дрогобича спільно з прес-службою ДМР, провели опитування мешканців як у соціальній мережі Фейсбук, так і на вулицях міста. За результатами опитування на вулицях міста з 186 респондентів 11,3% (21 голос) — висловили позитивне ставлення, 88,7% (165 голос) — виступили проти стихійної торгівлі у центральній частині міста. Не сильно відрізняються і результати опитування у соціальній мережі Фейсбук: 716 респондентів, 23% (165 голос) – позитивно ставляться до стихійної торгівлі, 77% (551 голос) — негативно.
За підсумками Круглого столу, учасники дійшли висновку, що закон повинен бути один для всіх — вести торгівлю можна лише у спеціально відведених місцях, у протилежному випадку це порушення Закону України і тут повинна працювати Національна поліція України. І головне — таку позицію повинні підтримувати самі ж дрогобичани, бо якщо буде попит, то завжди буде і пропозиція.
Стихійна торгівля — небезпека для здоров’я, тому влада захищає свою громаду.
«Ми розробили план локальних ринків, бо не може така кількість торгівлі вестись у центральній частині міста. Звісно, повинна бути можливість придбати ті чи інші продукти харчування у центральній частині міста, але не у таких масштабах, які є зараз у нас. Однак, ніколи нічого владі не вдасться зробити, якщо не буде підтримки громади. Громада повинна мати суспільний стержень, свою громадську думку і позицію, які будуть спрямовані на те, аби зробити місто, яке любиш, якомога кращим. Якщо ж всі користуватимуться загальною думкою, яку формують люди, яким це вигідно, нічого не вийде», — звернувся до учасників під час Круглого столу міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Наступним етапом у вирішенні проблеми будуть зустрічі з самими представниками стихійної торгівлі, представників якої на Круглому столі, на жаль, не було, та з правоохоронними органами, які за словами експерта, мали б активно протидіяти порушенню законодавства з боку стихійних торговців.
Зазначимо, що Круглий стіл відбувся в межах співпраці Дрогобицької міської ради, Українського кризового медіа-центру та програми USAID #ВзаємоДія!
Прес-служба ДМР