У Дрогобицькій громаді відкрили “Зелену кімнату” для нетравматичної роботи з неповнолітніми, які стали жертвами чи свідками злочину

11:55 12 Травня 2025

Нещодавано у Дрогобичі відкрили “Зелену кімнату” для роботи з дітьми та підлітками, які стали жертвами насилля чи свідками злочину. Кімнату облаштовано у приміщенні міського центру соціальних служб (ДМЦСС). Які її функції, цілі та завдання – розповідає керівниця центру Оксана Матчишин.

– Поінформуйте, будь-ласка, що таке «Зелена кімната». Для чого вона створена і чому необхідна у громаді?

Оксана Матчишин – “Зелена кімната” – це спеціалізований безпечний простір для роботи з дітьми, які: постраждали від насильства; стали свідками або учасниками кримінальних проваджень; опинилися у контакті із законом чи в складних життєвих обставинах. Цей формат широко використовується в усьому світі, забезпечуючи дітям психологічно комфортне середовище, де їхні права та потреби є на першому місці. Основна мета – мінімізувати стрес і запобігти повторній травматизації дітей. У Дрогобицькій громаді “Зелена кімната” створена, щоб захистити дитину від повторної травматизації під час допитів, розмов з фахівцями та інших процесуальних дій; забезпечити психологічний комфорт, де дитина відчуває безпеку, довіру й підтримку; зосередити в одному місці всіх необхідних фахівців – психологів, соціальних працівників, юристів, поліцейських, щоб уникнути багаторазового опитування; надати кваліфіковану допомогу, враховуючи вік, емоційний стан та індивідуальні потреби кожної дитини; створити умови для відновлення, формування довіри до дорослих та повернення до нормального життя.

– Як працює “Зелена кімната”?

– Приміщення кімнати облаштоване для надання всебічної допомоги в одному місці. Мова іде про психологічну підтримку; соціальні послуги; правову допомогу. Фахівці працюють з урахуванням віку та психоемоційного стану дитини. Зібрані під час роботи матеріали (свідчення, психологічні оцінки) використовуються правоохоронними органами у рамках слідства.

– Чим обладнано простір «Зеленої кімнати»?

– Простір кімнати обладнано сучасними технічними засобами для фіксації та аналізу розмов (технікою для аудіо та відеозапису, наявна система відеоспостереження), а також зручними меблями, ігровими зонами та куточками для творчості. Таке середовище забезпечує психоемоційний комфорт та відчуття безпеки для дитини. ДМЦСС активно працює у сфері надання соціальних послуг, профілактики насильства в сім’ї та захисту прав дітей. Центр входить до міжвідомчої робочої групи, що дотримується принципів правосуддя, дружнього до дитини.

– Яка мета роботи “Зеленої кімнати” у Дрогобицькій громаді?

– Найперше мета «Зеленої кімнати» – це забезпечення психологічної, соціальної та правової підтримки дітям у складних ситуаціях, з фокусом на: захист прав дитини; супровід дітей на всіх етапах взаємодії з правоохоронними органами; попередження вторинної віктимізації, що включає використання дружніх до дитини методів опитування та комунікації, шляхом проведення лише одного інтерв’ю, яке може використовуватися лише в судових процесах; реабілітацію та інтеграцію в суспільство.

– Розкажіть, будь-ласка, про цілі та завдання “Зеленої кімнати”?

– Серед головних цілей «Зеленої кімнати» – надання якісної допомоги дітям, створення безпечного середовища, співпраця між фахівцями різного профілю, підтримка родин у кризі, формування довіри до соціальних інституцій. “Зелена кімната” – це безумовно внесок у майбутнє безпечне дитинство та злагоджене суспільство. Додам – “Зелена кімната” у Дрогобичі функціонує за адресою: вул. Лесі Українки, 70. Вона розташована у приміщенні Дрогобицького міського центру соціальних служб (ДМЦСС).

Перейти до вмісту