Як Дрогобич стає відкритим та прозорим містом, — TAPAS Project. ЗМІ
Нещодавно на порталі TAPAS Project, Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах з`явилася публікація про те, як Дрогобич стає відкритим та прозорим містом. Текст публікації подаємо нижче:
Місто Дрогобич у Львівській області зі своїм міським порталом відкритих даних увійшло до топ-3 кращих інноваційних практик прозорості в містах за версією Transparent cities/Прозорі міста. Ця подія варта уваги хоча б тому, що Дрогобич – перше місто районного масштабу, яке почало системно й усвідомлено розвивати доступ до відкритих даних і впевнено увірвалося до когорти лідерів серед міст України – нарівні зі Львовом, Дніпром, Чернівцями. Для нашого проекту визнання Дрогобича особливо приємне ще й тому, що ми мали певне відношення до стрімкого поступу міста у галузі відкриття даних. Досвід Дрогобича може стати корисним іншим містам України, тому ми вважаємо за дорочне про розповісти про його успіхи.
Отже, рецепт успіху від Дрогобича наступний:
- Мер міста стає учасником нашої програми Open Data Leaders Network, спеціально розробленої для представників державних органів.
- Місцевий активіст проходить навчання за нашою іншою програмою “Національна мережа тренерів з відкритих даних”.
- Далі, діючи спільно в інтересах громади, вони розробили та впровадили Стратегію міста з розвитку відкритих даних на 3 роки, у вересні 2017 року місто приєдналося до Міжнародної хартії відкритих даних, а в кінці того ж року запустили міський портал відкритих даних https://opendata.drohobych-rada.gov.ua.
Наразі на порталі опубліковано майже 60 наборів даних від 40 розпорядників і найближчим часом наборів з’явиться ще більше. На порталі зазначені всі підрозділи та відділи Дрогобицької міської ради та комунальні підприємства міста та їх набори даних, а також електронні сервіси: Доходи та видатки бюджету міста, Бюджетна мапа, Відкриті фінанси міста, Комунальні об’єкти та Відкрита реклама.
Станісав Гайдер, засновник порталу відкритих даних міста Дрогобич, член Національної мережі тренерів з відкритих даних, про роботу над створенням порталу: «Найважчим, як завжди, був початок, а саме роз’яснення усім сторонам важливості запровадження порталу відкритих даниx та роботу з наборами. Далі – контроль за дотриманням прийнятих рішень, а саме публікація наборів даних та робота в «е-кабінетах порталу». Саме ж створення порталу не було складним, адже наш сайт створений за шаблоном відомого проекту DKAN. На сьогодні на порталі вже розміщено більше 60 наборів. У нас абмітна мета – опублікувати 100% наборів з Постанови КМУ №835 та 100 унікальних наборів даних від розпорядників до 1 жовтня 2018 року. Наразі на порталі опубліковані набори про охорону культурної спадщини, щоденні показники використання енергоресурсів установами, бюджети освітніх закладів міста. В найближчі дні ми розмістимо дані про надзвичайні ситуації, захворюваність, травматизм, дані з Об’єднаної державної податкової інспекції та дані університету міста. Також на порталі створено кабінети для усіх розпорядників інформації і ми працюємо над цим, щоб кожен кабінет був наповнений даними».
Тарас Кучма, мер міста Дрогобич:
«Портал відкритих даних Дрогобича став результатом задекларованих нами на початку каденції принципів відкритості, прозорості і доступності. Виконання цих принципів є пріоритетним завданням у роботі керівництва Дрогобицької міської ради, а також керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств міської ради. Менш ніж за рік роботи у сфері відкритих даних міська рада відкрила для громадськості максимальну кількість інформації про надходження чи використання коштів і багато іншого. Такий швидкий темп у цьому напрямку свідчить про те, що ми працюємо прозоро, і ми докладаємо всіх зусиль, щоб громада цікавилась життям міста, офіційною інформацією, адже тепер отримати її можна легко на порталі відкритих даних Дрогобича, без надсилання інформаційних запитів чи іншого. Більше того, ми не збираємось зупинятися на досягнутому, адже це запорука взаємин та успішної співпраці між владою та громадою і навпаки. Наше основне завдання, яке ми ставимо перед собою, це не просто надати мешканцям міста офіційну інформацію, а побудувати з громадою партнерські відносини таким чином, щоб користувачі не лише висловлювали свої побажання, зауваження, критику, а й долучалися до процесу розвитку міста. Отже, відкривши максимально офіційні дані, ми отримаємо більше результатів у відповідних напрямках управління містом».
На прикладі Дрогобича ми можемо з впевненістю сказати, що політична воля, підтримка керівництва міста та знання й ентузіазм місцевих активістів разом приносять високі результати. Вітаємо Дрогобич з чудовими результатами і бажаємо рухатися у тому ж напрямку й залишатися прикладом для наслідування для інших міст України у питаннях відкритості та прозорості.
TAPAS Project, Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах