Традиції галицького печива та підтримка ЗСУ: у Дрогобичі втретє відбувся різдвяний фестиваль «Газдиня Фест»
Колядки, віншування та смачна різдвяна випічка і страви – усе це можна було спробувати на щорічному автентичному фестивалі галицьких традицій «Газдиня Фест», який уже втретє відбувається у Дрогобичі.
Організовало дійство Управління культури та розвитку туризму, зокрема керівниця відділу культури та мистецтв Леся Татарська, яка є засновницею фестивалю.
Смачне свято об’єднало талановитих господинь всього регіону – Дрогобича, Стебника, освітніх та культурних закладів міста, управлінь та відділів Дрогобицької міської ради, а також сіл територіальної громади. На фестиваль вправні газдині наготували та напекли найрізноманітніших домашніх смаколиків: пампушків, струцлів, пляцків, тістечок, не забули й про головний символ свят – кутю та оригінальні українські канапки і напої. Усі різдвяні смаколики можна було не лишень скуштувати, але й придбати і тим самим скласти донат в підтримку ЗСУ.
Як розповіла Леся Татарська, засновниця фестивалю – мета дійства – пропагувати смачну галицьку випічку та об’єднати територіальну громаду спільною ідеєю: різдвяним духом, який попри війну маємо примножувати та спільно із нашими традиціями передавати підростаючим поколінням. Також на основі смачних рецептів газдинь фестивалю у Дрогобичі мають намір видати самобутню книгу оригінальних смаколиків фестивалю.
Роботу вправних ґаздинь оцінювало компетентне журі, серед членів якого – міський голова Дрогобича Тарас Кучма, депутат Львівської обласної ради Сергій Оленич, депутатка Дрогобицької міської ради Марта Слотило та голова журі, почесна гостя – українська акторка, телеведуча та громадська активістка Римма Зюбіна.
Завжди з великою приємністю повертаюсь у Дрогобич. Я уже вдруге на «Газдині Фест», перший раз я відвідала ваш фестиваль за 1,5 місяця до війни. І повірте мені, перші місяці війни, які я провела у Києві увесь цей період я жила тими спогадами і емоціями, які привезла з Дрогобича із «Газдині Фест». Сьогодні ворог робить усе для того, щоб нас знищити – летять бомби та ракети на наші міста, підкидають нам різноманітні інфоприводи, щоб ми пересварилися, але пам’ятаймо – лише в єднанні наша сила. Маємо розуміти, що в такі темні часи маємо бути натхненням один для одного, бо тільки світлом ми зможемо перемогти темряву, яку уособлює країна агресор. І такі автентичні дійства як «Газдиня Фест» покликані гуртувати нас і робити трішки щасливішими у час різдвяних свят, – наголосила Римма Зюбіна.
Окрім смачної випічки та благочинної мети фестивалю – збору коштів на ЗСУ, усі присутні досхочу мали змогу насолодилися щирою українською колядкою: колядки та щедрівки виконали Прикарпатський ансамбль пісні та танцю «Верховина», а також творчі колективи навчальних закладів та сіл територіальної громади.
Також на заході хвилиною мовчання вшанували пам’ять українських захисників. За задумом організаторів частину вилучених від фестивалю коштів буде скеровано на потреби українських воїнів, зокрема 67-го батальйону територіальної оборони.
Дякуючи нашим захисникам маємо змогу в ці дні з усім світом гідно прославляти народження Ісуса Христа. Дякую організаторам та учасникам фестивалю за те, що плекаєте та підтримуєте різдвяні традиції і ними щедро ділитесь. Коли ми бачимо, що роблять московити з нашою землею – знищують наші міста, музеї, школи і культурні заклади – то розуміємо, що такі фестивалі необхідно проводити, бо вони це один із елементів захисту наших традицій та культури. Ми все робимо для того, щоб наші воїни, які тримають нині над нами небо були спокійні – ми плекаємо наші традиції, примножуємо їх та передаємо підростаючому поколінню. Сьогодні нашою міццю є – зброя, пам’ять та молитва. Тож з вірою в наших воїнів та нашу перемогу спільно її наближаємо,– підкреслив міський голова Тарас Кучма.
Кульмінацією дійства стало визначення переможців смачного фестивалю. Кращих газдинь фесту обрали в кількох номінаціях: найкраща господиня 2024 року – Дрогобицький науковий ліцей імені Б.Лепкого, найкреативніша господиня – Центральна міська бібліотека імені В.Чорновола, найщедріша газдиня – Гімназія №8, газдиня глядацьких симпатій – Народні доми сіл Лішні та Дережич.
Спеціальними сертифікатами були відзначені окремі учасники фестивалю. Так, сертифікат від членкині журі, засновниці Благодійного фонду Марти Слотило у розмірі 20 тис.грн за найгарнішу коляду отримала Дрогобицька дитяча музична школа №1. Сертифікат від міського голови Дрогобича Тарас Кучма у розмір 5 тис.грн отримав Народний дім м.Стебника. Сертифікат на аналогічну суму від депутата Львівської обласної ради Сергія Оленича отримав Народний дім села Добрівляни. Також окремими подарунками було відзначено усіх учасників гастрономічного фестивалю.
Ведучими дійства були Уляна Воят та Андрій Юркевич.
Як стверджують організатори свята – дрогобицька «Газдиня Фест» стане традиційним щорічним колоритним фестивалем міста та територіальної громади.