У Дрогобичі відкрилась виставка в рамках відзначення ювілею Івана Франка

0:00 27 Травня 2016

24 травня у Відділі історії музею Дрогобиччина (вул. І.Франка,28) відкрилась документально-мистецька виставка, присвячена школі оо. Василіан, де у 1864 – 1867 рр. навчався малий Іван Франко.

В експозиції представлені унікальні документи із фондів музею «Дрогобиччина», зауважила відкриваючи виставку директор музею Алла Гладун. Вони відтворюють понад сторічну історію школи оо. Василіан у Дрогобичі та підтверджують суспільну значущість цього закладу. Всі представлені експонати, є оригінальними та автентичними, багато з них виставляються вперше. Також експонуються унікальні видання творів Франка. Музейна підбірка доповнена рядом екземплярів з приватної колекції професора М. Шалати. Яскравим візуальним доповненням документальної виставки є мистецькі графічні та живописні твори, ретро-світлини та поштівки, присвячені як безпосередньо  Івану Франку (його життю, творчості, посмертному вшануванню), так і його епосі – показують тогочасний Дрогобич та околиці, фіксують історичні краєвиди та архітектуру, яка не збереглась до наших днів.

Відкриття відбулось в рамках літературно-мистецької академії «Країна Франкіана», яку четвертий раз поспіль організовує Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І.Франка, тож на презентації було багато науковців із університету, зокрема, ректор Надія Скотна, декан історичного факультету Леонід Тимошенко, професор Омелян Вишневський, краєзнавці Роман Пастух та Петро Сов’як, освітяни, громадські діячі, а головне – молодь.

На відкритті автор виставки Оксана Соловка (головний зберігач музею) зазначила, що представлена експозиція – це спроба історичної реабілітації нормальної  школи оо. Василіан у Дрогобичі, яка вирізнялася зірковим складом і своїх педагогів і випускників (серед останніх, наприклад, такі видатні діячі як Корнило Устиянович чи Мартін Готліб ). У свій час вона була «розсадником освіти» не лише у Дрогобичі а й на ціле Підгір’я і виховала плеяду інтелектуалів, патріотів, еліту нашого краю.

Дійсно,  важливість діяльності цієї школи недооцінена сьогодні, а в радянський час ще й піддавалась масовій дискредитації в цілях антиклерикальної пропаганди. Сам Іван Франко у своїх автобіографічних дитячих оповіданнях саркастично описував своє навчання в початковій школі, а проте, у «Причинках до автобіографії», із теплом згадує, що «…ті літа, …поминаючи деякі неприємні епізоди, все-таки були радісними літами моєї молодості… і дуже часто відносини між учениками та вчителями бували дуже приятельські, майже товариські». Такі відносини були зокрема із о. Юліаном Німиловичем, котрий викладав у Франка німецьку мову та, помітивши в ньому поетичний дар, мотивував учня писати вірші. Заохоченням та винагородою при цьому була можливість отримати цінні книги із бібліотеки. До речі, тогочасний директор школи о. Юліан Німилович у стінах школи облаштував невеликий музей стародруків та ікон, що, як зауважила Алла Гладун, випередило в часі ідею, яку згодом блискуче реалізував Андрей Шептицький.

Хоча виставка насичена архівними матеріалами та зорієнтована передовсім на тематично обізнаного глядача (істориків, дослідників франкознавців та студентів), проте завдяки художньому доповненню буде цікавою і для непідготовленого відвідувача, а інформативний буклет виставки допоможе зрозуміти експоновані документи, розширити свої знання про історію Дрогобича – міста, де провів свої юні роки Іван Франко.

Виставка триватиме впродовж всього ювілейного року. Нагадаємо, що 2016 – ювілейний рік Івана Франка: 100-ті роковини смерті та 160-річчя від дня народження поета.

Перейти до вмісту