УПСЗН: До відома внутрішньо переміщених осіб

0:00 10 Березня 2017

1. Чи мають право на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи студенти, які виїхали з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня в навчальних закладах у 2015-2016 рр та зареєстрували своє місце проживання у гуртожитках цих навчальних закладів? Ці особи раніше до управлінь не приходили, а зараз претендують на довідку ВПО, так як стоїть питання про виплату їм соціальної стипендії.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі – Закон України) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства,
порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Отже, на отримання довідки мають право особи чиє переміщення з непідконтрольних та окупованих територій пов’язано з виникненням обставин. У випадку зі студентами їхнє переміщення пов’язано з навчанням. Проте якщо майбутній студент отримав довідку, то його довідка не скасовується і він має право
на отримання всіх соціальних виплат відповідно до норм діючого законодавства.

2. На скільки днів переселенець може поїхати за кордон чи повернутись на тимчасово окуповану територію і не втратити свій статус?

Відповідно до закону, цей строк складає 60 днів. Якщо ж переселенець має вагомі причини затриматись – 90 днів. Але існують такі випадки: переселенець письмово повідомляє про свою відсутність за місцем фактичного проживання 60 днів, а після повернення пише сьогодні заяву про повернення на фактичне місце
проживання, а завтра письмово повідомляє про свою відсутність за фактичним місцем проживання на слідуючі 60 днів.

Якщо внутрішньо переміщена особа письмово повідомила Управління про свою відсутність за місцем фактичного проживання на термін 60 днів, то в разі виникнення вагомих причин які унеможливили її вчасне повернення то Управління не має права скасовувати довідку впродовж 90 днів, а особа після повернення не пізніше ніж 90 днів має написати письмове пояснення на керівника Управління в якому зазначає причини.

Якщо ж внутрішньо переміщена особа не повідомила Управління про свою відсутність за фактичним місцем проживання то керівник Управління має право скасувати довідку через 60 днів на підставі абзацу 8 частини першої статті 12 інформація про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання/.

В нормативних актах відсутні обмеження щодо кількості переміщень.

3.Якщо переселенець зареєструвався в житловому приміщенні, але не є його власником, чи має він право на призначення допомоги переміщеним особам?

Так. Відповідно до пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014, на отримання зазначеної грошової допомоги не мають права особи, які мають у власності житлове приміщення. Проте варто зазначити, що не тільки в особи, а і у членів його сім’ї, немає бути у власності житлове приміщення.

УПСЗН

Перейти до вмісту