Об’єднані пам’яттю Бруно Шульца: у Дрогобичі відкрили Міжнародний мистецький проєкт «Друга осінь»
Щороку, у листопаді, Дрогобич на кілька днів гуртує поціновувачів багатогранної творчості Бруно Шульца в межах масштабного літературно-мистецького проєкту “Друга осінь”.
Цьогоріч традиції не зрадили – 19 листопада, у Дрогобичі, стартував 23-ій щорічний Міжнародний проєкт світлої пам’яті Бруно Шульца. Літературні критики ставлять книги Бруно Шульца на один рівень з творами Марселя Пруста та Франца Кафки.
Вся творчість Бруно Шульца може розглядатись як ремінісценція тих вражень та переживань, які він виніс зі свого дитинства, що пройшло у патріархальній єврейській родині у Дрогобичі. Саме тут Шульц надихався та творив. А ще трагічно загинув 19 листопада від кулі гестапівця на одній з центральних вулиць міста.
Тож за традицією, дводенний цикл подій «Другої Осені» розпочинають екуменічною зустріччю та молитвою. Цього року спільну молитву на місці трагічної загибелі Бруно Шульца, біля парку Степана Бандери, очолили отці УГКЦ СДЄ та отці Костелу святого Варфоломія. Відтак, усі учасники заходу вирушили на Алею Пам’яті та помолились за загиблих захисників і захисниць України та за всіх невинних жертв, закатованих та вбитих російським терором.
Опісля екуменічної зустрічі – події «Другої осені» перенеслись у мармурову залу Дрогобицької міської ради. На «Другу осінь» у Дрогобич цього року завітали почесні гості: консул Республіки Польща у Львові – Кшиштоф Лук’яновіч, а також директор Польського Інституту у Києві, радник-посланника Міністра закордонних справ Польщі – Ярослав Ґодуна. До заходу численно долучилось керівництво міста Дрогобича на чолі із очільником громади Тарасом Кучмою, владу району представив – голова Дрогобицької військової адміністрації Степан Кулиняк.
Захід розпочали Гімном України та Польщі, які виконав Муніципальний камерний хор «Легенда». Усіх учасників Міжнародного проєкту привітав очільник громади – Тарас Кучма.
Я радий вітати усіх на 23-му Міжнародному проєкті «Друга осінь», який покликаний популяризувати та вшановувати Бруно Шульца. Ця подія є своєрідним мостом-пам’яті між минулим і майбутнім. Ми вчергове маємо змогу відчути причетність до великої постаті Шульца, його спадщини та творчості. В такий спосіб ми бережемо свою культурну пам’ять. Сьогодні ми бачимо, як через війну ворог хоче знищити нас на різних рівнях – руйнує наші навчальні заклади, музеї та стирає з лиця землі українські міста. Але ми вміємо шанувати своє. І такі заходи цьому яскраве підтвердження. Адже тільки глибока нація може зберігати пам’ять про тих, хто творив, писав і надихався нашим містом”, – зазначив Тарас Кучма.
Відтак із словами вдячності про те, що Дрогобич плекає та підтримує Міжнародний проєкт пам’яті Бруно Шульца, попри пандемії та повномасштабне вторгнення, виступили – консул Республіки Польща у Львові Кшиштоф Лук’яновіч, директор Польського Інституту у Києві, радник-посланника Міністра закордонних справ Польщі Ярослав Ґодуна, а також голова товариства Фестивалю Бруно Шульца в Любліні Ґжеґож Юзефчук та директорка Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька, ідейна натхненниця проєкту Віра Меньок.
«Друга осінь» – вона як памʼять, як друге життя, як місія і посвята талановитому Бруно Шульцу. А ще наш Міжнародний проєкт – це своєрідна посвята усім жертвам тоталітарних режимів та нагадування, що пам’ять про них має жити вічно. Дякую усім, хто плекає та підтримує цю пам’ять, як у Дрогобичі так і в Польщі. Бо це спільний україно-польсько проєкт”, – зазначила Віра Меньок.
У межах відкриття Міжнародного проєкту відбулося відзначення усіх, хто сприяє, підтримує та популяризує «Другу осінь». Тож медаль Президента міста Люблін вручили отцям Мирославу Соболті та Олегу Кекошу, які виступають духовною підтримкою фестивалю. Окрім цього, медаль Президента міста Любліна було вручено і голові Дрогобицької районної адміністрації Степану Кулиняку.
Особливу медаль за розвиток міжнародної співпраці та у контексті всебічної підтримки Міжнародного проєкту було вручено міському голові Дрогобича Тарасу Кучмі.
Окрім цього, особливі відзнаки за заслуги й здобутки у промоції польської культури та розвиток українсько-польської культурної співпраці отримали – Віра Меньок та Микола Гнатенко, керівник Музично-драматичного театру імені Ю.Дрогобича. Їх удостоїли бронзових медалей Gloria Artis.
Відтак, впродовж двох днів фестивалю у Дрогобичі відбудеться низка літературних, мистецьких та наукових подій. В їх числі авторські зустрічі з українськими та польськими письменницями й письменниками, дискусії та презентації, поетично-музичні проєкти та вокальні концерти.
Серед запрошених митців – Ґжеґож Ґауден, Олександр Бойченко, Ярослав Курський, Андрій Павлишин, Павел Прухняк, Аріель Розé, Наталія Бельченко, Катерина Гладка, Юрко Прохасько, Ганелє Палковá, Моніка Шнайдерман, Наталія Філевич, Данило Ільницький, Яцек Подсядло, Григорій Семенчук, Діана Горбань, Люба-Параскевія Стринадюк, Єва Райська.
Додамо, Міжнародний проєкт відбувається під почесним патронатом Генерального Консульства РП у Львові. Захід щорічно ініціює Полоністичний науково-інформаційний центр імені Ігоря Менька Дрогобицького університету, спільно із Краківським університетом Комісії національної освіти, Товариством Фестивалю Бруно Шульца (Люблін) та Польським Інститутом у Києві.