Видалення дерев передбачає сплату відновної вартості: як у громаді обстежують, кронують та доглядають за зеленими насадженнями?

Озеленення громадського простору та правильний догляд за зеленими насадженнями – важлива складова поміркованого містобудування. Дерева – це легені міста, які не просто декорують відкритий простір, але й забезпечують виконання екологічних норм та дбають про здоров’я мешканців.
У Дрогобицькій громаді працює постійна комісія з питань визначення стану зелених насаджень та відновної вартості зелених насаджень, які підлягають видаленню.
Комісія була створена з метою обстеження зелених насаджень на території громади для визначення їх кількості, якісного стану, видового складу, а також визначення їх відновної вартості, відповідно до абз. 1 п. 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населених пунктів, затвердженого постановою Кабміну від 01.08.2006 № 1045. До складу комісії входить представник Державної екологічної інспекції у Львівській області.
Відповідно до п. 2 Порядку, видалення зелених насаджень здійснюється у разі:
– виконання підготовчих і будівельних робіт на об’єктах відповідно до статей 35-37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
– знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більше як 5 сантиметрів;
– ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
– відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами;
– проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільчому пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній електромережі;
– досягнення деревом вікової межі;
– провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів;
– ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.
Підставою для обстеження Комісією зелених насаджень є звернення про видалення зелених насаджень, після надходження якої секретар Комісії формує порядок (графік) обстеження зелених насаджень із зазначенням адрес і об’єктів та надсилає запит до Державної екологічної інспекції у Львівській області, щодо можливості їх участі в роботі Комісії.
Відповідно до складеного графіку, Комісія виїжджає, обстежує та визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню.
Так у 2023-2024 роках за зверненнями юридичних та фізичних осіб було проведено комісійні обстеження стану 1 050 дерев у громаді на предмет їх видалення та обрізання крон.
За результатами проведених обстежень складено:
актів обстеження зелених насаджень – 152 шт;
з них гостро-аварійних – 29 шт.
Підготовлено 38 розпоряджень міського голови про видалення зелених насаджень. Згідно підготовлених відділом доручень на території населених пунктів громади проведено обрізання крон 263 дерев.
Отримано кошти від сплати нарахованої відновної вартості на загальну суму: 132 974,00 грн.
Дрогобич – одне з небагатьох міст України, яке провело інвентаризацію зелених насаджень, завдяки чому ми маємо чітке уявлення про стан міських дерев, можемо відстежувати зміни з року в рік та приймати обґрунтовані рішення щодо якісної обрізки та догляду. Працівники Департаменту міського господарства та комунальних служб громади постійно підвищують свою компетентність, беручи участь у національних та міжнародних навчаннях, обмінюються досвідом з працівниками біологічного факультету ДДПУ ім. І. Франка, Львівського лісотехнічного університету, іншими громадами. А Львівська обласна екологічна інспекція рекомендує досвід Дрогобицької громади у сфері роботи з зеленими насадженнями іншим ОТГ області – як зразковий”, – наголошують у Департаменті міського господарства.
Що стосується кронування дерев – у 2024 році Департаментом міського господарства було проведено тендер на обрізання крон зелених насаджень, переможцем якого стала професійна команда зі Львова – ТОВ «ВМ КАПІТАЛ ГРУП». Цього виконавця обрали завдяки їхньому 5-річному досвіду та високим стандартам роботи, які відповідають сучасним практикам догляду за зеленими насадженнями. Результат говорить сам за себе – виникнення аварійних ситуацій через незадовільний стан дерев у місті відсутні.
Крім цього, обрізання крон зелених насаджень здійснюється користувачами/балансоутримувачами об’єктів на земельних ділянках комунальної форми власності, а також на приватних територіях їх власниками. Якщо ж траплялися випадки недбалої чи неякісної обрізки дерев з боку користувачів або балансоутримувачів, які отримали відповідний дозвіл, фахівці оперативно реагували та вживали належних заходів, з метою накладення штрафних санкцій за порушення правил догляду за зеленими насадженнями.