Військовий ПДФО: залишити у громаді чи передати державі?
Повномасштабна війна росії проти України змінила суспільство. Змінились пріоритети й в управлінні державою, а зокрема – громадами. Чимало запланованих проектів відкинули на другий план. Пріоритетом стала безпека.
Дрогобицька громада також не стала виключенням. Окрім забезпечення безпеки, місцеве самоврядування вжило оперативних заходів для налагодження логістики прийому ВПО та залучення міжнародних партнерів до надання допомоги Україні. Зміни пріоритетних галузей призвели до переформатування видатків з місцевого бюджету. Так місцеве самоврядування перейняло на себе низку обов’язків, які є виключно компетенцією держави. Забезпечуючи делеговані повноваження місцеве самоврядування без компенсації з державного бюджету забезпечило оплату праці медичних працівників, погашення дефіциту освітньої субвенції, видатки на пільгові перевезення. Окремо з місцевого бюджету надано підтримку підприємствам критичної інфраструктури для стримування тарифів на тепло і воду для громадян. Тобто місцеве самоврядування, підставивши плече державі, забезпечило необхідні гарантовані державою витрати.
За час повномасштабної війни в Україні Дрогобицькою громадою було скеровано понад 70 млн грн на підтримку військових формувань, які боронять Україну від ворога та реалізацію заходів безпеки в громаді та країні загалом.
Окрім цього, за 2022-2023 роки з Дрогобицької громади до держбюджету скеровано близько 70 млн грн військового збору.
Зараз жваво обговорюється питання вилучення з місцевих бюджетів податку на доходи фізичних осіб, який надходить до місцевих бюджетів від зарплат військовослужбовців.
Експерти вважають, що таке рішення ослабить громади, позбавить їх можливості допомагати силам оборони та надавати якісні послуги жителям, і при цьому не принесе жодних плюсів для Об’єднаних сил Збройних сил України. Про це також пишуть у своєму матеріалі «Військовий ПДФО: «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» радниця голови Асоціації міст України з муніципальних питань, народна депутатка Оксана Продан та виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
У Дрогобицькій громаді станом на 01.09.2023 до місцевого бюджету надійшло 183 млн грн військового ПДФО.
Їх скерували на галузь охорони здоров’я (облаштування кластерної міської лікарні №1 та Стебницької лікарні, де створюються умови для лікування та реабілітації як військових так і цивільного населення з усієї України) – 132 млн грн, на цільові програми підтримки військових та інших підрозділів – 45 млн грн, вже заплановано виділення ще 9 млн грн.
Беручи до уваги показники цього року, у 2024 році місцевий бюджет може недоотримати понад 270 млн грн. за умови, якщо вилучать військовий ПДФО.
Громади і органи місцевого самоврядування є тією підвалиною, яка зберегла соборність держави після 24 лютого 2022 року. Воля громадян стати на захист батьківщини і згуртованість голів громад, які оперативно переформатували роботу на воєнні рейки, – не дали ворогу загарбати нашу державу. Дрогобицька громада в тилу. Завдяки безпековій стратегії, ми не маємо, дякувати Богу і ЗСУ, суттєвих руйнувань. Але практично щотижня ми втрачаємо наших земляків-воїнів. Забезпечення господарки, втримання економіки, розвиток медицини, допомога ВПО і щоденна підтримка армії – те, над чим ми пріоритетно працюємо в режимі 24/7. Забрати з громад військовий ПДФО, я вважаю, що це некоректно з боку державних інституцій по відношенню не до очільників громад, не до органів місцевого самоврядування. А в першу чергу – до кожного мешканця чи мешканки громади. Ми – керівництво громад робимо все можливе для збереження і функціонування держави. Тому держава, в свою чергу, має підтримувати місцеве самоврядування. Державні і місцеві органи влади повинні бути монолітом, особливо – у час війни. А це пересмикування у бюджетних питаннях лише сіє недовіру і підіграє ворогові в інформаційних маніпуляціях. Кожен політик і кожен чиновник має пам’ятати, що у нас одна держава і один ворог. В єдності наша сила! – прокоментував Тарас Кучма.