В час війни загострилась захворюваність на дифтерію, правець та кашлюк: захистіть себе та рідних вакцинацією

14:50 11 Листопада 2024

Період повномасштабної війни, окрім болючих втрат на фронті, спричинив загострення на території України важких інфекційних захворювань, таких як дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та ін. Небезпечні для життя хвороби несуть загрозу як для дітей, так і для дорослих і часто завершуються інвалідністю та смертю. Відтак єдиний спосіб захистити себе та рідних – вчасно вакцинуватись.

Про загострення рівня захворюваності, їх наслідки та важливість вакцинації доповів на щотижневій нараді у міській раді керівник Дрогобицького районного відділу ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хворіб при МОЗ України» Ігор Майкут.

Вакцинація – це одне з питань безпеки держави. Є військова безпека, є економічна безпека, а є біологічна безпека. Саме вакцинація дає можливість захистити людей від смертельно небезпечних захворювань. Тому потрібно ретельно стежити за дотриманням календаря профілактичних щеплень», – наголосив Ігор Майкут.

Щеплення проти дифтерії і правця належать до переліку тих, які людина має робити не лише в дитячому віці, але й періодично повторювати упродовж усього життя.

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від дифтерії і правця здійснюють:

– у 2, 4, 6 та 18 місяців – вакциною, яка захищає одразу від трьох захворювань: дифтерії, правця й кашлюка.

– у 6 та 16 років (ревакцинація) – проводиться вакциною АДП (без кашлюкового компонента);

– у 26 і кожні 10 років (ревакцинація) – вакциною АДП-м (зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів).

Якщо вакцинація не проводилась вчасно, потрібно надолужити пропущену дозу якомога швидше – це може врятувати життя вам та вашим рідним.

Якщо у дитинстві ви не вакцинувались або дані про вакцинацію неможливо підтвердити, для повноцінного захисту потрібно отримати мінімум три дози вакцини проти правця і дифтерії (АДП-М) – спочатку першу дозу, через місяць – другу, через шість місяців після другої – третю.

Вакцинація є безкоштовною. З метою проведення профілактичних щеплень для захисту мешканців громади від небезпечних хворіб та уникнення їх розповсюдження, Центр контролю та профілактики хворіб готовий організовувати мобільні вакцинальні бригади. Також, щоб отримати необхідну консультацію та провакцинуватись – можна звертатись до свого сімейного лікаря.

Довідково: дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом та через предмети побуту. Коли дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, який потрапляє до крові й вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему, нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % хворих помирають.

Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Наприклад, дитина може інфікуватися, поранившись цвяхом чи об паркан, через подряпини, в які потрапить земля.

Правець вражає нервову систему і проявляється сильними судомами, що іноді можуть призвести до переломів кісток, проблем з ковтанням. Навіть попри екстрену реанімацію та оперативне медичне втручання, смертність сягає 25–80 %. Смерть, як правило, настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза.

Перейти до вмісту