Все, що треба знати про надання послуг з поводження з побутовими відходами

9:39 28 Вересня 2023

Надання послуг споживачам із збирання і вивезення відходів (поводження з побутовими відходами), очистка території в населених пунктів Дрогобицької міської територіальної громади регулюються  Законами України «Про житлово-комунальні послуги»«Про благоустрій населених пунктів» та « Про управління відходами», та Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами від 10.12.2008 р. №1070(в редакції постанови КМУ від 27.03.2019 р. № 318) .

Терміни, що вживаються у значенні:

– відходи – будь-які речовини, матеріали і предмети, яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися;

– побутові відходи – змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритні та ремонтні відходи, а також змішані та/або роздільно зібрані відходи з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств.

Побутові відходи не включають відходи промисловості, сільського і лісового господарства, рибальства та аквакультури, резервуарів для септиків, каналізаційних мереж та відходи їх оброблення, включаючи осад стічних вод, транспортні засоби, строк експлуатації яких закінчився, відходи будівництва та знесення, вуличний змет, медичні відходи;

– великогабаритні відходи – тверді відходи, розміри яких перевищують 50 x 50 x 50 сантиметрів, що не дає змоги розмістити їх у контейнерах об’ємом до 1,1 куб. метра;

– небезпечні відходи у складі побутових відходів – відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках і мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища або здоров’я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними;

– ремонтні відходи – залишки речовин, матеріалів, предметів, виробів, що утворилися під час проведення у житловому будинку, окремій квартирі, будинку громадського призначення капітального та поточного ремонту, перепланування, переобладнання, прибудови тощо;

– відходи будівництва та знесення – відходи, що утворилися внаслідок діяльності з капітального ремонту, будівництва або знесення будівель і споруд;

– біовідходи – відходи, що мають властивість піддаватися анаеробному або аеробному розкладу, такі як відходи харчових продуктів або відходи харчової промисловості на всіх етапах виробництва та споживання, відходи від зелених насаджень.

1. Відповідно до Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами(надалі – Правила), послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб’єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, а саме Комунальним підприємством «Комунальник» Дрогобицької міської ради.

Підприємства, установи, організації та громадяни (власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів – квартир, садиб), тобто споживачі комунальної послуги, згідно з ч.1 ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов’язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.

2. Правилами визначено, що послуги надаються з урахуванням розміру території, схеми санітарного очищення, затвердженої в установленому порядку, та інших умов, передбачених законодавством у сфері житлово-комунального господарства.

Обсяг надання послуг розраховується на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

3. Плата за надані послуги нараховується щомісяця відповідно до умов договору і тарифів, що формуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 р. № 1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами».

Плата виконавцю за індивідуальним договором про надання послуги з поводження з побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю щомісяця однією сумою в порядку та розмірах відповідно до умов договору.

Відповідно до ч.1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Вимоги до санітарного очищення території Дрогобицької МТГ визначено у  Правилах  благоустрою затверджених рішенням сесії Дрогобицької міської ради № 1151 від 25.10.2013 р.

4. Категорично забороняється складувати великогабаритні відходи, ремонтні відходи, відходи будівництва та знесення, відходи зелених насаджень на майданчиках для збору ТПВ.

Великогабаритні відходи (старі меблі, побутова техніка, автомобільні шини, металобрухт тощо), а також ремонтні та будівельні відходи (цегла, стінові блоки, штукатурка, керамічна плитка віконні та дверні конструкції, відходи зелених насаджень ( гілки, трава, листя, квіти) вивозяться спеціальними сміттєвозами або звичайним вантажним транспортом на підставі окремої угоди про вивіз великогабаритних відходів, укладеної між власником великогабаритних чи ремонтних та будівельних відходів і суб’єктом уповноваженим на операції із збирання та вивозу твердих побутових відходів.

Спалювання всіх видів відходів та вторинної сировини на території міста і в сміттєзбірниках забороняється.

5. Правилами благоустрою визначено вимоги, щодо розміщення контейнерів для збору ТПВ, а саме:

Санітарне прибирання, збирання сміття і відходів як вторинної сировини здійснюється шляхом прибирання територій, встановлення на території, яка обслуговується, сміттєзбірників (урн, контейнерів відповідної ємності) для накопичення сміття і твердих побутових відходів та своєчасного вивезення їх вмісту.

У разі неможливості дотримання зазначених вимог контейнери для твердих побутових відходів встановлюються на відстані, яка визначається комісійно за участю посадових осіб архітектури та містобудування, уповноважених представників громадських та житлово-експлуатаційних організацій. Акт комісії погоджується в Дрогобицькому міжрайонному управлінні санітарної медицини та затверджується виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради.

Забороняється розміщення контейнерів на тротуарах, проїзних частинах вулиць, міжквартальних проїздів та в арках будинків.

Також, Правилами  благоустрою визначено, що   громадяни зобов’язані укладати договори на вивіз твердих побутових відходів (про надання послуг з поводження з побутовими відходами). Отже,  до порушень цих Правил відноситься відсутність у громадян, які мають у власності або користуванні приміщення (будівлі, споруди), договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами(на вивезення твердих побутових відходів) зі спеціалізованими організаціями.

При виявленні фактів порушення Правил благоустрою уповноважені на те посадові особи   мають право складати адміністративні протоколи, в яких фіксуватимуться дані порушення і на підставі яких буде відкриватись адміністративне провадження. Водночас, порушенням правил благоустрою є: створення стихійних сміттєзвалищ (втому числі складування великогабаритних та будівельних відходів на майданчику для збору ТПВ та в будь-яких інших не обладнаних для цього місцях, спалювання трави, гілок та будь-яких відходів).

Згідно зі ст. 152 КУпАП «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою, правил благоустрою населених пунктів» порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, порушення Правил благоустрою є порушенням ЗУ «Про благоустрій населених пунктів», яке тягне за собою адміністративну відповідальність, а саме накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі від 340,00 грн. до 1 360,00 грн.

Перейти до вмісту