Transparent cities/Прозорі міста про роботу відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту ДМР. ФОТО. ЗМІ
«Ми постійно в пошуці нових ідей та постійно трансформуємось, адже сьогоднішня молодь креативна і має певні вимоги»
Про роботу відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту
від Пашко Олександри
– Наш відділ займається абсолютно всім, що пов’язано з молоддю та спортом – від справ, пов’язаних з документами, паперовою роботою, закінчуючи дозвіллям молоді, молодіжною політикою. Ми стараємося робити проекти і програми, які йдуть в ногу з часом. При відділі є окремий сектор, який займається спортивним вихованням та фізичною культурою.
– Дрогобич – університетське місто. Тому об’єми роботи саме з молоддю великі. Молодь сьогодні відрізняється від попередніх поколінь і має певні вимоги. Ми завжди намагаємось бути сучасними: робимо і «класичні» для нас проекти як то вибори дитячого міського голови, проведення «Школи лідера», так і випробовуємо нові, наприклад, цього року ми зробити молодіжну раду. Тобто на кожен округ, на кожну виборчу одиницю, пропонуємо молоду людину, яка б десь була ближче до цього округу. Що це значить? Наприклад, є на території виборчого округу загальноосвітня школа чи коледж. Вони делегують одну активною особу. Це не обов’язково має бути відмінник, у нас навіть були випадки, коли в школі казали, що цей кандидат вчиться далеко не «на п’ять», але активний, «борець за волю». Їм тут цікаво, цим дітям, вони вчаться відстоювати свої ідеї. Ми плануємо в бюджеті на наступний рік закласти кошти на реалізацію молодіжних ініціатив: наприклад, діти хочуть скейт-майданчик, а ми намагаємось лобіювати їхню ідею. Також була ідея створення мотузкового парку. Ми хочемо, щоб міська рада раз у квартал заслуховувала цих молодих людей з їхніми ідеями, адже вони знають, що їм найбільш потрібно. Це навчає молоде покоління розуміли як влаштоване місто, як робиться політика на місцях, що таке депутатський корпус та подібне.
– В цьому році в Дрогобичі молодіжні організації стали трошки активнішими, попередній рік був пасивний. Рік до того був дуже активним. Але ми до цього звикли: активність молодіжних громадських організацій іде хвилеподібно. Ми долучаємо їх до речей, пов’язаних з містом. Я дуже рада і тішуся, що міська рада іде назустріч і минулого року було профінансовано 5 проектів молодіжних громадських організацій. Один з проектів – молодь малювала 4 мурали в чотирьох містах України: на Сході України, на Заході, на Півдні, на Півночі.
– Зараз часто говорять, що школа бере таку саму роль у виховання як і сім’я. Проте ми намагаємось працювати з сім’ями, адже саме вона для дитини найголовніше в житті. А сім’я чекає від влади допомоги та розуміння. Один з моментів, яким ми пишаємось – це пакунок малюка, який тепер дають по всій Україні. Насправді ця практика була апробована в Дрогобичі протягом 2 років і представлена в Кабміні, а далі вже розповсюдилася країною. Звісно, це не проста робота – пошук фінансування, але ми горіли цією ідеєю і шукали шляхи. Перший пакунок був на суму 470 грн, складався з одягу дитячого, хімії необхідної. Ми закуповували на пряму від виробників, тому досягли невисокої вартості. Всі були в захваті від ідеї та реалізації і цього року ми вже маємо більші суми для фінансування: вартість цьогорічного – 740 грн.
– Я вам почала з позитиву. Ми займаємося також негативом в сім’ях: насилля в сім’ї, в першу чергу. Проблема всеукраїнського масштабу в якій ми, нажаль, працюємо постфактум, а не на випередження. Потрібна команда психологів, профілактична служба при поліції, корекційні програми по роботі з насильниками. Поки що в пошуках ідей роботи з проблемою: вивчаємо питання, консультуємось з іншими містами. Серйозною проблемою також сьогодні є те, що молодь виїжджає за кордон, і це не лише у нас, а по всій Україні. Як на мене, не бачить молода людина на разі в Україні перспективи майбутнього працевлаштування, розвитку, заробітку. А через це втрачає місто, втрачає мудрих дітей, які могли би тут працювати і тут змінювати середовище.
– З 2014 року по сьогоднішній день училища, технікуми надзвичайно багато допомагали хлопцям та дівчатам на Сході – продукти, хімія, перев’язковий матеріал. На Миколая, на Пасху – тут в нас був жах в кабінеті, все було завалено речами на відправку на Схід. Часом ті діти, які, може, не завжди самі щось мали, але вони ділилися останнім, є листи, багато листів писали. Зараз трохи менше активності, адже армія трохи стала на ноги. У нас не було окремої програми волонтерства в місті, воно було спонтанне і пішло воно від молоді.
– Є така особливість у нашого відділу: нам потрібні зміни, адже молоді не цікава рутина. Ми постійно в пошуці нових ідей, нам вже треба якось трансформуватися, вигадувати щось нове – як для молоді, так і для сім’ї. Зараз ми «виношуємо» ідею видавати передродові набори для жінок, щоб кожна жінка, йдучи на пологи, мала необхідне – пеленки, рукавички, шовні матеріали. Зараз ідея обговорюється, можливо це буде окрема програма у відділі охорони здоров’я або при пологових будинках. Багато проектів з молоддю і для молоді впроваджено: фільми під відкритим небом, один рік ми малювали величезну писанку, впроваджували програму «Молодь за здоровий спосіб життя». Цікаве життя у нашого відділу, ніколи не нудно з молодими, та і ми разом з ними молодішаємо.