У Дрогобичі достатньо активної молоді, аби робити рушійні зміни – модераторка проєкту «Молодь управляє» Софія Німилович
Влітку 2023 року у Дрогобичі розпочали реалізацію проєкту «Молодь управляє». Його втілює КУ «Інститут міста Дрогобича», за підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ). В ході проєкту вдалось закупити обладнання, необхідне для проведення прямих ефірів, організувати тренінг з проєктного менеджменту для молоді та провести низку інформаційних передач.
Головний задум проєкту в тому, що саме молодь повинна управляти процесом його реалізації – від ідеї, до роботи над кожним етапом та підбиття підсумків.
Реалізацію проєкту розпочали з інформаційних передач, які проводили навчальні заклади громади на базі Медіацентру Дрогобича. В другому етапі вдалось сформувати дві команди інтерв’юерів, які порушують актуальні для молоді питання та в прямому ефірі беруть інтерв’ю у міського голови Дрогобича Тараса Кучми – обговорюючи сучасні потреби молоді в громаді та шляхи вирішення наявних проблем.
Модераторкою проєкту стала учениця 11 класу ліцею №4 імені Лесі Українки Софія Німилович, яка планує освоїти професію журналіста і вже зараз активно розвиває творчі навички.
Про роботу над ефірами та можливості для самореалізації, які отримує молодь від участі в такого роду проєктах – Софія поділилась враженнями з комунікаційниками міської ради.
Мені подобається таким займатись. Свого часу я проявила ініціативу та записала інтерв’ю з військовим, який приходив до нас в школу. Відео я зняла на свій телефон і виклала на власних сторінках у соцмережах. Згодом його поширила наша школа. А що стосується цього проєкту – він масштабніший і дає можливість робити якісніший продукт з більшим охопленням. Мені подобається те, що нам ніхто не нав’язує, як це має бути, ні формат, ні теми. Нам вдалось його глобалізували і не просто говорити про щось, а працювати над вирішенням важливих для молоді проблем – розповідає Софія Німилович.
Кожна програма, записана в межах проєкту, починається з ідеї молоді. Саме молодь обирає проблемну тему, яка є на сьогоднішній день. Першою темою, яку порушили учасники проєкту у ефірі з міським головою, стала – «чому молодь покидає громаду».
Реалізація одного продукту – це не просто запис ефіру з питаннями та відповідями. Автори готуються до ефіру та збирають матеріали, які в подальшому використовують під час трансляції: проводять свого роду соціологію – опитування серед молоді, записують коментарі вчителів, директорів, експертів, дотичних до теми розмови та намагаються висвітлити тему в якомога ширшому форматі.
Якщо ми обираємо якесь проблемне питання, ми одразу шукаємо шляхи його вирішення і намагаємось до цього залучати людей, які можуть його вирішити – залучаємо керівництво громади, міського голову, депутатів, порушуємо проблеми і спільно шукаємо їх вирішення. Мені подобається, що нашу молодь залучають до таких проєктів, бо вони допомагають розвиватись, розширювати коло знайомств, знаходити однодумців, щоб спільно щось вирішувати і створювати щось нове в нашому місті. Плюс – це досвід для майбутньої кар’єри і можливість для самореалізації – наголошує Софія.
Серед порушених тем – чому молодь покидає громаду, активне дозвілля молоді, як втримати молодих людей в громаді. Також говорили про проблеми на дорогах, про потреби у велодоріжках та парковках в місті.
Діти не знають правил та культури поводження на дорогах. Це часто призводить до небезпечних ситуацій. Тому ми виступили з ініціативою збільшення кількості уроків на цю тему в школах. Також протягом перших програм ми говорили про потреби і чітко окреслили кілька проблем, які потрібно вирішити. В червні ми хочемо записати програму та підвести підсумки виконаного – зазначає модераторка проєкту.
У медіацентрі Дрогобича ефіри проводять за підтримки КУ «Інститут міста Дрогобича» та технічного супроводу управління цифровізації, інформаційної політики та комунікацій. Проведення ефірів на базі Медіацентру та ютуб-каналу міської ради, за словами модераторки, значно підвищив якість програм та розширив глядацьку аудиторію проєкту.
Тому дівчина запрошує й інших – не вагатись та долучатись до такого роду ініціатив.
Запис ефірів допомагає подолати комплекси та хвилювання, підвищувати комунікаційні навички. Я шкодую лише про те, що раніше не почала займатись такою громадською активністю. Шкода втраченого часу. Так, можна багато зробити власноруч, але разом завжди можна зробити більше. Тому кожен охочий з навчальних закладів нашої громади – як з Дрогобича, так і зі Стебника та сіл громади, також може долучитись. У нас достатньо активна молодь, щоб разом робити рушійні зміни в нашій громаді – впевнена Софія.
На час літніх канікул, проєкт «Молодь управляє» тимчасово буде на паузі. Однак з початком нового навчального року його продовжать. Софія ж, попри вступ до університету, планує продовжити працювати в проєкті та залишатись його модераторкою.