Тайванський інвестор зацікавився проєктом безтраншейного прокладання мереж на вулиці Самбірській
Минулого тижня у Кракові відбулась міжнародна конференція безтраншейного прокладання мереж. Участь у заході взяли представники Європи, Америки, Тайваню. Серед запрошених був начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала, єдиний з керівників водопостачальних підприємств України.
Як відзначив Роман Шагала, конференція відбулася на високому професійному рівні. Окрім широкої презентації теоретичних засад безтраншейного методу прокладання мереж, присутні мали змогу побачити сучасні прилади, за допомогою яких у світі здійснюють такі роботи.
Для КП «Дрогобичводоканал» тема безтраншейного прокладання комунікацій є актуальною, але не новою. У 2023 році підприємство реалізувало частину проєкту щодо прокладання ділянки трубопроводу таким методом на вул. Самбірській. Втім проєкт через брак коштів було реалізовано лише на 10%. Важливо його завершити. Це бажання стало одним із стимулів участі у міжнародному заході, який відкрив нові знайомства, а разом з ними і можливості.
За сприяння партнерів, керівництва Краківського водоканалу, у межах конференції відбулася зустріч начальника КП «Дрогобичводоканал» Романа Шагали із Ке-Джіаном (Альбертом) Шоу, який є директором Китайського інституту цивільного та гідротехнічного будівництва, виконавчим директором Китайсько-тайванського геотехнічного товариства, почесним головою Китайсько-тайванського товариства безтраншейних технологій, головою Міжнародного товариства механіки ґрунтів та геотехнічної інженерії, заслуженим професором кафедри будівництва Національного університету Чун Сінг, доктором філософії університету Міннесоти. Тайванець не лише має чисельні наукові та керівні титули, а й поважний досвід у сфері безтраншейного прокладання мереж. У процесі розмови він висловив бажання знайти можливість фінансування проєкту на вул. Самбірській. Наразі КП «Дрогобичводоканал» готує характеристику проєктної документації.
Для нас це шанс завершити розпочатий проєкт. Кошти на заміну мереж у тариф не закладені. Якщо взяти для прикладу Краківський водоканал, то річний оборот цього підприємства 9 млрд грн, 2 млрд грн з яких передбачені на розвиток. Законодавча база там побудована так, що підприємство має змогу заробити кошти. Сусідній територіальній громаді Краківський водоканал продає воду за договірною ціною, яку не регулює держава. Це дає можливість отримувати значний прибуток для здійснення інвестиційної діяльності» – підсумував результати поїздки до Кракова Роман Шагала.
За словами керівника КП «Дрогобичводоканал» – у нас продаж послуги сусідньому місту відбувається за контрактом, що обумовлює взаємовідносини двох суб’єктів господарювання, які визначені Господарським Кодексом України. Однак є інший принцип, який повністю суперечить попередньому: тариф за надані послуги є регульований державою, як для суб’єкта монополії та визначений як оптовий. Цей тариф у 2,57 раза менший за тариф для інших споживачів. Так і виникає чорна діра. Законодавство прописане таким чином, що підприємство не може заробити кошти. У цьому плані єдиними можливостями для розвитку сьогодні для нас залишаються інвестиційні та грантові пропозиції.