Субсидії: Про умови призначення субсидій та необхідності відповідального використання отриманих коштів споживачами. ВІДЕО
Інформація Управління праці та соціального захисту населення ДМР
Монетизація — це процес переходу від перерахування субсидій у безготівковому вигляді на рахунки надавачів житлово-комунальних послуг до надання субсидій громадянам у грошовій формі.
Залишки невикористаної субсидії, які утворюються за рахунок економного споживання води, теплової енергії, газу і електроенергії, одержувачі субсидії зможуть використати на власні потреби.
З лютого 2019 року стартують дві моделі отримання субсидії на відшкодування витрат з оплати комунальних послуг населенням. Кабінет Міністрів прийняв рішення про виплату субсидій за житлово-комунальні послуги готівкою. Паралельно працюватимуть два механізми монетизації субсидій – безготівковий та виплата коштів готівкою. Монетизовану субсидію українці отримуватимуть разом із пенсією або готівку видаватимуть у касах «Ощадбанку».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 субсидії у безготівковій грошовій формі надаються громадянам, які звернулися за призначенням субсидії після 1 січня 2019 року і яким вона призначена не раніше як з січня 2019 року. Така форма надання субсидій передбачає розрахунки за призначеними субсидіями через Ощадбанк і виплату залишку невикористаної субсидії готівкою через Ощадбанк за результатами опалювального сезону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 62 впроваджується готівкова форма надання субсидій для громадян, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018 р., а також тим, що звернулися після 1 січня 2019 р., але житлова субсидія їм призначена з 2018 року. Кошти субсидії, починаючи з житлової субсидії за лютий 2019 року, виплачуватимуться безпосередньо громадянам, які самостійно сплачуватимуть за використані житлово-комунальні послуги.
Усім громадянам, які звернулися в 2019 році призначення субсидії проводиться в новій системі, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги субсидіантами через «Ощадбанк». Тобто, громадяни щомісячно будуть проінформовані SMS-повідомленнями про розрахунки субсидією з підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги, та отримають інформацію про необхідність, у разі потреби, здійснити доплату власними коштами за фактично спожиті послуги. Рахунок кожному Ощадбанк відкриє автоматично, без додаткового звернення у банк.
Після закінчення опалювального сезону 2019 року, економні громадяни матимуть змогу отримати готівкою кошти невикористаних субсидій, які залишаться після проведення розрахунків з надавачами житлово-комунальних послуг.
Починаючи з лютого 2019 року, тим кому субсидія була призначена з жовтня, листопада, грудня 2018 року, отримуватимуть субсидію до кінця опалювального періоду за новими правилами – у готівковій формі.
Відповідно до пункту 186 Положення виплата житлових субсидій у готівковій формі здійснюється:
– особам, які одержують пенсії, – через Пенсійний фонд України шляхом перерахування органами Пенсійного фонду України коштів на пенсійні рахунки в уповноважених банках або через виплатні об’єкти АТ „Укрпошта”, де особа одержує пенсію;
– особам, які не одержують пенсії, – через АТ „Ощадбанк” шляхом перерахування коштів для здійснення грошових переказів через платіжну систему „Система термінових переказів „Швидка копійка”, пред’явивши паспорт та ідентифікаційний код або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ „Ощадбанк”.
При цьому через технічні проблеми певна частина одержувачів пенсії не була ідентифікована Пенсійним фондом України як одержувачі пенсії і, як наслідок, виплата цим особам житлової субсидії у готівковій формі буде здійснюватися через АТ ,,Ощадбанк”.
Стаття 245 Цивільного кодексу України передбачує різні форми довіреності, зокрема, довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Всі інші субсидіанти зможуть отримати субсидію з 12 березня у найближчому відділенні «Ощадбанку», пред’явивши паспорт та ідентифікаційний код.
Домогосподарство отримає субсидію готівкою та має самостійно розрахуватися за спожитий газ, тепло, воду, електроенергію, а кошти, які залишаться після оплати комуналки, може використати на свій розсуд. Таке поняття як обов’язковий платіж скасовується
Оплата комунальних платежів після 20 березня не впливатиме на субсидію наступного місяця. Проте якщо станом на травень 2019 року домогосподарство матиме більше місяця заборгованість на понад 340 гривень, то субсидію на новий період 2019-2020 років йому вже не призначатимуть.
Так, усім отримувачам пільг і субсидій обов’язково потрібно у травні подати Заяву на монетизацію і Декларацію про доходи в управління соціального захисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних.
В Ощадбанк йти не потрібно. Уряд максимально автоматизував процес монетизації, щоб основне навантаження лягло на управління соціального захисту населення, державний банк та надавачів комунальних послуг.
Тим, хто звернувся за допомогою вперше у 2019 році, у травні вже не потрібно поновлювати документи. Вони вже є учасниками монетизації субсидій.
На кожного одержувача субсидій, після опрацювання заяви на монетизацію, буде автоматично відкритий персональний обліковий запис в банку, на якому будуть відображатися житловї субсидії у грошовій формі.
Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду.