Творив з Україною на устах: у Дрогобичі відзначили 167 річницю від дня народження Івана Франка та відкрили меморіальну таблицю Михайлові Шалаті
27 серпня українському Мойсеєві Іванові Франкові виповнилося б – 167 років. Так як життя та творчість відомого генія тісно пов’язана із його малою батьківщиною – Нагуєвичами та містом, де він навчався та згодом неодноразово згадуватиме у своїх творах – Дрогобичем, вшанування пам’яті Франка провели у двох локаціях.
Заходи стартували із Дрогобича. Біля пам’ятника Іванові Франкові відбулося віче та молитва за Франка, які згуртували керівництво міста, депутатів, патріотичну молодь та свідомих мешканців Дрогобиччини.
Як наголосила у вступному слові ведуча заходу Уляна Воят – цьогорічне святкування Франка, на жаль, обпалене та пригнічене війною. Україна змушена, як і сотні років тому в пекельних муках виборювати свою незалежність. Тож хвилиною мовчання на віче вшанували пам’ять усіх Героїв України – військових та цивільних, життя яких обірвала війна.
Кульмінацією заходу стало театралізоване відображення уривку з вистави «Мойсей з України» у виконанні Алли Мельничук та Івана Сеха.
Відтак, було покладання квітів до монумента Каменяра. Керівництво міста на чолі із міським головою Тарасом Кучмою, представники депутатського корпусу, галузей культури, освіти, медицини, соціальних служб міста, громадських організацій, поклали патріотичні синьо-жовті квіти до підніжжя Івана Франка.
Заслужений прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» виконав безсмертні твори Каменяра – «Вічний революціонер» та «Не пора».
Патріотичний захід продовжили відкриттям меморіальної таблиці Михайлові Шалаті. Її відкрили на фасаді Народного дому, у приміщенні якого розміщується товариство Дрогобицької «Просвіти».
Михайло Шалата – літературознавець, письменник та громадський діяч, педагог, кандидат філологічних наук, професор Дрогобицького педагогічного університету, засновник Дрогобицької «Просвіти», дійсний член Наукового товариства імені Тараса Шевченка, Почесний громадянин міста Дрогобича.
Відкриття пам’ятної таблиці Михайлові Шалаті ініціювали рідні, керівництво громади, освітяни, просвітяни та активна громада міста. Відтак рішення підтримали депутати Дрогобицької міської ради. Відкриття пам’ятної таблиці приурочили саме до роковин Франка, оскільки Михайло Шалата впродовж всього свого життя утверджував світову велич українського Мойсея – Івана Франка.
Таблицю освятив отець Олег Кекош.
Відтак, присутні у своїх виступах згадували титанічну працю Михайла Шалати та дякували за його досягнення та за те, що постійно возвеличував рідне місто та Україну загалом. Як зазначила депутатка ДМР Марія Стецик – Михайло Шалата мав стільки заслуг, що їх вистачило б на кілька життів.
Дуже достойно, що поруч із Франком від сьогодні буде меморіальна таблиця просвітянина Михайла Шалати. Завжди дуже послідовний, виважений, ревний захисник рідного слова, культури та «Просвіти». Де б не брав участь в яких Міжнародних симпозіумах та конференціях – завжди возвеличував Україну та наше славне місто, – зазначила Марія Стецик.
Відкриття меморіальної таблиці здійснили міський голова Дрогобича Тарас Кучма та донька Михайла Шалати – Ірина Шалата-Барна.
Своєю працею Іван Франко та Михайло Шалата вчили нас торувати шлях побудови суверенної України. Цього вчили та надихали. Своїми поглядами ці велити дукми утверджували, що нам робити та як відбудовувати Україну. Їхні слова – пророчі. Ми можемо послуговуватися ними і сьогодні. Тішуся, що ми були близькі із Михайлом Шалатою, його цінні бесіди та настанови назавжди закарбуються в моїй пам’яті, – зазначив у своєму виступі міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
На меморіальній дошці з гранітної плити викарбувано: «У цьому будинку від 1991 р. працював й очолював товариство «Просвіта» професор Дрогобицького педуніверситету Михайло Шалата (1973-2020) – видатний вчений-літературознавець, педагог, поет, дійсний член НТШ, громадський і культурний діяч Франкового краю». Доповненням до історичної довідки є цитата: «…щоби нами посіяне чесно зійшло».