Сказ: чим небезпечне захворювання та як уберегтися
Сказ – гостре інфекційне захворювання, під час якого зазнає ураження центральна нервова система. Недуга характеризується розвитком своєрідного енцефаліту.
Якщо людина не отримує відповідної медичної допомоги після потенційного інфікування сказом, вірус може викликати захворювання головного мозку, що врешті-решт призведе до смерті. Летальність від сказу для людей майже 100%. Сказу можна запобігти, вакцинуючи свійських тварин, тримаючись подалі від диких тварин і звертаючись по медичну допомогу після потенційного зараження до появи симптомів.
Про сказ, його наслідки на організм людини та куди звертатися у разі інфікування в ці дні говорили за круглим столом в Дрогобицькому відділі «Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України». Круглий стіл скликав керівник установи – Ігор Майкут. До конструктивного діалогу були запрошені – керівники приймального відділення Дрогобицької міської лікарні №1 Тарас Огар, Дрогобицької ветлікарні Валерій Мацюк, дитячий хірург Наталя Йосипів-Шкикава, лікарі-епідеміологи Микола Фафлей, Наталя Лісов’як та журналісти.
Кваліфіковані фахівці своїх підрозділів на конкретних прикладах розповідали до яких сумних наслідків може призвести ігнорування правилами надання термінової невідкладної допомоги тим особам, яких покусали скажені звірі чи інфікувались забрудненою водою гризунів. А також як проявляється сказ. За словами спеціалістів – ранні симптоми сказу в людини можуть проявлятися у вигляді лихоманки з болем і незвичного або незрозумілого поколювання чи печіння (парестезії) у місці рани. На пізніших стадіях вірус поширюється на центральну нервову систему, спричиняючи смертельне запалення головного та спинного мозку.
Інкубаційний період захворювання може варіюватися від 1 тижня до 1 року, але зазвичай становить 2-3 місяці. Все залежить від таких факторів: місця, кількості й глибини укусів; кількості й активності вірусу, що потрапив у рану; віку постраждалого. Найнебезпечнішими є укуси в районі голови та шиї, в такому разі симптоми можуть розвинутися дуже швидко і часу для специфічної профілактики дуже мало, необхідно одразу звернутися до лікаря.
Є дві форми захворювання: активний і паралітичний сказ. Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки роботи серця, дихання.
Тарас Огар висловив свою точку зору на алгоритм дій кожної структури у випадку надання «первинки». Отримавши першу невідкладну допомогу в приймальному відділенні лікарні, пацієнту слід наступний етап лікування проводити в інших мед закладах, де потерпілому буде зручніше приходити на ці процедури.
Валерій Мацюк розповів про заходи, спрямовані на локалізацію диких звірів, які є потенційною загрозою зараження як для людей, так і тварин.
Фахівці наголосили – профілактика сказу дуже важлива. Для цього потрібно:
1. регулярно вакцинувати свійських тварин від сказу,
2. не торкатися диких чи безпритульних тварин, не підгодовувати їх,
3. стерегтися безпритульних та диких тварин, які не бояться самі до вас підходити.
Якщо вже тварина вас вкусила чи обслинила (особливо дика чи безпритульна):
1. негайно зверніться до лікаря,
2. якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення,
3. пройдіть курс антирабічних щеплень, якщо їх призначить лікар.
Лікарі закликають – не ігнорувати проблему та бути пильними до свого здоров’я та здоров’я своїх рідних.
Додамо, у середині листопада на Дрогобиччині було оголошено карантин через виявлений сказ у домашнього кота.