Юрій Кушлик: “МФК “Галичина” – це футбольний бренд для Західної України, який не повинен зникнути”
МФК “Галичина” з Дрогобича має “потужний” футбольний літопис. Наприкінці 1989 року СКА “Карпати” (Львів) переїхали у місто Каменяра, сформувавши СФК “Дрогобич”, який згодом став “Галичиною”. Два сезони команда виступала у другій лізі чемпіонату СРСР. Далі був розпад Союзу, після якого дрогобичани отримали право грати у першій лізі дебютного чемпіонату України.
Сезон 1992 під керівництвом Бориса Рассихіна футболісти з Львівщини завершили на одинадцятому місці. З 1993-го і до 2003-го років “Галичина” грала у другій лізі чемпіонату України. То був, напевно, найславніший період в історії клубу. Бо далі були “вулканічні” (команда припиняла своє існування і знову поновлювала виступи) сім сезонів у чемпіонаті Львівської області. Врешті у 2010 році “Галичина” остаточно зійшла з футбольного небосхилу.
Після тривалої семирічної перерви у сезоні 2017 МФК “Галичина” взяв участь у другій лізі чемпіонату Львівської області. Наступний рік дрогобицькі футболісти провели у лізі першій. І, нарешті, торік команда повернулася в елітний дивізіон Львівщини – Прем`єр-лігу.
В інтерв’ю кореспонденту спецпроекту сайту FootBoom “Аматорський футбол” президент МФК “Галичина” Юрій Кушлик розповів як нині живеться команді, яка свого часу була міцним горішком у професійному футболі.
– Юрію Орестовичу, якщо вважати, що МФК “Галичина” є правонаступником СФК “Дрогобич”, який був заснований на базі клубу СКА “Карпати” (Львів) 2 грудня 1989 року, то минулоріч ваш клуб відзначив 30-річний ювілей?
– Так. Все правильно. Святкування 30-річчя клубу відзначили у жовтні 2019 року товариським матчем між ветеранами дрогобицької “Галичини” та львівських “Карпат”. У складі дрогобичан зіграли: Василь Карпин, Ігор Височанський, Степан Греділь, Серго Гоголадзе та інші улюбленці місцевої публіки. Львівську команду представляли: Богдан Стронцицький, Анатолій Саулевич, Олександр Чижевський, Андрій Покладок та ін. Цей поєдинок завершився бойовою нічиєю 3:3.
– Особисто ви застали часи (кінець 80-их початок 90-их), коли за “Галичину” грали легенди футболу Львівщини – Іван Гамалій, Анатолій Саулевич, Віктор Рафальчук, Володимир Кухлевський та інші?
– Так. Той перерід добре закарбувався у моїй пам`яті. За нашу команду виступало ціле сузір’я яскравих особистостей. “Галичина” користувалася шаленою підтримкою у вболівальників. На домашніх матчах команди на трибунах яблуку ніде було впасти. Мені приємно усвідомлювати, що я маю відношення до МФК “Галичина”.
– У 1990-1991 роках “Галичина” (Дрогобич) грала у другій лізі чемпіонату СРСР, потім були дванадцять сезонів у першій та другій лігах чемпіонату України. Чому так сталося, що команда втратила професійний статус?
– Після розпаду СРСР Дрогобич суттєво втратив свій промисловий потенціал. Припинила роботу велика кількість потужних підприємств. Серед них були і спонсори команди. Місцевий футбол не зміг кинути виклик суворим тогочасним реаліям.
– Після відходу з професійної арени “Галичина” з перервами виступала у чемпіонаті Львівської області до 2010-го року. Потім Дрогобич сім років не був представлений навіть на аматорському рівні…
– Сумно, але факт. До зникнення команди призвела відсутність спонсорів. Згадую, як Дрогобич, власне як і вся Україна, з нетерпінням очікували на проведення Євро-2012. У міста був свій особливий підтекст. Наш стадіон розглядався як тренувальний для учасника Євро збірної Португалії. У підсумку стадіон “Галичина” “роздягли”, а португальці для тренувань обрали іншу арену. До цього часу на дрогобицькому стадіоні незавершена реконструкція.
Зазначу, що “Галичина”, яка вміщувала 5 тисяч глядачів, має більш, ніж столітню історію. Згідно з проектом реконструкції вона мала вміщувати 3 тисячі. Але, коли завершиться реконструкція ніхто не знає. Без державної підтримки відновити функціонування стадіону “Галичина” неможливо. Силами місцевого бюджету щороку робимо мінімально необхідні роботи, щоб призупинити руйнування трибун. Ми неодноразово зверталися до органів державної влади – втім, віз і нині там. Користуючись нагодою хотів закликати державні інституції звернути увагу на дану проблему. Сподіваюся, що цього року нас почують.
– Де зараз “Галичина” приймає своїх суперників?
