Вулиці Миру та Перемоги підлягають перейменуванню: роз’яснення ЛОВА
У Дрогобицькій громаді триває процес дерусифікації – над цим працює спеціальна Комісія з питань проведення заходів дерусифікації та перейменування і присвоєння назв вулицям, провулкам, паркам, скверам у межах Дрогобицької міської територіальної громади.
За час роботи комісії було перейменовано більше двох десятків радянських назв вулиць у громаді, демонтовано комуністичні монументи та символіку радянської доби. Як показав досвід, найважчими виявились питання перейменування вулиць Миру та Перемоги. Так як тривалий час не було офіційних роз’яснень щодо необхідності перейменування цих топонімів, мешканці сіл відмовлялись від перейменування цих вулиць та скеровували до міської ради колективні звернення відповідного характеру.
З метою виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», рішення Львівської обласної ради від 20 вересня 2022 року № 407 «Про завершення декомунізації та деколонізації на території Львівської області» при Львівській обласній військовій адміністрації з кінця 2022 року діє обласна робоча група з питань декомунізації, до складу якої входять представники депутатського корпусу обласної ради, представники громадських організацій, активісти та військовослужбовці ЗСУ.
ЛОВА надала роз’яснення щодо топонімів «Мир» та «Перемога», їх значення для радянської пропаганди та необхідності їх перейменування.
Під час спільних засідань в районах області, членами робочої групи неодноразово підіймалися питання дефініції таких понять як «Мир» та «Перемога» в контексті їх змісту та значення для радянської пропаганди, а також роль згаданих понять у великій містифікації на якій тримається радянська пропаганда.
Вказані назви вулиць, що все ще залишаються в громадському просторі населених пунктів є маркерами ворожої ідеології, яка з метою оправдання експансивної політики підкорення, спекулювала такими поняттями як: «дружба», «дружба народів», «возз’єднання», «мир», а також видавала підкорення за спільну «перемогу» у «великій вітчизняній війні».
Нерозуміння окремими громадянами важливості перейменування вулиць, а також відстоювання старих назв, в тому числі у зв’язку із асоціаціями, що виникають через проведення паралелей із сьогоденням – є вкрай небезпечні, адже ставлять їх в ряд із захисниками колонізаційної ідеології ворога, роблять носіями російського імперського наративу.
Наголошуємо на тому, що відповідно до підпункту є) пункту 4 статті 1 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», термін «мир» є назвою події, що пов’язана із реалізацією російської імперської політики та символізує завершення великої вітчизняної війни. Згідно із радянським трактуванням історії, мир настав 9 травня, на відміну від решти цивілізованого світу, який вважає днем завершення Другої світової війни – 8 травня. Ось чому вулиці, що були названі в честь «миру», до часу проголошення незалежності України, несуть ідеологічне навантаження та підлягають декомунізації відповідно до чинного законодавства.
Керуючись статтею 11 Конституції України, ЛОВА наголошує на необхідності проведення роз’яснювальної роботи серед мешканців вулиці Миру села Болехівці, щодо важливості завершення процесу декомунізації та деколонізації Дрогобицької міської територіальної громади та прийнятті рішення органу місцевого самоврядування, відповідно до абзацу першого пункту 6, статті 8 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Наголошуємо, що відповідно до абзацу 4 пункту 6 статті 8 вказаного Закону України, в разі якщо до 27 січня 2024 року зазначеного в абзаці першому цього пункту органами місцевого самоврядування, а також якщо протягом строку (до 27 квітня 2024 року), зазначеного в абзаці другому цього пункту, сільськими, селищними, міськими головами у встановленому цим Законом порядку не буде прийнято рішення у формі розпорядження про перейменування вулиць чи інших об’єктів топонімії населених пунктів, таке перейменування буде здійснене розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
Голова обласної державної адміністрації приймає таке розпорядження у тримісячний строк з 27 квітня 2024 року.
Додатково Львівська обласна військова адміністрація інформує, що перейменування вулиць, назви яких містять символіку російської імперської політики, відповідно до вказаного Закону України, не передбачає жодних винятків, в тому числі проведення громадських слухань з метою збереження існуючих назв вулиць.