Відновлюється унікальний храм
Минулого тижня у Дрогобичі пройшла прес-конференція Інституту міста Дрогобича щодо реалізації проекту «Реставрація стінопису пам’ятки архітектури XV-XVI ст. церкви Св. Юра». Проект здійснюється за підтримки Посольського фонду Сполучених Штатів Америки зі збереження культурної спадщини.
Участь у прес-конференції взяли директор КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка, головний спеціаліст Дрогобицької міської ради з питань збереження архітектурної та культурної спадщини Галина Луцька, реставратори вищої категорії Олег Рішняк та Оксана Садова, працівники Інституту міста Дрогобича, музею «Дрогобиччина», журналісти.
Володимир Кондзьолка розповів, що аварійний стан дерев’яної споруди храму та стінопису вимагав невідкладного проведення реставраційних робіт. Тож у 2013 році Інститут міста Дрогобича підготував та подав проект «Реставрація стінописів пам’ятки архітектури XV-XVI ст. церкви Св. Юра», який отримав ґрант Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини. Це допоможе виконати рятувальні заходи з реставрації стінопису і надасть можливість зберегти пам’ятку в її історичній та мистецькій неповторності. З 2001 року Посольський фонд США із збереження культурної спадщини надав фінансову підтримку більш як 750 проектам збереження культурних об’єктів у понад 120 країнах на загальну суму понад 40 мільйонів доларів.
Проект «Реставрація стінописів пам’ятки архітектури XV-XVI ст. церкви Св. Юра у Дрогобичі» передбачає три етапи: реставрацію стінописів церкви; реконструкцію внутрішніх електромереж церкви та встановлення зовнішнього підсвічування храму; реконструкцію пожежної сигналізації.
Про стан виконання проекту журналістам розповіли Галина Луцька, Олег Рішняк та Оксана Садова. Реставратори запросили представників мас-медіа до середини храму, щоб продемонструвати, що робиться і якими темпами.
Олег Рішняк розповів, що перші підготовчі роботи з реставрації розпочалися у 2014 році. У 2015-му роботи продовжили у центральному куполі, а також на трьох стінах восьмерика центральної нави. Проведено такі реставраційні заходи: укріплення зруйнованої деревини; укріплення ґрунту і паволоки; укріплення фарбового шару; видалення забруднень з поверхні малярства; видалення деструктованих тонувань; тонування втрат малярства.
У 2016 р. продовжено роботи на п’ятьох стінах восьмерика центральної нави. Станом на 8 червня повністю завершено реставрацію розписів на двох стінах, розпочато роботи на інших трьох стінах восьмерика, де вже виконано консерваційні заходи.
До кінця цього року планується повністю закінчити роботи з реставрації стінописів, виконаних Степаном Медицьким.
Оксана Садова детально розповіла про ліквідацію наслідків руйнівної діяльності біошкідників у брусах та грибка, що утворився внаслідок замокання. Роботи розпочато у верхній частині храму, там вони є найскладнішими. Журналісти мали змогу вибратися на риштування і зблизька побачити, в яких умовах і як ретельно, сантиметр за сантиметром, працюють реставратори.
У 2014 році в церкві встановлено нову автоматичну пожежну сигналізацію та систему оповіщення про пожежу, що відповідає сучасним вимогам та вимогам до охорони дерев’яної пам’ятки, яка належить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цього року повністю замінюється застаріла електропроводка та освітлювальна арматура на сучасну з використанням вогнестійких матеріалів, виноситься щит освітлення з внутрішнього приміщення на зовнішню сторону церкви.
Над реставрацією іконостасу працює художник-реставратор музею Лев Скоп.