«Військове» та «силове» ПДФО: яким є механізм розподілу коштів та чому важливо повернути податок громадам

16:25 3 Вересня 2024

Повномасштабна війна росії проти України змінила суспільство. Змінились пріоритети й в управлінні державою, а зокрема – громадами, відтак, чимало запланованих проектів довелось відкласти.

Дрогобицька громада також не стала виключенням. Окрім безпекових питань, місцеве самоврядування вжило оперативних заходів для налагодження логістики прийому ВПО та налагодження міжнародних партнерств. Зміни пріоритетних галузей призвели до переформатування видатків з місцевого бюджету. Так місцеве самоврядування перейняло на себе низку обов’язків, які є виключно компетенцією держави. Окрім цього, практично кожна громада займалась фінансуванням військових потреб.

За час повномасштабного вторгнення військовий ПДФО став важливим джерелом наповнення місцевих бюджетів. Це сталось на тлі скорочення «традиційних» довоєнних джерел надходжень через низку економічних та демографічних причин, обумовлених війною. З жовтня 2023 року місцеві бюджети залишились без податку на доходи фізичних осіб військоослужбовців.

Відповідно до Закону № 3428-IX вилучені кошти з місцевих бюджетів направлені:

– 45% Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання;

– 45% Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості України на виконання державних цільових програм реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу, розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення;

– 10% розпорядникам коштів сектору безпеки і оборони для подальшого автоматичного спрямування військовим частинам Збройних Сил України, інших військових формувань на матеріально-технічне забезпечення пропорційно до фактично сплаченого податку.

На запит Асоціації міст України та за дорученням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля Міністерство фінансів України надало інформацію щодо використання вилучення державою з громад податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу.

Так, орієнтовно у 2023 році вилучено державою з бюджетів громад близько 115,0 млрд.грн., з яких лише 65% були використані, при чому один з розпорядників використав «аж»  0 гривень.

За січень-липень 2024 року використано лише 45% фактичних надходжень ПДФО. В той час, як громади продовжують отримувати запити з переліком нагальних потреб від військових частин. Дрогобицька міська рада отримала таких запитів на майже 60 млн. грн. Однак, коштів для реалізації цих запитів та механізму прямої підтримки Збройних сил України громада немає.

У свій час Асоціацією міст України надавалися пропозиції змін до Бюджетного Кодексу України в законопроекті №11131, а саме:

– зарахування до місцевих бюджетів 64% ПДФО;

– повернення зарахування до місцевих бюджетів громад «силового» ПДФО;

– спрощення умов адміністрування податків муніципалітетами;

– зупинення вилучення реверсної дотації з бюджетів територіальних громад;

– розблокування залишків коштів місцевих бюджетів для використання їх громадами на підготовку до опалювального сезону, ліквідацію наслідків збройної агресії рф, медицину та, в свою чергу, скерування 70% «військового» ПДФО з місцевих бюджетів на так званий «бюджет безпеки і оборони», що було проігноровано.

Позиція Асоціації міст України як і Дрогобицької громади залишається незмінною – оскільки війна не привід вилучати кошти, а стимул їх об’єднувати, ми повинні працювати в єдності на перемогу України.

Перейти до вмісту