Тарас Кучма: «Громадська думка – це дещо інше, ніж крик натовпу. Це те, що ти пропонуєш, в чому готовий брати участь і за що готовий розділити відповідальність». ЗМІ

0:00 28 Травня 2019

Дрогобицький міський голова Тарас Кучма мріє дожили до того часу і до того суспільства , де влада і громада будуть партнерами , а не влада – «слугами народу», а народ – «рабами влади».

Місто Дрогобич одне із перших запровадило в себе практику публічного консультування з містянами. Чому так? Яка користь владі міста від цього інструменту? Про це та інше говоримо з Дрогобицьким міським головою Тарасом Кучмою.

Тарасе Ярославовичу, яким, на Вашу думку, є сьогодні діалог між владою і громадянами у Дрогобичі?

Досить добрим. Якщо дрогобицьку владу після тривалого протистояння не вдалося збити з ніг сміттям, то це лише завдяки нашим дрогобичанам. Діалог є. Порозуміння є. Довіра є. І я за це їм дуже вдячний.

Дрогобич є одним з небагатьох міст в Україні, де стартували публічні консультації. На Вашу думку, чим цей інструмент є корисний для влади? Які бачите його переваги?

Як на мене, цей інструмент найбільш корисним і потрібним є саме для влади! Адже його використання знімає багато питань типу: «А чому ви зробили так, а не отак чи не інакше?» Хоче по-іншому? – Є публічні консультації, з вами влада радиться, консультується, прислухається до думки більшості. Беріть участь в публічних консультаціях, а не десь в кулуарах, і доводьте, що ваша думка, ваше бачення того чи іншого процесу краще ніж в інших. От і все.

А для громадян чим він корисний?

Для громадян, переконаний, цей інструмент дає змогу стати з пасивного диванного критика активним учасником процесів. Коли ти живеш тим, що робить влада, коли ти береш участь в змінах – ти готовий захищати ці зміни. Паралельно, влада бачить, яким громадянам небайдуже це місто, небайдужі процеси, які тут відбуваються.

Чи потрібно, на ваш погляд, виносити публічні консультації на всеукраїнський рівень?

Я вважаю, що це було би дуже добре. Головне щоб – без політики і конфліктності в самому питанні.

На скільки важливо владі дослухатися до думки громадськості? І якщо влада дослухається – що в результаті всі отримують?

До сих пір було так, що влада дослухалася до думки натовпу, абсолютно не враховуючи думку прогресивної громадськості. А це є те, що породжує популізм у владі, породжує бацили «подобатися натовпу».

Громадська думка – це дещо інше, ніж крик натовпу. Це те, що ти пропонуєш, в чому готовий брати участь, і за що готовий розділити відповідальність. Тому, якщо влада навчиться дослухатися до думки громадськості, а не до думки натовпу – це буде другий, якісно новий етап розвитку громадського суспільства.

Які інструменти громадської участі влада Дрогобича реалізовує станом на нині? І які з них допомагають вам залучати містян до прийняття рішень?

Є петиції, є публічні консультації. Після них збільшилася кількість живих пропозицій – приходять активісти, мешканці, пропонують облаштування скверу чи парку, лавочки, клумбочки. Про що це свідчить? Про те, що люди почали вірити, що їх чують. Бо якщо людина раз звернулася, два звернулася, а толку нема – в неї зникає бажання будь-що робити. Але коли вона бачить, як публічно вирішуються різні питання, як іде дискусія в мережі, як збираються підписи під петицією чи консультацією і потім те питання влада сприймає, приймає і вирішує – тоді з’являється віра в власні сили і в те, що можна щось змінити.

Це дуже позитивно! Тому ми стараємося якомога частіше використовувати такі інструменти. Бо вважаю, що громада погано не порадить. Єдиний момент – важливо, щоб люди були співвідповідальні щодо того, що вони радять. Бо «втихушку» прийти в кабінет і розказувати, як зробити – це одне, а коли ти публічно це виносиш і готуєш для переконання інших доказову базу – це зовсім інший рівень!

 Як міська рада планує й надалі популяризувати інструменти участі?

Кроки стандартні. Для того, щоби громадяни могли брати в чомусь участь – вони повинні володіти інформацією щодо того, до чого можуть долучитися . Також вони повинні мати інформацію про те, яким чином можуть це зробити, яким шляхом можуть добиватися того чи іншого результату.

І ще – мешканці мають знати про реальний стан справ в місті і мають розуміти, чи не є їх пропозиція якимось «непідйомним космосом».

Тобто, чим більше ми будемо відкривати дані нашим дрогобичанам – тим більше буде співпраці.

Моя мрія: аби ми нарешті дожили до того часу і до того суспільства, де влада і громада будуть партнерами , а не влада – «слугами народу», а народ – «рабами влади», – Тарас Кучма.

***

Додамо, що у 2018 році Дрогобич посів перше місце за рівнем прозорості в Україні за версією Transparency International, обійшовши  лідерів 2017 року  – Львів, Кропивницький, Івано-Франківськ, Київ і Миколаїв.

Розмову вела Марія Кульчицька

Перейти до вмісту