В пам’ять про видатного Педагога та велику Людину: у Дрогобичі відкрили меморіальну дошку Адаму Хлопеку
У Дрогобичі цими вихідними урочисто відкрили меморіальну дошку Адаму Хлопеку – в такий спосіб в місті бережуть пам’ять про видатного педагога, культурного діяча та ревного патріота.
Дошку пам’яті розмістили на фасаді Дрогобицького відділення Спілки вчителів-полоністів України імені Св. Ядвіги. Захід згуртував до спільної молитви численних почесних гостей, серед яких: Дорота Дмуховська, консул Республіки Польща у Львові, Сильвія Триц, директор Національного інституту польської культурної спадщини закордоном «Полонія» та ряд інших. Владу міста представив – очільник громади Тарас Кучма. Також на захід чисельно прибули представники польської громади в Дрогобичі, духовенство та усі, хто знав, поважав й працював із Адамом Хлопеком.
Захід розпочали Службою Божою в костелі Св. Варфоломія.
Відтак усі присутні перемістились до Дрогобицького відділення Спілки вчителів-полоністів України імені Св. Ядвіги, де і відбулось освячення та відкриття пам’ятної дошки видатному Педагогу. На дошці розміщено напис двома мовами: «Адам Хлопек (1953-2024 рр), Дрогобичанин, Поляк, Людина».
Як підкреслила у своєму виступі перед присутніми Дорота Дмуховська, консул РП у Львові, Адам Хлопек залишив усім, хто знав його велику спадщину, яку тепер маємо розвивати і продовжувати.
Слова щирого захоплення про постать Адама Хлопека я чула увесь час доки працюю в Україні, а це з 2008 року. Усі, хто знав пана Адама солідарні у думках – він був людиною добра, щирості та великої любові. Пан Адам був дуже задіяний до розвитку польської освіти в Україні. Разом з тим брав активну участь в інших проєктах важливих для нас, поляків, які живуть в Україні. Зокрема – охороні національної спадщини, культури та мови, тих цінностей, які важливі для кожної людини. Пан Адам вмів співпрацювати з усіма людьми і це, мабуть, найкраща його риса, якої він нас вчив. Він успішно налагоджував та будував мости, а не руйнував їх. Тож щиро дякую усім ініціаторам та організаторам сьогоднішньої події. Адже меморіальна таблиця Адама Хлопека – є матеріальним свідченням того, що пам’ять про велику Людину живе та буде жити”, – підкреслила Дорота Дмуховська.
Коли слово взяв очільник громади Тарас Кучма – то зазначив, що свого часу пан Адам Хлопек був першим його вчителем. Людиною, яка сіяла зерна вічного, патріотичного та щирого.
Адам Хлопек був людиною, яка прищеплювала добро, любов та патріотизм. Адже починаючи з 76-78 рр, коли люто вирувала комуністична влада та свавілля, а нашу церкву заганяли в підпілля – пан Адам вів підпільну школу для української молоді, серед яких був і я. Це був мій перший вчитель і наставник, який сіяв зерна любові, сіяв справжні християнські цінності. Найцінніше те, що він не ділив людей за національностями – усім прищеплював ті цінності, якими має володіти справжня людина і патріот свого краю. Тож, безумовно, Адам Хлопек був тою людиною, яка через усе своє життя пронесла любов до рідного краю, любов до польської нації, любов до України і до всіх людей. Наше завдання – плекати пам’ять про ревного патріота та націоналіста – Адама Хлопека”, – наголосив у виступі Тарас Кучма.
Кульмінацією заходу стало освячення та відкриття меморіальної дошки пам’яті. Почесну місію доручили – отцю Мирославу Леху, Дороті Дмуховській, консулу РП у Львові, Сильвії Триц, директору Національного інституту польської культурної спадщини закордоном «Полонія», очільнику громади Тарасу Кучмі та дружині Адама Хлопека – Яніні Хлопек.
Захід провела Марія Мацькович, голова Спілки вчителів-полоністів України імені Св. Ядвіги у Дрогобичі.
Зазначимо, Адам Хлопек – усе своє свідоме життя розвивав польсько-українські відносини, був головою Спілки вчителів-полоністів України, педагогом і популяризатором польської освіти та культури, був кавалером Командорського хреста Ордену відродження Польщі, удостоєний відзнаки «За заслуги перед містом Дрогобичем». Впродовж життя Адам Хлопек сприяв розбудові польської освіти в Україні, культурному розвитку Дрогобиччини, збереженню національної та історичної пам’яті про свою малу батьківщину та плеканню польсько-української дружби, сприяв відновленню римо-католицьких храмів, активно займався благочинністю.
У засвіти Адам Хлопек відійшов на 71-му році життя – 11 січня 2024 р.
Серед його незліченних освітніх заслуг – заснування Польської суботньої школи Святої Королеви Ядвіги в Дрогобичі, а згодом за її зразком – цілої мережі суботніх шкіл в Україні, створення громадської організації «Спілка вчителів-полоністів в Україні» та її відділів в інших регіонах, заснування Загальноукраїнського координаційно-методичного центру вивчення польської мови та культури у Дрогобичі.