Василь Качмар: При укладанні декларацій з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами пацієнтам необхідно дотримуватись рекомендованих МОЗ інструкцій
У квітні розпочинається загальнонаціональна кампанія «Обери свого лікаря», під час якої дрогобичани мають укласти з лікарем первинної ланки декларацію про надання медичних послуг.
Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватися саме у цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державі (Національній службі здоров’я України, НСЗУ), що оплата за ваше обслуговування має находити саме у цей медзаклад, – йдеться у роз`ясненнях Міністерства охорони здоров`я.
«До лікарів первинної ланки відносять сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Підписавши декларацію із одним із вищевказаних спеціалістів КНП «Дрогобицька міська поліклініка», кожен дрогобичанин, а також житель іншої території матиме можливість безкоштовно отримувати якісні медичні послуги первинного та вторинного рівнів у Дрогобичі. Окрім цього, у разі потреби, пацієнт матиме можливість отримати скерування на третинний рівень безкоштовної медичної допомоги — обласний, оскільки 35% від загальної медичної субвенції Дрогобича скеровуються на утримання обласних лікарень», — зазначає заступник міського голови Дрогобича Василь Качмар.
Посадовець роз`яснює, що декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди»: у будь-який момент пацієнт може укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем будь-якого іншого медичного закладу. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично відкоригує електронна система.
Вибір лікаря відбувається за бажанням пацієнта, а не місцем реєстрації чи проживання.
«Те, що обирати лікаря можна без прив`язки до місця реєстрації, раз і назавжди вирішить нашу проблему із заборгованістю перед бюджетом Дрогобича суміжних територій за пролікованих хворих. Оскільки за увесь останній період медична субвенція з державного бюджету за кожного пацієнта нараховувалась у медичний заклад за фактичним місцем реєстрації пацієнта, тобто Дрогобицького району та прилеглих міст, а фактично медичні послуги люди отримували у Дрогобичі. Керівництво ж прилеглих територій відмовляється повертати кошти за їх пролікованих хворих до міського бюджету Дрогобича. Станом на сьогодні заборгованість Дрогобицького району та прилеглих міст за пролікованих хворих становить 46 мільйонів гривень», — наголошує Василь Качмар.
Як роз`яснюють у МОЗ, сімейний лікар може підписати декларацію та обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Ця цифра може бути дещо більшою для лікарів, які працюються у селах. Наприклад, якщо у селі проживає 2 000 людей, то всі вони отримають змогу підписати декларацію з сімейним лікарем. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме НСЗУ.
Ознайомитися зі списком лікарів-педіатрів, терапевтів та сімейних лікарів КНП «Дрогобицька міська поліклініка» можна на сайті ASKEP.NET, перейшовши за посиланням https://askep.net/doctors.
Як зазначає начальник відділу охорони здоров`я ДМР Володимир Чуба, на разі наказу Міністерства охорони здоров`я щодо чітких кроків підписання декларації між лікарем та пацієнтом немає, однак, згідно з роз`ясненнями МОЗ, для підписання декларації з лікарем пацієнт повинен дотримуватися наступної інструкції:
Пацієнт має звернутися до медзакладу, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар, з яким він хоче підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо людина підписує декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то треба взяти також свідоцтво про народження дитини.
При цьому заклад, в якому працює обраний пацієнтом лікар, має бути підключеним до системи «Електронне здоров’я». Інформацію щодо цього можна уточнити в реєстратурі або у лікаря чи перевірити самостійно на сайті portal.ehealth-ukraine.org. Дані та контактний телефон пацієнта внесуть у систему «Електронне здоров’я». Це зробить уповноважена особа закладу ПМД: в різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо.
Декларації укладаються виключно в електронній формі – не буде жодних бланків, форм, печаток тощо. Щоб пересвідчитись, що декларацію підписує реальна людина і унеможливити будь-які спроби шахрайства, вводиться підтвердження за допомогою СМС-коду, який надходить на номер мобільного телефону пацієнта. Якщо у пацієнта немає мобільного, для підтвердження уповноважена особа медзакладу сфотографує чи відсканує оригінали його документів, щоб долучити їх до декларації в електронній системі.
Уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров’я» примірник декларації для перевірки. Пацієнту слід уважно перевірити усі свої дані. Якщо там будуть помилки, слід сказати про це уповноваженій особі медзакладу. Декларацію роздруковуватимуть до тих пір, поки все не буде правильно.
Якщо все правильно, уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров’я» ще один примірник декларації. Обидва примірники декларації мають бути ідентичними і без помилок.
Пацієнт підписує два примірники декларації. Один із примірників залишається у нього, інший – у медзакладу.
Уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров’я».
Після укладення декларації з лікарем гроші за обслуговування пацієнта держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює обраний пацієнтом лікар. Цей процес розпочнеться відразу, коли медзаклад «увійде у медреформу»: автономізується та укладе договір з НСЗУ, — додали в МОЗ.