Якісні знання і комфортні умови для учнів: з освітянами проводять консультації щодо стратегічного розвиту галузі Дрогобицької громади
На державному рівні здійснюється системна трансформація сфери освіти для забезпечення нової якості послуг на всіх рівнях: від дошкільної освіти – до вищої освіти та освіти дорослих.
Сфера освіти Дрогобицької громади також проходить трансформаційні процеси. Ключова мета – якісні знання і комфортні умови для учнів. Для успішного функціонування закладів освіти громади зростає потреба ефективного розподілу обмеженого фінансового ресурсу. Сьогодні освіта є пріоритетною галуззю бюджетного фінансування. Її фінансування здійснюється з кількох джерел: заробітна плата працівникам виплачується за рахунок державної субвенції, всі інші видатки на утримання навчальних закладів забезпечуються за кошти місцевого бюджету.
Міністерство фінансів спільно з Міністерством освіти та науки розробили певні формули, відповідно до яких має відбуватись наповнюваність класів та скерування держсубвенції. Адже незбалансована освітня мережа, недостатньо заповнені школи породжують ситуацію, коли зростає дефіцит бюджетного фінансування з боку держави і дофінансовувати галузь доводиться з місцевого бюджету. Відтак, низька наповнюваність шкіл призводить до того, що з місцевого бюджету потрібно дофінансовувати видатки в освіті на зарплати педагогам, замість розвитку навчальних установ – покращення освітнього інвентаря, ремонтів в установах, закупівлі нових меблів, покращення благоустрою територій закладів освіти.
Станом на сьогоднішній день, в освітній мережі Дрогобицької територіальної громади є заклади освіти, які потребують оптимізації — про це свідчать цифри.
З огляду на це, у навчальних закладах проводять консультації керівництва громади з педагогічними колективами навчальних закладів. Розпочали, традиційно, з Дрогобицького ліцею №1 ім. Івана Франка. Як зазначив керівник відділу освіти Віталій Вовків, зараз ведеться активна робота над напрацюванням стратегії розвитку освіти громади до 2027 року.
На зустріч з колективом, який очолює Леся Терлецька, прибули міський голова Дрогобича Тарас Кучма, керівник відділу освіти Віталій Вовків, директор КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка.
Аналітичні розрахунки щодо безпосереднього впливу фінансових та демографічних факторів на розвиток середньої освіти у Дрогобицькій громаді, механізм та структуру фінансування зарплати педагогів та розрахунки по освітній субвенції на 2023 рік присутнім презентував директор комунальної установи Володимир Кондзьолка.
Ми вже маємо основу якісної освіти. Тепер наше завдання — виконати сучасні вимоги, щоб привести мережу до вимог міністерства освіти та забезпечити якісні освітні послуги для учнів. Ліцей №1 — це навчальний заклад з найбільшою чисельністю учнів та високим рівнем знань. Однак є несправедливість, яку потрібно виправляти. Через неоптимізовану мережу, субвенційні кошти скеровуються на утримання закладів освіти, які не мають відповідної наповнюваності учнів. Мета цих зустрічей — провести консультації з освітянами, щоб роз’яснити проблеми та їх причини, а у підсумку – дійти до розуміння, як освітня мережа буде функціонувати надалі. На базі яких навчальних закладів будуть діяти гімназії та ліцеї, — зауважив Володимир Кондзьолка.
У 2021 році державна субвенція на освіту склала 176 мільйонів гривень. Аби дофінансувати галузь, з місцевого бюджету було виділено ще 32 мільйони гривень, тобто частка дофінансовання з місцевого бюджету становить 15%.
Після проведених заходів з оптимізації міських шкіл, у 2022 році з місцевого бюджету виділили вже 21 мільйон гривень. У відсотковому співвідношенні це становить 8%.
Що стосується 2023 року, то мережа освіти потребуватиме 268 мільйонів гривень, з яких 226 мільйонів державної субвенції та 42 мільйони з місцевого бюджету, що становить уже 16% дофінансування.
Тож, якщо не вжити необхідних заходів зараз, доведеться знімати фінансування з інших важливих стратегічних програм розвитку громади.
Для кращого розуміння ситуації педагогам Ліцею №1 презентували результати проведеної раніше оптимізації в медичній галузі.
Про те, що у нашій громаді учням дають якісну та хорошу освіту, свідчать високі результати та перемоги на різноманітних олімпіадах, конкурсах, ДПА, ЗНО та складанні мультипредметного тесту. Ми повинні зберегти цей рівень, але вже в сучасних та нових умовах, нам потрібно адаптувати мережу під виклики сьогодення і майбутнього. Ми маємо бути об’єднані спільною метою і робити кроки, які дозволять нам відповідати високим критеріям. Кожен має чітко розуміти, що оптимізація мережі — не призведе до знищення нашої освіти, а виведе її на новий, значно вищий рівень. Ми провели успішну реформу в медицині, яка показала свою ефективність. Всі пригадуєте скільки на початку було спротиву і яку політику розгортали навколо цього питання. Рівень надання послуг значно покращився, медичні установи міста поповнились новітньою апаратурою, кількість операцій зросла, пацієнти задоволені. Ми діємо в межах цифир та розрахунків, а не голослівних політичних заяв. Результат – відгуки та якісна освіта з боку профільних департаментів та міністерств, — наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Такі зустрічі відбуватимуться й надалі. Також розрахунки було презентовано депутатському корпусу Дрогобицької міської ради.