У Дрогобичі втретє відбулася грандіозна науково-культурна подія року — Церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка. ФОТО. ВІДЕО
У понеділок, 27 серпня, у День народження Великого Каменяра, у Дрогобичі відбулася грандіозна науково-культурна подія року — ІІІ Церемонія вручення Міжнародної премії імені Івана Франка.
Ця урочиста подія уже третій рік поспіль скликала до Дрогобича, міста, у якому іменем Івана Франка названо університет та одну з найбільших вулиць, відомих науковців України та закордону. Окрім наукової еліти — вчених з Австрії, Словаччини, України, та професорсько-викладацького складу Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка на чолі з ректором Надією Скотною, на Церемонію прибули політичні діячі країни, представники дипломатичного корпусу, Народний депутат України Богдан Матківський, міські голови Дрогобича, Самбора, Борислава, Нової Каховки, обласні, районні, міські депутати та громадськість. Традиційно, участь у заході взяв онук Івана Франка — Роланд Франко.
Організатором заходу виступив Міжнародний фонд Івана Франка.
Зранку, перед початком Церемонії, численна делегація на чолі з онуком Івана Франка — Роландом Франком поклали квіти до підніжжя пам`ятника Великому Каменяреві у селі Нагуєвичі — місці, де народився Іван Франко.
Церемонія нагородження Лауреатів Міжнародною премією імені Івана Франка відбулася у міському Народному домі, який також носить ім`я Івана Франка.
Розпочинаючи Церемонію, гостей міста та дрогобичан зі сцени Народного дому імені Івана Франка вітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, ректор ДДПУ імені Івана Франка Надія Скотна, внук Івана Франка, голова правління Міжнародного фонду Івана Франка — Роланд Франко та директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус.
«Завдяки нашим спільним зусиллям три роки поспіль вдається організувати та провести Церемонію вручення Міжнародної премії імені Івана Франка не у Києві, не у Львові, а саме тут у Дрогобичі — місті, де жив і творив наш Каменяр. І ми, безумовно, горді за те, що премію, яку в науковому світі охрестили другою «Нобелівською», вручають саме на малій батьківщині Івана Франка.
Вкотре видатний син України та українського народу — Іван Франко скликає на терени Дрогобича наукову еліту з різних міст України та закордону.
Геніальність Франка полягала у тому, що, знаючи тогочасну конституцію Австро-Угорщини, він знаходив у ній такі ходи, сентенції, які дозволяли висувати певні питання і проблеми українського характеру. Зокрема, це було питання самостійності України. Партія мала програму-мінімум і програму-максимум. Мінімум — створення Галицької автономної області. Максимум — соборної України, яка б об’єднала всіх українців.
Однак тричі підкуплені та застрашені виборці тернопільської округи продали свої голоси на користь тодішніх провладних польських кандидатів. Програвши вдруге Франко сказав: «Невже тільки маю про свою домівку дбати? Людина не може жити тільки сама для себе, мусить мати і суспільні обов’язки». Програвши втретє, Іван Франко назавжди зійшов з політичної арени.
Ми, напевно, навіть тепер сповна не можемо усвідомити, яка це була величезна втрата для майбутнього України. Але найгірше — це те, що такі події в нашій історії повторюються знову і знову, а причиною цього є — дріб`язковість та неусвідомлення наслідків власних дій.
Тому саме сьогодні у часі підмін, боротьби та маніпуляцій, нам усім варто задуматись над тим «хто ми?», «чого прагнемо?» і «якої долі бажаємо Україні та її народу?», — привітав лауреатів та учасників Церемонії міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус зазначив, що діяльність і місія Фонду знайшли підтримку серед українських і закордонних вчених, зокрема Америки, Канади та країн Європи. Так, у 2018 році до комітету премії було подано 21 наукову роботу з 17 вишів 4-х країн: Великобританії, ФРН, Сербіі та України. До складу номінаційних комітетів та Ради експертів увійшли вчені з 11 країн світу, зокрема з Великобританії, Канади, Німеччини, Австрії, Польщі, Чехії, Хорватії, Словаччини, Ізраїлю, Італії, США та України.
Члени міжнародного журі – доктор історичних наук, професор Одеського національного університету ім. І. Мечникова Тарас Вінцковський і доктор наук, академік НАН України, професор Пряшівського університету Микола Мушинка — представили лауреатські роботи.
Відтак за результатами відбору у номінації “за вагомі здобутки (досягнення) у галузі соціально-гуманітарних наук” нагороду вручили доценту східноєвропейської історії Гельсінського університету – Йоганнесу Ремі.
У номінації “за вагомі здобутки (досягнення) у галузі україністики” нагороду отримала доктор філологічних наук, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка, професор Українського католицького університету (Львів) і Українського вільного університету (Мюнхен), завідувач кафедри філології Українського католицького університету – Ярослава Мельник.
Завершилися урочистості покладанням квітів до пам’ятника Іванові Франку біля міського Народного дому, а опісля стартували лекції Лауреатів Ярослави Мельник та Йоганнеса Ремі у стінах ДДПУ імені Івана Франка.