Відновлення об’єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії ворога: порядок надання компенсації та використання коштів
З метою ефективної роботи комісій органів місцевого самоврядування в частині проведення верифікації щодо цільового використання компенсації на відновлення майна, пошкодженого внаслідок збройної агресії ворога, повідомляємо наступне.
Питання, які стосуються надання компенсації за пошкоджене майно регулюються Порядком надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 (далі – Порядок).
Відповідно до абзацу пункту 2 Порядку верифікація – сукупність заходів, спрямованих на встановлення факту цільового використання компенсації на відновлення окремих категорій пошкоджених об’єктів нерухомого майна (далі -компенсація) для придбання будівельної продукції з метою виконання ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт.
Абзацом першим та другим пункту 27 Порядку передбачено, що після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі, отримувач компенсації для проведення ремонту зобов’язаний протягом 15 робочих днів подати (засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія, з урахуванням його технічної можливості або в паперовій формі через адміністратора центру надання адміністративних послуг, посадову особу органу соціального захисту населення або нотаріуса) повідомлення про завершення ремонтних робіт разом з фотофіксацією завершених ремонтних робіт.
У разі проведення ремонту категорії Б отримувач компенсації зобов’язаний після придбання будівельної продукції та оплати ремонтних робіт за рахунок першого платежу компенсації для проведення ремонту, виплаченої на спеціальний рахунок першим платежем, додатково подати повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт разом з фотофіксацією проведених ремонтних робіт та придбаної будівельної продукції (засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, з урахуванням його технічної можливості або в паперовій формі через адміністратора центру надання адміністративних послуг, посадову особу органу соціального захисту населення або нотаріуса) не пізніше 15 робочих днів.
Згідно з абзацом четвертим пункту 16 порядку виплата компенсації для проведення ремонту категорії Б здійснюється двома платежами:
– 70 відсотків суми компенсації для проведення ремонту виплачується після затвердження рішення комісії про надання компенсації уповноваженим органом;
– залишок в обсязі 30 відсотків суми компенсації для проведення ремонту виплачується після подання повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт відповідно до пункту 27 цього Порядку та висновку комісії про виплату залишку коштів за результатами проміжної верифікації.
Нагадуємо, відповідно до абзацу сьомого та восьмого пункту 28 Порядку проміжна верифікація здійснюється протягом 10 календарних днів після подання повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт.
Верифікація здійснюється з обов’язковим оглядом комісією об’єкта, на якому проводилися ремонтні роботи. Під час верифікації перевіряється відповідність фактично проведених робіт та/або придбаної будівельної продукції за кожним видом ремонтних робіт, визначених у чек-листі та здійснюється фотофіксація.
Результати верифікації та висновок про цільове використання компенсації фіксуються в акті верифікації, форма якого наведена у додатку 4 Порядку, який вноситься в Реєстр пошкодженого та знищеного майна разом з результатами фотофіксації.
Додатково зазначаємо, ознайомитися можна за навчальним відео «Алгоритм проведення проміжної та фінальної верифікації», яке є доступним за посиланням: https://youtu.be/1Xm4qonWVJA .