З місцевих бюджетів хочуть вилучити частину єдиного податку: чим це загрожує бюджету Дрогобицької громади?

14:48 6 Листопада 2024

31 жовтня 2024 року Верховна Рада України схвалила  у першому читанні проєкт Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».

В пункті 2.3. Бюджетних висновків, схвалених Верховною Радою України 31 жовтня 2024 року до проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» №12000, Кабінету Міністрів України доручено опрацювати питання щодо включення до доходів загального фонду державного бюджету в 2025 році частини єдиного податку з юридичних осіб (код 18050300) і єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників (код 18050500).

Що це означає для місцевих бюджетів?

З часу запровадження реформ бюджетного та податкового законодавства для досягнення децентралізації та в свою чергу забезпечення органів місцевого самоврядування стабільним фінансовим ресурсом було прийнято рішення про зарахування місцевих податків та зборів у стовідсотковому розмірі до бюджетів місцевого значення. Тому включення частини єдиного податку до доходів Державного бюджету прямо впливає на фінансову незалежність та стабільність функціонування територіальних громад, адже суттєво скорочує обсяги фінансових ресурсів та можливість фінансування місцевих потреб.

У разі запровадження вищевказаних змін, бюджет Дрогобицької міської територіальної громади у 2025 році ризикує втратити надходження на понад 6 млн. грн., які могли б бути спрямовані на фінансування соціальних програм, програм розвитку та допомогу військовим. Вищі рівні влади критикують органи місцевого самоврядування за нібито недостатнє фінансування військових потреб, в той же час все більше скорочують доходи місцевих бюджетів та відповідно можливості громад для надання таких допомог військовим.

Такі дії уряду, як вилучення до Державного бюджету «силового» ПДФО,  скорочення відсотку зарахування ПДФО з 64% до 60%, а тепер і вилучення частини єдиного податку, – перекреслюють усі зроблені кроки до досягнення децентралізованої бюджетної системи за моделями Європейського союзу.

Це повертає нас назад у невизначене минуле, де акумуляція всіх коштів відбувається виключно на Державному рівні, а органи місцевого самоврядування виживають під тиском зростаючих видатків, випрошуючи дотації з Державного бюджету, через неможливість покриття існуючих потреб.

Дивними є дії вищого керівництва країни, яке не довело до логічного завершення реформу децентралізації, що передбачала посилення громад додатковими ресурсами та передачу інструментів розвитку до рук органів місцевого самоврядування. Адже сильні громади – це сильна держава.

Сьогоднішні дії державної влади призводять до зменшення ресурсів та послаблення територіальних громад, неможливості покриття базових потреб, відсутності ресурсів для розвитку та тим паче для підтримки військових, які боронять Україну від ворога.

Кому вигідний такий сценарій?.. Питання доволі риторичне.

Наразі для захисту доходів місцевих громад Асоціація міст України розпочала збір підписів очільників громад до звернення на Прем’єр-міністра України про збереження єдиного податку в місцевих бюджетах.

Перейти до вмісту