– На стадіоні “Каменяр”, що належить Дрогобицькому педагогічному університету. У середньому на матчі “Галичини” збирається 1 тисяча глядачів, а на принципові матчі приходить від 1500 до 2 тисяч уболівальників. На жаль, стадіон без сидячих місць і глядач не може почувати себе комфортно. Тренується наша команда у Дрогобичі на стадіоні ДЮСШ.
– Хто ініціював процес відродження МФК “Галичина” у 2017 році?
– Ініціаторами були вболівальники – фан-клуб “Галичини” на чолі з Степаном Щудлою, Ігорем Максимовим та Романом Галавіним. Вони прохали посприяти у процесі відродження клубу мера Дрогобича Тараса Кучму, а також депутатів міської ради, до яких я теж відношуся. Відповідь була позитивною – Тарас Ярославович та депутатський корпус погодилися взяти на себе фінансування МФК “Галичина”.
За два тижні до початку сезону 2017 на базі “Арсеналу” (Лішня), який виступає у чемпіонаті Дрогобицького району, була сформована наша команда. У травні того ж року я став президентом клубу.
– Хтось ще допомагає команді матеріально?
– МФК “Галичина” повністю фінансується з міського бюджету.
– Розкажіть трохи про себе.
– Народився 13 липня 1976 року у Дрогобичі, там же виріс та навчався у школі. Закінчив педагогічний університет, а потім Львівську регіональну академію державного управління при Президентові України. З 2015 року є депутатом Дрогобицької ради. Завжди любив футбол, у вільний час граю у нього. Ще одне моє хобі – хокей.
– МФК “Галичина” очолює відомий у минулому футболіст Ігор Височанський. Як почалася ця співпраця?
– Ігор Броніславович, який свого часу пограв за “Галичину” (Дрогобич), “Волинь” (Луцьк), “Зірку-НІБАС” (Кіровоград), “Газовик” (Комарне) та інші клуби, є уродженцем Дрогобича. А ще він – великий патріот рідного міста. Жодних проблем, щоб почати нашу співпрацю не виникало. У 2017 році Ігор Височанський з молодіжною командою “Галичини” виграв другу лігу чемпіонату області. За рік він став біля керма основної команди. У сезоні 2018 МФК “Галичина” під його керівництвом посіла у першій обласній лізі четверте місце.
– За якими критеріями формується склад МФК “Галичина”?
– У кадровому питанні робимо ставку на вихованців місцевого футболу. До речі, Ігор Височанський після завершення ігрової кар’єр працював тренером у Дрогобицькій ДЮСШ, тож добре знає потенціал місцевих гравців.
– Чи є у команді досвідчені футболісти, які пограли на професійному рівні?
– Так. Це воротар Іван Сілецький ( екс-“Карпати” (Львів), “Сталь” (Кам`янське), фіналіст Універсіади у складі студентської збірної України); захисник Роман Подоляк ( екс- “Карпати-2” (Львів), “Буковина” (Чернівці), “Скала” (Стрий); півзахисник Віталій Трусевич (екс- академія “Дніпра” (Дніпро), “дубль” “Ворскли” (Полтава), “Сталь” (Кам`янське).
– Як оцінюєте цьогорічний сезон для МФК “Галичина” – 8 місце у Прем`єр-лізі Львівщини?
– Як для дебютного сезону зіграли непогано, пристойно. Треба враховувати молодий вік (у середньому – 23 роки) МФК “Галичина” та наше скромне фінансування порівняно з лідерами обласного футболу. За п’ятибальною шкалою ставлю своїй команді тверду “четвірку”.
– Як триватиме підготовка команди до нового сезону?
– 20 січня хлопці виходять з відпустки, розпочинаються тренування. У планах – участь у турнірі пам’яті Ернеста Юста.
– Новачки будуть?
– Думаю, що так. Це питання знаходиться у компетенції Ігоря Височанського.
– Сезон 2003 був останнім, коли “Галичина” грала на професійному рівні ( друга ліга чемпіонату Україна, п’ятнадцяте місце у групі “А). Чи є надія, що дрогобицька команда колись знову гратиме серед еліти? Можливо спочатку буде аматорський чемпіонат України?
– Ми надіємося та віримо, що МФК “Галичина” поновить статус професійного клубу. Але все залежить від фінансування та належної інфраструктури. Прикро, але наразі клуб не може похвалитися своєю інфраструктурою. Потрібно розуміти, що без сучасного стадіону на високому рівні – нам не грати .
МФК “Галичина” – це футбольний бренд для Західної України, який не повинен зникнути. Я хотів би звернутися до всіх, кому не байдужа доля клубу, – щоб підставили плече допомоги. Бо наше улюблене дітище потребує залучення спонсорів та надійних партнерів. Ми мріємо, щоб МФК “Галичина” став народним клубом.
Водночас хотів би подякувати міському голові Дрогобича Тарасу Кучмі та депутатам міської ради за фінансову, та іншу, підтримку МФК “Галичина”.