У Дрогобичі презентували першу україно-польську книгу про Велику війну та ЗУНР
У Дрогобичі презентували двомовну книгу про Велику війну і ЗУНР на Дрогобиччині співавторства Богдана Лазорака, Беати Скварек та Тетяни Лазорак.
Це перша в історіографії книга про ЗУНР, видана українською та польською мовами та друга книга з трилогії «Доба Франка», яка вже поступила у вільний доступ на сайті польського видавництва колегіуму Вітелона.
Книгу презентували у сесійній залі Дрогобицької міської ради автори, – науковець, кандидат історичних наук, директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак, доктор гуманітарних наук Вищої професійної школи Вітелона Лєгніци (Польща) Беата Скварек та старший науковий співробітник ДІКЗ «Нагуєвичі», магістр педагогічної освіти Тетяна Лазорак.
На презентацію прибули також проректор Дрогобицького ДПУ ім. Івана Франка Ігор Гриник, один з рецензентів книги, професор ДДПУ Леонід Тимошенко, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, спільно з заступниками Ігорем Германом та Володимиром Коцюбою. В залі зібралось чимало людей, бажаючих почути про важливі історичні факти, які лягли в основу книги.
Книга була створена у співпраці з польськими науковцями з міста Лєгніци. Як наголосив автор, Богдан Лазорак, – робота над нею тривала близько десяти років. Однак авторам таки вдалось подати нелегку та часом суперечливу сторінку українсько-польської історії у вигляді двомовної книги. Книги про ЗУНР, яку вперше надрукували та дозволили у Польщі.
«Це книжка про Велику війну 1914-1919 рр., евакуацію і вимушено переселених людей, окупацію нашого краю, етнофобію та звірства росіян і угорців у 1914-1915 рр., про родичів Івана Франка і про його особисті переживання, про продовольчу кризу і дефіцит, а також про героїчну боротьбу українців і поляків за незалежність в епоху ЗУНР» – розповів Богдан Лазорак.
Важливість таких праць відзначив міський голова Дрогобича Тарас Кучма, який привітав авторів з презентацією та наголосив, що книга матиме вагому роль.
«Історія має свою спіраль. Ця книга описує час Першої світової війни, коли розпалися чотири імперії. Зараз у нас триває Третя світова війна, яка також призведе до розпаду імперії зла. Але для того, щоб знищити цю імперію, маємо знати свою історію, знати, що ми пережили і як ми виборювали свою незалежність і як втрачали її. Знати, як свою незалежність виборювали поляки і як вони її зберегли. Маємо вчитись на своїх помилках і робити висновки. В тому числі завдяки таким книгам» – наголосив Тарас Кучма.
Книга містить кілька розділів, які розповідають про Дрогобиччину в тривозі, про біженців, які тікали з Дрогобиччини, про сам період російської окупації та локальний спротив Січових Стрільців. Містить різносторонній погляд на історичну епоху, адже в книзі є спогади та описи подій не лише українців, але й поляків та євреїв.
«В нашій історії було багато суперечливих періодів. Але сьогодні ми чітко бачимо, що маємо спільного ворога. Вас спіткала велика трагедія і мусимо разом дати відсіч ворогу. Дрогобич для мене є важливим та особливим місцем, тому я тішусь, що в нас є співпраця і вона плідно розвивається» – наголосила співавторка книги Беата Скварек.
Розділ книги, присвячений діяльності Дрогобицької гімназії Франца Йосипа презентувала співаторка книги Тетяна Лазорак.
Підсумував презентацію рецензент, професор ДДПУ імені Івана Франка Леонід Тимошенко.
«Наш університет має багату співпрацю за кордоном. Однак найбільш тісна і плідна вона саме з польськими містами. Це десятки спільних праць. Однак ця книга без перебільшення є унікальною. Вона опублікована в час активної фази протистояння ворогу, в час підтримки з боку Польщі. Цей продукт стане в нагоді не лише вузькому колу науковців, але всім читачам, бо є важливим елементом у нашій боротьбі» – відзначив проректор з науково-педагогічної роботи ДДПУ Ігор Гриник.